Nobel biocare

Kojų opos – liga, į kurią negalima ranka numoti

Pastaruoju metu mūsų redakcija gauna nemažai klausimų dėl kojų opų. Į juos buvo paprašytas atsakyti profesorius Vytautas Triponis.

Bėdų pradžia — išsiplėtusios venos

Šešiasdešimtmetė Birutė Ž. klausia, ar pagydoma kojos opa. Ji pasakojo, kad prieš 12 metų užsigavusi kojos blauzdą. Buvo atsivėrusi žaizda. Ji kelis kartus užgijo, tačiau per pastaruosius penkerius metus vėl atsirado ir išsiplėtė. Birutė Ž. sakė, kad joks gydymas jau nebepadeda, dar net pablogina sveikatą. Moteris naudoja įvairiausius opos gydymo būdus, kurie kitiems ligoniams padeda, tačiau tik ne jai. Gydytoja, pas kurią lankosi Birutė Ž., sakiusi, kad opa galėjo atsirasti dėl išsiplėtusių venų.

Komentuodamas šios moters paklausimą, V.Triponis sakė, kad, sprendžiant pagal pasakojimą, jos opa tikrai yra veninės kilmės, t.y. atsiradusi dėl sutrikusios kraujotakos. Taip atsitinka, kai paviršinės kojų venos, esančios po oda, išsiplečia dėl nesandarių jų vožtuvų. Kai jie sunyksta, kraujas iš kojos nebeišteka — susilaiko išplėstose venose. Dėl susidariusio didelio veninio kraujo sąstovio sutrinka audinių mityba.

Ligos pradžioje išsiplėtusias kojų venas galima pastebėti tik dienos pabaigoje, pavasarį, rudenį — šiltesniu metų laiku. Daugelis žmonių į tokius menkniekius nekreipia dėmesio, gal tik išskyrus jaunesnio amžiaus moteris. O liga progresuoja. Kuo toliau, tuo daugiau atsiranda išsiplėtusių venų mazgelių, kurie didėja. Kojos pradeda tinti, ypač antroje dienos pusėje. Vėliau ir pailsėjus patinimas visai neišnyksta. Blauzdos oda, dažniausiai virš vidinės kulkšnies, tampa rusva ir kieta. Tai yra rimti signalai, kad gali atsirasti opa.

Gydant tokias žaizdas, svarbiausia pašalinti jų atsiradimo priežastį — kraujo sąstovį. Tai daroma operaciniu būdu, kai išsiplėtusios venos ištraukiamos per nedidelius pjūvelius. Ne blogesnį efektą duoda elastiniai bintai arba specialios spaudžiančios kojinės.

Ilgiau ir vargingiau opa gyja, kai ant jos pradedama dėti įvairių medikamentų, ypač tepalinių. Labiausiai žaizdos gijimą stabdo antibiotikų, skausmą malšinantys, kortikosteroidų tepalai, įvairūs milteliai (streptocidas, jodaformas), abejotinos liaudies medicinos priemonės.

Profesoriaus nuomone, Birutės opos gijimas užtruko dėl dviejų priežasčių: negydytas veninės kraujotakos sutrikimas, opa gydyta įvairiais tepalais ir priemonėmis, nieko bendro neturinčiomis su šiuolaikiškais žaizdų gydymo principais.

