Gudručio vaistinė

Medikė: Lietuva pasirengusi atremti kiaulių gripo iššūkius

Visą pasaulį išgąsdinęs kiaulių gripas yra pavojingiausias vaikams, nėščiosioms ir jauniems žmonėms. Be to, šį virusą kol kas įveikia tik du vaistai.

Taip tvirtino penktadienį portalo forume viešėjusi Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė docentė Auksė Mickienė.

Atsakydama į portalo lankytojų klausimus, moteris pateikė rekomendacijų, kaip saugotis naujojo gripo, o visuomenei palinkėjo išlaikyti rimtį ir maksimalią ramybę.

Specialistės tikinimu, Lietuva yra pasirengusi atremti kiaulių gripo keliamus iššūkius.

„Tokioje situacijoje negalima visko apgalvoti šimtu procentų, gali būti įvairių netikėtumų, tačiau, manau, esame pakankamai atsakingai pasirengę pagal esamas galimybes”, – kalbėjo A.Mickienė.

Šiomis dienomis kai kurie gydytojai, atrodo, panikuoja, skelbia, kad negalės sukontroliuoti situacijos. Kokios pasaulio tendencijos? Ar pavyks išsivaduoti iš kiaulių gripo?

Skirtingi dalykai yra panika ir atsakingas požiūris į susidariusią situaciją. Svarbiausia, kad panika nepridarytų daugiau žalos negu pats virusas.

Reikia sekti situaciją, mobilizuoti visas jėgas, vadovautis kitų šalių patirtimi, dirbti išlaikant rimtį ir maksimalią ramybę. Tai ir yra daroma.

Mirštamumas nuo pandeminio gripo yra nežymiai didesnis nei nuo sezoninio gripo. Tačiau skirtumas toks, kad nuo naujojo gripo didžiausia rizika yra pačioms jautriausioms grupėms: vaikams, nėščiosioms, jauniems žmonėms.

Tačiau reikia prisiminti, kad nė viena šalis, netgi labai išsivysčiusi, turinti visas gydymo galimybes, mirčių, deja, neišvengė. Kartais dėtos visos gydytojų pastangos, skirtas adekvatus, priešvirusinis, labai tinkamas gydymas, deja, žmogaus gyvybės neišgelbėjo.

Ne viską žinome apie žmogaus genetines sąvybes ir jų reikšmę įvairių ligų prognozei, kas šiuo metu yra didžiulio mokslinio susidomėjimo akiratyje.

Tam turime būti psichologiškai pasirengę. Be jokios abejonės, kiekviena mirtis yra didelė tragedija ir to, kuris mirė artimiesiems, visiškai nesvarbu, kad 999 pasveiko ir laimingai gyvena.

Tačiau turime stengtis vadovautis ne emocijomis, bet išmintimi, moksliniais įrodymais. Kaip viename interviu vakar teisingai pastebėjo dr. Stirbienė, mirčių per autoavarijas ir panašius nelaimingus atsitikimus, savižudybes, statistika yra ne ką menkesnė.

 

Kaip manote, ar naujasis kiaulių gripas nėra pasaulinis farmacininkų ir aukščiausio lygio verslininkų sąmoklas? Pasėta panika, o iš tikrųjų kiaulių gripo virusas „paleistas” specialiai. Juk ne paslaptis, kad kažkas iš to uždirbs šimtus milijonų eurų ir dolerių…

Ne, taip tikrai nemanau. Dvidešimtame amžiuje buvo trys gripo pandemijos, jos periodiškai kartojasi kas 30 – 40 metų. Toks yra gamtos reiškinys ir šioms spekuliacijoms aš asmeniškai nematau mokslinio pagrindo.

Užiminėte, kad gripas labai pavojingas nėščiosioms. Koks jo poveikis nėščiosioms? Ką daryti, jei namiškei jau serga gripu? Ką daryti nėščiajai pajutus pirmuosius gripo požymius?

Iš tiesų nėščiosioms pandeminis virusas yra pavojingas. Joms kur kas greičiau nei kitiems asmenims gali vystytis gripo sukelta pneumonija ir kvėpavimo nepakankamumas.

Jūs turėtumėte kreiptis į savo gydytoją. Visoms nėščiosioms ir poliklinikoje, ir ligoninėje atliekami tyrimai dėl pandeminio gripo.

Kaip apsisaugoti nuo gripo? Ar tai įmanoma padaryti natūraliomis, liaudiškomis ar homeopatinėmis priemonėmis?

Nespecifinės apsaugos priemonės yra labai reikalingos. Tokios kaip rankų plovimas, čiaudėjimo kultūra, kontaktų vengimas ir panašiai. Net tokiose apsirūpinusiose, ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse kaip Skandinavijos šalys, kurios turi ir vakciną, ir antivirusinių vaistų, šioms apsaugos priemonėms skiriamas nepaprastai didelis dėmesys.

Imuniteto per savaitę, žinoma, nesustiprinsi, bet reikia saugotis ir nepamiršti, kad daug kas priklauso nuo įgimtų genetinių savybių.

