Sebamed

Vienas vaikas – 2190 sauskelnių per metus: kasdienės kainos ir tvarumo dilemos

Sauskelnės

Tikriausiai daugelis mamų ir tėčių sutiks, kad kūdikio gimimas dažnam atneša daugiau klausimų nei atsakymų. Nors atrodo, kad pasirengimas naujo piliečio atėjimui prasideda vos tik sužinojus šią džiugią naujieną, iš tiesų jokie namų darbai neatperka čia ir dabar kylančių klausimų: nuo pirmųjų ašarų iki pirmojo kąsnio.

Vis dėlto, ašaros ir maistas yra tiesiogiai susiję su dar viena neišvengiama kasdienybės dalimi – sauskelnėmis. Paprastai apie jas domėtis būsimieji tėvai pradeda dar iki vaiko gimimo, nes pirmąsias pakuotes nusiperka į pirmagimio kraitelį, kuris keliauja kartu į gimdymo namus.

„Lidl“ komanda drauge su akušere ir trijų vaikų mama Ieva Girdvainiene parengė trumpą sauskelnių gidą, kuris universaliai tiks ir dar laukiantiems naujagimio, ir jau tėvystės džiaugsmais gyvenantiems mamoms ir tėčiams.

Brangesnės nėra ekologiškesnės

„Lidl“ užsakymu bendrovės „Norstat“ atliktos apklausos duomenimis, net 86 proc. tėvų, auginančių vaikus iki trejų metų, nurodo, kad sauskelnės sudaro didžiąją dalį vaikų priežiūrai skirtų išlaidų. Daugiau nei trečdalis apklaustųjų per dieną sunaudoja daugiau nei 6 vienetus sauskelnių.

Galbūt didesnė kaina ir išskirtinis pakuotės dizainas ir gali sudaryti įspūdį, kad vienos ar kitos sauskelnės yra geresnės ar labiau ekologiškos už kitas, tačiau tai yra mitas. Pasak specialistų, renkantis sauskelnes, visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į jūsų kūdikio poreikius. Pradžioje mes nežinome, kas mažyliui yra geriausia, nes kiekvieno oda yra individuali, todėl patariama išbandyti skirtingus produktus, įsigyjant po nedidelį kiekį. Taip galėsite atrasti, koks prekės ženklas geriausiai atitinka jūsų ir vaikelio poreikius.

„Žinoma, renkantis sauskelnes tikrai verta atkreipti dėmesį į pakuotės ženklinimą. Jis atsiranda ne veltui. Pavyzdžiui, „Šiaurės gulbės“ simboliu žymimi produktai, kurie atitinka itin aukštus tvarumo reikalavimus, todėl nepriklausomai nuo kainos, šis ženklas indikuoja, kad jūsų pasirinkimas yra ir draugiškas aplinkai, ir yra saugus naudoti“, – pastebi akušerė I. Girdvainienė.

Indikatorius: ką jis reiškia ir kaip į jį reaguoti

Įsigydami sauskelnes, įvertinkite, ar jos turi drėgmės indikatorių, kuris leidžia be papildomų pastangų suprasti, kada ateina laikas jas keisti. Pakuotės instrukcijoje yra nurodomos indikatoriaus juostelės savybės. Kintant jos spalvai, galima lengviau suprasti bei įvertinti, kad sauskelnės jau pilnos. Tai palengvina gyvenimą ne tik tėvams, per dažnas sauskelnių keitimas neprisideda prie tvarios aplinkos, kurioje gyvename. Jas dažnas identifikuoja kaip plastiko gaminius, kas iš esmės yra tiesa, tačiau šiuo metu sauskelnės ar higieniniai paketai nei Lietuvoje, nei kitose Baltijos šalyse nėra perdirbami.

Beje, indikatorius paprastai itin patinka ir yra puiki pagalba visiems artimiesiems, kurie atkeliauja į pagalbą tėvams, prižiūrint vaikus. Užtenka vieną kartą paaiškinti ir mažiau patirties su sauskelnėmis turėjęs pagalbininkas iš karto jaučiasi ramiau.

Sauskelnės: ne laisvai, o tinkamai

Yra manoma, kad sauskelnes reikia dėti kuo laisviau, kad naujagimiui jos nespaustų, tačiau, pasak akušerės I. Girdvainienės, tai yra dar vienas mitas. „Sauskelnes reikia uždėti ne laisvai, o tinkamai konkrečiam vaikui. Per laisvos sauskelnės paprasčiausiai neatliks savo funkcijos ir dėl pratekėjimų sušlaps mažylio drabužiai bei patalynė. Per stipriai uždėtos sauskelnės, žinoma, gali spausti ir pilvuką“, – sako I. Girdvainienė. 

Pasak jos, jei pirmi kartai neramina, į pagalbą visada galima pasikviesti specialistą, kuris parodys, kaip individualiai ir tinkamai uždėti sauskelnes. Akušerė taip pat atkreipia dėmesį, kad dedant sauskelnes naujagimiui labai svarbu atlenkti jų kraštelį, kad dar nesugijusi bamba galėtų laisvai kvėpuoti.

Tik pirmai savaitei

Kūdikiai auga labai greitai, tad neverta iš anksto įsigyti daug sauskelnių. Pakanka įsigyti tik pirmajai savaitei, nes, priklausomai nuo naujagimio svorio, kinta ir reikiamas sauskelnių dydis. 

„Važiuojant į gimdymo namus, rekomenduoju turėti mažiausią, 2-5 kilogramų mažyliams skirtą pakuotę. Jos tikrai pakaks pirmosioms dienoms, o vėliau, matydami kaip auga mažylis, galėsite parinkti tiksliai jo svoriui reikalingą dydį“, – pataria akušerė. 

TAIP PAT SKAITYKITE