Hempo

Ar jau tikrai metas atsisveikinti su šalikais? Patarimai pasigavusiems peršalimą ir gerklės skausmą

Gerklės skausmas

Atsisveikinus su žiemos šaltuku, daugumai iš mūsų gali kilti noras šokti į lengvesnius paltus, prasisegti striukes ir atsisveikinti su šalikais. „Eurovaistinės“ vaistininkė Miglė Kazakevičienė pastebi, kad orams pradėjus šilti, vis daugiau žmonių į vaistines užsuka dairydamiesi vaistų nuo peršalimo ir norėdami pasikonsultuoti dėl skaudančios gerklės. Ji perspėja: dar suskubti atsisveikinti su šalikais nereikėtų. Taip pat dalijasi patarimais, ką daryti, nespėjus užkirsti kelio pavasariniam peršalimui.

Su pavasariu sugrįžo peršalimas

Pavasarį vaistinėse apsilanko vis daugiau peršalimo ligomis ir skaudančia gerkle besiskundžiančių žmonių, pasakoja vaistininkė Miglė Kazakevičienė. Dažna to priežastis – ne visuomet oro sąlygas atitinkanti apranga. 

„Rudenį ir pavasarį mes visai kitaip vertiname tą pačią temperatūrą lauke. Esant dabartinei šilumai, po karštos vasaros rugsėjį mes jau skubame saugoti kaklą šaliku, tuo tarpu kovo mėnesį po užsitęsusios žiemos mums pakanka pirmų saulės spindulių, jog paliktume šalikus užantyje. Dėl to pastarosiomis dienomis žmonės vaistinėse dažniau ieško vaistų nuo peršalimo ir gerklės skausmo. Susirgusieji atvirauja, kad savaitgalį nušvitus saulei jie jau suskubo pasivaikščioti vilkėdami plonesniais rūbais, be šalikų“, – pasakoja vaistininkė M. Kazakevičienė.

Gerklės skausmui – vietinio poveikio vaistai

Jeigu bendra žmogaus savijauta gera, o diskomfortą kelia gerklės dirginimas arba kutenimas, vaistininkė pataria rinktis vietinio poveikio vaistus. Tai gali būti purškalai su augaliniais ir eteriniais aliejais, taip pat pastilės – jas čiulpiant išsiskiria daugiau seilių, kuriose natūraliai yra antibakterinių medžiagų. Tokius preparatus patariama vartoti kas 3-6 valandas. 

Kai skausmas stiprus – sisteminio poveikio vaistai

„Jeigu vargina stiprus gerklės skausmas, vietinio poveikio vaistų nepakaks. Čia gelbsti geriami skausmą mažinantys vaistai kaip paracetamolis arba turintis ir priešuždegiminių savybių – ibuprofenas. Tik tokiu atveju prieš tai būtinai pasikonsultuokite su vaistininku“, – pataria M. Kazakevičienė. 

Žolelių nuovirai

Ieškantiems natūralesnių gydymosi būdų, vaistininkė pataria gerklės skausmą malšinti žolelių nuovirais iš medetkų, ramunėlių, ajerų ir aviečių dėl jų priešuždegiminių savybių. Karščiui atsparų indą įdėkite į verdančio vandens puodą. Inde žoleles užpilkite kambario temperatūros vandeniu ir maišykite viską 30 min. Tuomet palikite atvėsti, o kai atvės – prakoškite nuovirą. Juo skalaukite skaudančią gerklę. 

Druskos tirpalas

„Kitas natūralus būdas gerklės skausmui malšinti – druskos tirpalas. Į šilto virinto vandens stiklinę įpilkite šaukštelį druskos. Sūrus vanduo padeda nuplauti gerklės gleivinę, vietiškai sumažina gleivinės paburkimą. Skalaukite gerklę tirpalu apie minutę ir pakartokite tai bent keletą kartų per dieną. Tik vos pradėję skalauti gerklę, atidžiai stebėkite, kaip jausitės. Jeigu pajusite gerklės graužimą ar deginimą, nustokite skalauti gerklę ir labiau praskieskite tirpalą vandeniu“, – pasakoja M. Kazakevičienė.

Stiprinkite imunitetą

„Kai imunitetas silpnas, tai ir peršalimo ligos puola agresyviau. Stiprinant imunitetą gali padėti antioksidantai: vitaminai A, C ir E. Taip pat vitaminas D ir B grupės vitaminai. Ypač svarbus vitaminas C. Jis ne tik stimuliuoja imuninę sistemą, bet ir saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų pažaidos, palaiko normalią energijos apykaitą, stiprina nervų sistemą ir sumažina pervargimo jausmą. Tik tokiu atveju patariama rinktis liposominės formos vitaminą, nes tai užtikrins efektyvesnį įsisavinimą“, – pataria vaistininkė M. Kazakevičienė.

TAIP PAT SKAITYKITE