Nobel biocare

Būtina skubiai atstatyti pacientų lankymą sveikatos priežiūros įstaigose

Pacientai ligoninėse sveiksta arba miršta vieni, nematydami artimųjų – daug kur lankyti pacientus vis dar yra draudžiama. Tai viena sunkiausiai išgyvendinamų COVID-19 valdymo priemonių, kurios nauda ir žala nebuvo vertintos. Todėl Sveikatos teisės institutas kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją siūlydami skubiai atstatyti pacientų lankymą sveikatos priežiūros įstaigose.

Tiriant pacientų lankymo draudimo įtaką pacientų sveikatai pastebėta jų suprastėjusi mityba, sumažėjęs aktyvumas, padidėjęs fizinis skausmas ir simptomai, vienatvė, depresijos simptomai, susijaudinimas, agresija, susilpnėję kognityviniai gebėjimai ir bendras nepasitenkinimas. Tarp pasekmių pacientų šeimos nariams buvo pastebėtas išaugęs nerimas, netikrumas ir padidėjęs informacijos iš sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų poreikis. Slaugos paslaugų teikėjams lankymosi apribojimai padidino etinių dilemų naštą, naujų techninių priemonių, leidžiančių sudaryti sąlygas socialinei sąveikai, ir padidėjusio bendravimo su šeimomis poreikį bei socialinės paramos teikimą tiek šeimos nariams, tiek pacientams.

„Draudimas lankyti sergančius artimuosius ligoninėse ar slaugos įstaigose – bene žiauriausia COVID-19 valdymo priemonė. Pandemijos kontekste įvairios šalys rinkosi skirtingas priemones dėl pacientų lankymo. Yra šalių, kuriose pacientų lankymas nebuvo uždraustas arba uždraustas tik trumpam laikotarpiui, taigi pacientų lankymo uždraudimas nėra „auksinis standartas“ COVID-19 valdyme. Lankytojų srautų valdymas papildo kitas infekcijų kontrolės priemones ir turi būti nuolat peržiūrimas, atsižvelgiant ne tik į infekcijų perdavimo prevenciją, bet ir į pacientų psichologinę būseną“, – teigia ekspertai

Draudimas lankyti pacientus grindžiamas tuo, kad ši priemonė padeda valdyti COVID-19 infekcijos plitimą. Tačiau tvirtų mokslo įrodymų, kad pacientų lankymas ženkliai padidintų COVID-19 infekcijos plitimą ar sąlygotų protrūkius sveikatos priežiūros įstaigose nėra.

„Nesant aiškių mokslo įrodymų dėl sąsajų tarp COVID-19 infekcijos plitimo ir pacientų lankymo, ir atsižvelgiant į tai, kad lankymo ribojimas yra susijęs su realia žala fizinei ir psichinei pacientų sveikatai, būtina kuo skubiau atstatyti pacientų lankymą sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat reikalinga iš esmės peržiūrėti pacientų lankymo politiką ne tik COVID-19 pandemijos kontekste, bet ir jai pasibaigus“, – rašoma Sveikatos teisės instituto rašte.

 

TAIP PAT SKAITYKITE