Jau keletas dešimtmečiai visame pasaulyje ir Lietuvoje, opoms gydyti plačiai pradėt naudoti hidrokoloidiniai tvarsčiai, kuriuos, užklijavus ant žaizdos, ji pati save pradeda gydyti. Teisingai parinkus tvarstį, nurimsta skausmas, sumažėja opoje skysčių. Jeigu jų yra labai daug, vartojamas AQUACEL tvarstis, sugeriantis labai daug žaizdos sekreto. Vėliau, kai žaizda nustoja gausiai šlapiuoti, tam tinka ir GRANUFLEX tvarstis. Jei opoje ar žaizdoje matyti žaizdos infekcijos požymių – tvarstoma antimikrobiniu tvarsčiu su joniniu sidabru – AQUACEL Ag tvarsčiu tol, kol žaizdoje infekcijos požymių nebus matyti.  Gydytojas arba slaugytoja pacientą turėtų išmokyti teisingai naudoti hidrokoloidinius tvarsčius, nes nuo to priklauso opos gijimas. Jie nepraleidžia vandens, saugo žaizdą nuo traumų. Naudojant šiuos tvarsčius, galima užsiimti visais ūkio darbais, praustis po tekančiu vandeniu. Šie tvarsčiai ant žaizdų gali būti ilgiau nei marliniai – iki 7 dienų, bet dažniausiai tenka tvarsčius keisti kas 3-5 dienas, priklausomai nuo opos būklės ir šlapiavimo lygio. Naudojant hidrokoloidinius tvarsčius 4-5 cm opas galima užgydyti per 3-6 savaites. Tvarsčiai yra visiškai kompensuojami. Receptą gali išrašyti šeimos gydytojas, chirurgas arba dermatologas.

Kai bijoma operacijos

Šešiasdešimt penkerių metų Genovaitė I. rašo, kad jos kojų venos išsiplėtusios nuo jaunystės. Prieš metus atsiradusi nedidelė opelė ties kulkšnimi iš vidinės blauzdos pusės. Ji labai skauda, ypač naktimis. Poliklinikos gydytoja moteriai patarusi kreiptis į chirurgą. Genovaitė I. sakė, kad operacijos bijanti. Vis tik ir metai, ir nesveika širdis, inkstai. Pacientė klausia, ar kokiais nors būdais opą galima užgydyti be operacijos.

Profesorius V.Triponis mano, kad šiuo atveju svarbiausia venos. Neoperuojant jų, reikia naudoti elastinius bintus. Pakanka užbintuoti tik blauzdą, nors šlaunies venos taip pat tikriausiai išsiplėtusios. Reikalingas vidutinio arba mažo tamprumo elastinis bintas. Gerai bus užbintuota, kai venų mazgai per tvarstį nebus užčiuopiami. Prieš bintavimą ant opos reikia uždėti hidrokoloidinį tvarstį, kuris uždengtų apie 2 cm odos apie žaizdelę.

Opą galima užgydyti maždaug per tris savaites, tačiau bintuoti koją reikės ir toliau. Profesorius pataria geriausiai įsigyti II suspaudimo laipsnio elastines kojines iki kelių ir jas nešioti ne mažiau kaip 8 valandas per dieną.

Nevengti gydytojų

Penkiasdešimt ketverių metų Stanislovas V. rašo, kad neseniai jo pėdoje atsirado nedidelė opelė. Pas gydytoją lankytis neturįs laiko. Opą ėmė gydyti žmona, šiaip jau ne medikė. Jokio pagerėjimo nėra. Žmogus vartojąs daug vaistų nuo skausmo. Matyt, dėl jų pradėjo „streikuoti” skrandis.

Profesorius Stanislovui pataria kreiptis į gydytoją, būgštaudamas, kad opa gali būti ir pirmas gangrenos požymis. Tokios opos atsiranda, kai užanka arterijos. Tuomet audiniams pritrūksta kraujo, jie blogai maitinami žūsta. Opa gali atsirasti ir dėl cukraligės, kitų priežasčių. Gydytis patiems, nenustačius diagnozės, labai pavojinga.

Opa gyja, kai joje atsiranda raudono audinio, dingsta negyvybingų audinių spalvos: juoda, pilkšva, purvina.

Visi, kuriuos kamuoja ilgai negyjančios žaizdos (kojų opos, pragulos ir kt.), gali teirautis informacijos ar patarimo nemokamu telefonu 8 800 70001. Skambinti juo galima iš bet kurio Lietuvos vielinio ryšio telefono ar taksofono darbo laiku, arba skambinti galima mobiliu pagalbos telefonu 8 612 70001.

„Linus Medical”, Milda Trakimienė

TAIP PAT SKAITYKITE