Perskaičius daugumą straipsnių apie pandeminį gripą, man susidarė tokia nuomonė: susirgus turi būti naudojami antivirusiniai vaistai ir antibiotikai, nes kartu su virusais beveik iš karto atsiranda ir bakterinė infekcija. Ar mano nuomonė klaidinga?

Lengvoms šio gripo formoms, jeigu žmogus neturi rizikos faktorių (gretutinės ligos, nėštumas, maži vaikai ir t.t.) neskiriami nei antibiotikai, nei antivirusinis gydymas. Tokios yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos šiai dienai. Skiriamas simptominis gydymas kaip ir paprasto gripo metu ir atidžiai stebima ligonio būklė.

Svarbiausias požymis yra ne aukšta temperatūra, kaip daugeliui atrodo, o taip vadinami kvėpavimo fukcijos nepakankamumo požymiai – sunkumas kvėpuojant, oro trūkumas, dusulys, dažnas alsavimas. Šie požymiai yra labai grėsmingi. Jeigu ligos forma sunki, komplikuota arba žmogus turi rizikos faktorius, tada taip, skiriami antivirusiniai vaistai, neretai ir su antibiotikais.

Kaip pakomentuotumėte tokią situaciją: rekomenduojama, kad kai pajauti gripo simptomus neitum net į polikliniką, o kviestumeisi daktarą į namus. Tačiau paskambinus į polikliką arba net kviečiantis greitąją pagalbą, kai yra 39 laipsniai temperatūros, niekas neatvyksta ir neatvažiuoja.

Jeigu temperatūra nėra labai aukšta, bendra būklė nėra labai sunki, nėra dusulio, oro trūkumo, dažno alsavimo (grėsmingiausių požymių), žmogus gali gerti skysčius, valgo, nėra liguisto mieguistumo, tada galima gydytis namuose simptomiškai, kaip nuo paprasto gripo. Be jokios abejonės, atidžiai sekant savo ar artimųjų būklę ir palaikant ryšį, geriausia telefoninį, su šeimos gydytoju. Jeigu trečią parą būklė neturi tendencijos gerėti arba blogėja, tada, žinoma, būtina gydytojo apžiūra. Poliklinikų darbo laikas prailgintas ir gydytojai vyksta vizitams į namus.

Kokius vaistus reikia vartoti susirgus kiaulių gripu? Negi iš tiesų tik tos dvi vaistų rūšys, kurios kainuoja daugiau nei 100 litų, yra tinkamos? Ar tai nėra tik išpūstas burbulas? Kodėl netinka paprastas aspirinas C?

Taip, virusą įveikia, jo dauginimąsi organizme sustabdo tik šie du vaistai. Jie tiesiogiai paveikia patį virusą ir yra labai efektyvūs.  Tačiau šie vaistai turi būti skiriami laikantis tarptautinių rekomendacijų, išmintingai.

Virusai ir bakterijos turi tokią savybę, kad gali pasidaryti vaistams atsparūs. Kol kas pandeminio gripo virusas yra jautrus šiems dviem antivirusiniams vaistams ir tuo labai džiaugiamės.

Reikia nepamiršti, kad viena sezoninio gripo atmaina jau buvo tapusi absoliučiai atspari šitiems vaistams. Jeigu neteksime šito ginklo kovoti su pandemija, bus labai blogai.

Aspirinas ir kiti įprasti mums vaistai tik palengvina simptomus, tačiau viruso „nenužudo” – tai padaro mūsų imuninė sistema.

Kažkas pareklamavo, kad „Tamiflu” – vienintelis efektyvus vaistas nuo gripo. Ar tai nėra tik gera reklaminė šio vaisto kampanija? Jis dabar tapo deficitiniu.

Tai tikrai ne reklama. Vaistas labai efektyvus, tik turi būti skiriamas laiku ir vietoje.

Jei vakcina sukurta iš anksto, neidentifikavus viruso, argi ji gali būti veiksminga?

Pandeminės vakcinos buvo sukurtos tik tada, kai buvo identifikuotas virusas. Nors jų vartojimo laikas dar yra labai trumpas, jų efektyvumu neabejoju. Turime ir mokslinius įrodymus. Tai yra labai geras ginklas kovoje prieš pandemiją.

Paskiepijome savo 3,5 metų dukrytę nuo gripo. Darbe išgirdau labai neigiamų atsiliepimų apie skiepus.. Sakykite, kokia Jūsų nuomonė dėl skiepų?

Mano nuomone, skiepytis neabejotinai reikia. Tik reikia žinoti, kad skiepai, kuriuos turime Lietuvoje, yra nuo sezoninio, o ne nuo naujojo gripo.

Nuo kiaulių gripo šie skiepai neapsaugo. Tačiau sezoninis gripas visada Lietuvoje būdavo sausio-vasario mėnesiais. Nors šiuo metu neabejotinai siaučia naujasis virusas, tačiau niekas negali pasakyti, kad sezoninis gripas neateis jam įprastu metu.

Ar gali būti, kad vienam šeimos nariui užsikrėtus, kiti liktų sveiki, neapsikrėstų?

Tokia tikimybė yra, bet kiekvienas gali sirgti skirtingomis formomis. Vienas – lengviau, o kitam tektų kovoti su sunkesne forma.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE