Gruodžio 7d. Antradienis

Moksleivių valgiaraštyje – ir dilgėlių sriuba

2013 Gruodžio 2d.
Peržiūrų skaičius: 23196
Moksleivių valgiaraštyje – ir dilgėlių sriuba

Vietoj kepsnio - burokėlių kotletai, o įprastos mėsiškos sriubos - avietės su ryžiais. Tokie patiekalai bus siūlomi mokykloje.

Siūlys du valgiaraščius

Nuo rudens kai kurie uostamiesčio moksleiviai patiekalus galės rinktis ir iš sveikuolių meniu. Pagrindinė mokykla "Universa Via" pirmoji Lietuvoje savo auklėtiniams pasiūlys maitintis sveikai.

Privati mokykla nuo rugsėjo užsimojo įgyvendinti sveikos gyvensenos programą. Viena iš jos krypčių - sveika mityba.

Tad greta tradicinio valgiaraščio mokyklos valgykloje atsiras dar vienas - netradicinis, kuriame puikuosis neįprastų patiekalų ir produktų, taip pat daug lietuviškų vaisių ir daržovių.

Tiesa, vadinamajame eksperimentiniame meniu bus ir cepelinų, tik su netradiciniu įdaru. Maltą mėsą pakeis kepti lašinukai be raumens su keptais svogūnais ir morkomis.

Padėti įgyvendinti sveikesnės mitybos idėją mokykloje padėjo klaipėdietis Vytautas Patapas. Dviejų tos pačios mokyklos auklėtinių senelis - vienas iš sveikuolių mokyklos Palangoje įkūrėjų, sveika gyvensena besidomintis 35 metus.

Sveikuoliškam meniu pritarė ir Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos valgyklos darbuotojos, maitinančios pagrindinės mokyklos moksleivius. Naujų patiekalų receptus ir meniu joms pasiūlė V.Patapas.

Mityba primins šviesoforą

Pasak mokyklos direktorės R.Kontautienės, sveika mityba bus paremta šviesoforo sistema. Tokiu pat principu nuo rudens maitinsis ir Ciuricho (Šveicarija) regiono mokyklos.

Žaliajame sąraše bus nurodyti rekomenduojami produktai: sezoniniai ir regioniniai vaisiai, daržovės, nesaldinti duonos iš rupių miltų gaminiai, nesaldinti pieno produktai (pieno ir vaisių kokteiliai) ir arbata, riešutai, saulėgrąžos.

Geltonąjį sąrašą sudarys toleruojami produktai, kuriuos patariama valgyti priešpiečiams ir ne dažniau kaio porą kartų per savaitę. Tokiems priskiriama balta duona, bananai ir kiti egzotiški, džiovinti vaisiai, saldinti pieno produktai (jogurtai ar pieno kokteiliai), sultys be cukraus priedų.

Raudonajame sąraše atsidūrę produktai - griežtai draudžiami. Tai saldumynai ir saldūs gėrimai, riebūs ir saldūs kepiniai, javainiai, skrudintas maistas ir produktai, kurių sudėtyje yra sintetinių kvapų, konservantų ir skonio stipriklių.

Pasak R.Kontautienės, mokykloje bus draudžiami produktai iš pastarojo sąrašo.

"Tėvų valia, kaip vaikus maitinti namuose. Mokykloje sieksime sąmoningo požiūrio. Informacija apie šviesoforo sistemą bus iškabinta ir stenduose, kad "badytų" akis ir vaikas iš kuprinės neišsitrauktų traškučių ar kokakolos, - kalbėjo vadovė.

Prasidėjus mokslo metams, su naujove bus supažindinti "Universa Via" moksleivių tėvai. Direktorė tikisi, kad jiems nereikės įrodinėti, kad  traškučiai ir gazuoti gėrimai žalingi, tad dauguma šiai naujovei pritars.

"Sveikos mitybos tendencijos visuomenėje nėra naujos. Mūsų mokyklos vaikų tėvai išsilavinę, nemažai jų - medikai", - sakė R.Kontautienė.

Remiantis moksliniais įrodymais, sveikai valgantys vaikai būna kūrybingesni ir pasiekia gerokai aukštesnių mokymosi rezultatų.

Idėją stabdo ne kaina

Maistas moksleiviams bus gaminamas iš produktų, gautų iš ekologiškų ūkių. Mokykla ketina atsisakyti kiaulienos ir vištienos, o vietoj jų pasiūlyti avienos ir kalakutienos. Cukrų pakeisti medumi. Kiaušinius siūlys naminius arba putpelių.

Sriubas virs ne iš mėsos, o įvairių daržovių, vaisių ir net dilgėlių. Mokiniams siūlys košes, išskyrus manų. Ketinama riboti ir pieno produktų.

Bus siūloma riešutų, saulėgrąžų, pasmaguriauti pieno ir sulčių kokteiliais, vietoje keptomis nesaldintomis bandelėmis.

Pastebėjus, kad valgiaraštis nėra pigus, R.Kontautienė pripažino, kad dar nespėta apskaičiuoti patiekalų kainų. Direktorės pavaduotoja Elona Kerpienė mano, kad dėl produktų įvairovės pavyks išlaikyti balansą ir kaina stipriai neišaugs.

V.Patapas įsitikinęs, kad sveikos mitybos valgiaraštis bus pigesnis. Sezoninius vaisius ir daržoves tikimasi gauti iš vietinių ūkininkų.

Direktorės manymu, įgyvendinti sveikos gyvensenos principus mokyklose trukdo ne kaina, o inercija. Daug paprasčiau pagaminti tradicinį patiekalą, nei vargti ieškant įdomesnių produktų ar valgių.

Sveikame kūne...

sveika siela. Tuo įsitikinę pedagogai neapsiribos tik sveika mityba. Nuo rugsėjo mokykloje bus rengiamos sveikos gyvensenos pamokos.

Kartą per savaitę kiekviena klasė turės po pamoką, kur bus aptariami valgymo ypatumai, maisto produktų suderinamumas, žalingi produktai, gėrimų nauda bei žala ir pan.

"Jei mažam vaikui ant stalo padėsime obuolį, juodos ir baltos duonos, dešros, ir leisime pasirinkti, jis pirmiausia sieks vieno produkto. Ir tikrai ne baltos duonos. Tik mes, tėveliai, įpratinome juos netaisyklingai maitintis. Rezultatas - įvairios ligos ir virškinimo sutrikimai nuo mažų dienų", - aiškino V.Patapas.

Mokyklos direktorė sutiko, kad pripratusiems prie tradicinio maisto vaikams pamėgti sveikuoliškus patiekalus nėra lengva. Daugeliui jie neatrodo skanūs.

Tad V.Patapas įsitikinęs, kad jaunimą nuo mažų dienų reikia pratinti prie sveikesnio maisto. Organizmui būna skanu tai, prie ko jis pripratęs.

R.Kontautienei teko kol kas girdėti tik apie pavienes iniciatyvas Lietuvoje, vaikams siūlant produktus iš ekologiškų ūkių. "Universa Via" bandys įgyvendinti kompleksinę programą, kur dėmesys skiriamas mitybai, fiziniam aktyvumui, dvasinei harmonijai.

Vietoj dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę bus trys. Didelis dėmesys bus skiriamas streso valdymui, dvasiniams dalykams ir vidinei harmonijai.

"Šiandien visi koncentruojasi į sustiprintą matematiką, užsienio kalbas. Mes taip pat skiriame dėmesio šiems dalykams. Bet ieškodami naujovių, nusprendėme, kad rūpintis reikia visaverte asmenybės raida", - sakė vadovė.

Asta Šlepetienė, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja

Klaipėdoje kol kas nė viena ugdymo įstaiga nesiūlė sveikos mitybos meniu, išskyrus darželį "Bangelė". Gal mokyklos nenori apsikrauti? Pasiūlyti sveikuoliškų patiekalų - sudėtinga ir labai brangu. Kol kas dar nematėme išsamaus "Universa Via" valgiaraščio, tad negaliu komentuoti. Reikalausime, kad jame būtų visos vaikui reikalingos kalorijos. Kasdien jis turi gauti mėsos, žuvies, pieno produktų, grūdinių patiekalų. Jei mokykla pasiūlys subalansuotą mitybą - idėja sveikintina. Tik abejoju, ar visi 280 vaikų norės tokį maistą valgyti. Jei žmogus niekada sveikai nesimaitino, jam sunku persilaužti.


Pyragaičiuose moteris aptiko pelėsio įdarą

Pyragaičiuose moteris aptiko pelėsio įdarą

Varškė su pelėsiu – tokį netikėtą įdarą aptiko klaipėdietė, nusipirkusi sluoksniuotų pyragaičių mokinių pamėgtoje bandelių parduotuvėje. Uostamiesčio centre netoli Simono Dacho progimnazijos įsikūrusią mažytę skanėstų ir bandelių parduotuvę...


Kokius maisto produktus renkamės vartoti...

Kokius maisto produktus renkamės vartoti...

Turbūt kiekvienas iš mūsų esame bent kartą susimąstę apie savo mitybą, tam tikrų produktų įtaką mūsų organizmui, siekį labiau rūpintis savimi ir savo organizmu. Giliau tuo pasidomėjus sužinotumėte, jog net 65% žalingo poveikio, veikiančio mūsų...


Apsauga nuo gripo – daržovėse ir vaisiuose

Apsauga nuo gripo – daržovėse ir vaisiuose

Kvercetinas (medžiaga, esanti daugelyje vaisių ir daržovių) mažina riziką susirgti gripu, rašo sciencedaily.com. Kvercetino yra įvairiuose vaisiuose ir daržovėse. Pavyzdžiui, raudonuosiuose svogūnuose, vynuogėse, šilauogėse ar brokoliuose....


Sveikas maistas = gera savijauta!

Sveikas maistas = gera savijauta!

Sveikas maistas = gera savijauta! Todėl ne be reikalo sakoma - ,,Ką valgai, taip ir atrodai“. Ilgalaikiai mitybos įpročiai neša naudą arba pamažu kenkia organizmui, todėl nederėtų į tai numoti ranka. Savo mitybos įpročiais dalinasi gydytoja...


Sveikatos pagrindas - harmonija su pasauliu

Sveikatos pagrindas - harmonija su pasauliu

Tarptautinio Gyvenimo meno labdaros ir paramos fondo socialinių programų vedėja Mira Jaskevič į uostamiestį atvyko po misijų "karštuose" pasaulio regionuose, kur liejasi kraujas, nedžiūva paprastų žmonių ašaros. Pakalbinome ją. Kokią...


Norite sulieknėti? Daugiau miegokite

Norite sulieknėti? Daugiau miegokite

"Kas miega - tas pietauja." Šią frazę iš A. Diuma knygos "Trys muškietininkai" patvirtino Kolumbijos universiteto, įsikūrusio Niujorke, mokslininkai. Reikalas tas, kad miegodamas žmogus nejaučia alkio. Todėl žmonės, linkę...


Su kuo geriamos sultys?

Su kuo geriamos sultys?

Su kuo geriamos sultys? Tikros sultys VALGOMOS. Ir vienos. Jei sultys spaustos (iš vaisių, uogų ar daržovių), o ne pagamintos iš koncentrato pridedant sintetinių kvapų ir kitų medžiagų, jos yra ne tik labai vertingos, bet ir sočios. Apie natūralių...


Sveikos mitybos receptai karantino metu

Sveikos mitybos receptai karantino metu

Nors šiuo visiems neįprastu laikotarpiu tenka gerokai pakoreguoti savo turėtus planus, keliones, susitikimus... Visgi, reikia pabrėžti, kad sulėtėjęs gyvenimo tempas drastiškai nesugriaus visų užsibrėžtų tikslų, jeigu tik ir mes sugebėsime...


Brokoliai gali apsaugoti nuo skrandžio vėžio

Brokoliai gali apsaugoti nuo skrandžio vėžio

Brokoliai turi savyje ne tik vitaminų ir mineralų, bet, ko gero, juose yra ir skrandžio vėžį sukeliančias bakterijas naikinančių medžiagų. Tik brokoliams būdingą skonį, dėl kurio vieniems ši daržovė didžiausias skanėstas, o kitiems - šlykštynė,...


Kuo skiriasi ekologiška kava nuo neekologiškos?  Ekologiška kava – Naturela

Kuo skiriasi ekologiška kava nuo neekologiškos? Ekologiška kava – Naturela

Kava - kasdienis ritualas, nuo kurio dažnas pradeda savo rytą. Tai priežastis dėl ko verta lipti iš lovos. Pats jos gaminimo procesas, kvapas, skonis gali tapti motyvuojančiu tinkamai pradėti dienos darbus. ,,Neišgėriau kavos ir viskas krenta iš...


Mitybos teorijų kilpos

Mitybos teorijų kilpos

Nežinau, ar yra dar kur nors tokia sumaištis, kaip mitybos teorijose šiandien. Ir ji kyla ne dėl skirtingų tradicijų ar principinių požiūrių į žmogų bei gyvąją gamtą. Sumaištis kyla iš vadinamosios įrodymais pagrįstos mitybos tyrinėjimų srities....


Ką valgyti, kad lavėtų atmintis?

Ką valgyti, kad lavėtų atmintis?

Tinkama mityba padeda ne tik nepriaugti svorio, apsisaugoti nuo širdies ar kraujagyslių ligų, tačiau ir lavinti atmintį. Tereikia žinoti 9 maisto produktus ir gėrimus. Kaip praneša portalas CookingLight.com, nėra jokio gydymo, kuris įveiktų...


Kofeino poveikis žmogaus organizmui – su saiku nėra blogai

Kofeino poveikis žmogaus organizmui – su saiku nėra blogai

Kofeinas – seniai žinomas ir pasaulyje plačiai vartojamas stimuliantas, kurio žmogaus organizmas tradiciškai gauna gerdamas kavą. Tačiau net ir nemėgstantys kavos žmonės kofeiną gauna iš įvairiausių kitų produktų, kaip, pavyzdžiui, šokolado...


Vegetarai rizikuoja prarasti atmintį

Vegetarai rizikuoja prarasti atmintį

Didžiojoje Britanijoje buvo atlikti tyrimai, kurių tikslas buvo išsiaiškinti, kokios priežastys lemia tai, kad žmogui senstant jo atmintis pradeda vis labiau šlubuoti. Norint padaryti, kad tyrimai būtų kuo tikslesni, jie buvo pakartoti ir po...


Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresnis

Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresnis

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacija atliko unikalų tyrimą – padarė žmonių, 5 rytus iš eilės gėrusių natūralias sultis bei savo racionui daug dėmesio neskiriančių kraujo tyrimus. Medikai siekė įsitikinti, ar natūralaus...


Dietologė: dietos – nutukimo priežastis

Dietologė: dietos – nutukimo priežastis

Medikai žymių moterų prašo nepropaguoti drastiškų lieknėjimo būdų. Pasak jų, dietos yra pagrindinė nutukimo priežastis. Lieknėjimo tema tapo mėgstama įvairaus amžiaus ir socialinės padėties moterų, kurios sulieknėjusios kiekviena pasakoja savo...


Sveikų pusryčių receptas

Sveikų pusryčių receptas

Ką valgote pusryčiams? Paskubomis išgeriate puodelį kavos ir krimstelite to, ką randate šaldytuve? Vokietė Christine Albert pusryčių maistą savo šeimai kasdien ruošia iš vakaro. Jau dvidešimt metų ji gamina trintų grūdų košes. "Parduotuvėse...


SVEIKA MITYBA – SVARBIAUSIA KELYJE Į GYVENIMO KOKYBĘ

SVEIKA MITYBA – SVARBIAUSIA KELYJE Į GYVENIMO KOKYBĘ

Gyvenimo kokybė – tai žmogaus pasitenkinimas jo esamo gyvenimo veiksniais: jo sveikata, gyvenimo aplinka, aplinkybėmis, kultūra ir kitais aspektais. Tačiau pačiu svarbiausiu veiksniu išlieka mūsų sveikata, kuri yra unikali vertybė, gamtos...


Kodėl ne visi galime gerti pieną

Kodėl ne visi galime gerti pieną

Lietuvoje per 34 % gyventojų turi pieno cukrų laktozę skaidančio fermento trūkumą, todėl jiems, suvartojus pieno produktų ar kitų maisto produktų, kurių sudėtyje yra pieno produktų, tiksliau – laktozės, gali pasireikšti nepageidaujamų...


Riešutai ir avižos puikiai mažina cholesterolį kraujyje

Riešutai ir avižos puikiai mažina cholesterolį kraujyje

Žmonės, kurie laikosi cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių produktų dietos, daug efektyviau sumažina cholesterolio kiekį kraujyje nei tie, kurie valgo mažai riebalų turintį maistą. Kaip praneša AP, riešutai, avokadas, alyvuogių aliejus, soja ir...


Nuo aukšto kraujospūdžio padės burokėliai

Nuo aukšto kraujospūdžio padės burokėliai

Apsinuodijus grybais būtina kuo skubiau išplauti skrandį (sukelti vėmimą). Taip pat rekomenduojama daryti klizmą (vienas valgomasis šaukštas ramunėlių nuoviro ir 300 g vandens). Po klizmos apsinuodijusiajam reikia duoti vidurių laisvinamųjų vaistų...


A. Vincentas Sakas. Kokius ledus mums parduoda ir kaip pasigaminti jų namuose?

A. Vincentas Sakas. Kokius ledus mums parduoda ir kaip pasigaminti jų namuose?

Turiu atsakingai pareikšti, kad ledų mūsų maisto prekių parduotuvėse, kioskeliuose, ledų vežimėliuose nėra, nes jau 15 metų Lietuvoje randu tik surogatinius (erzacinius) chemizuotuos ledų gaminius. Tą patį galiu pasakyti ir apie šerbetus, kurie...


Vasarą geriau pabadauti

Vasarą geriau pabadauti

Beveik du trečdaliai apsinuodijusiųjų maistu į gydytojus kreipiasi vasaros metu. Toksikoinfekcijos arba apsinuodijimo maisto produktais priežastimi yra patogeninės bakterijos — streptokokai, stafilokokai, salmonelės. Susirgimus sukelia ne...


Varškė irgi gydo

Varškė irgi gydo

Varškė organizme neleidžia kauptis riebalams. Varškės patariama valgyti sergantiesiems kepenų ligomis. Šis produktas turi medžiagų, kurios neleidžia organizmui kaupti riebalų, alkoholio ir kitų kepenims bei kasai kenkiančių "priedų"....


Tonizuojanti petražolių veido kaukė

Tonizuojanti petražolių veido kaukė

Petražolės gausiai paplitusios Viduržemio jūros regione, todėl manoma, kad būtent iš ten ir kilusios. Paprastųjų petražolių lapuose, šaknyse ir vaisiuose yra eterinių aliejų, flavonoidų, vitaminų. Petražolės turi daugiausia vitamino C iš visų...


Kodėl reikia vartoti "geruosius" riebalus?

Kodėl reikia vartoti "geruosius" riebalus?

Nusprendę sveikiau maitintis mažinkite svieste ir mėsoje esančių sočiųjų riebalų vartojimą. Suaugusieji turėtų gauti vos 11 procentų šių riebalų pagaminamos energijos. Tai sumažintų blogojo cholesterolio kiekius kraujyje ir padėtų neužkimšti...


Siūlo etiketėse sąvokos "Be E" atsisakyti

Siūlo etiketėse sąvokos "Be E" atsisakyti

Ženklinant maisto priedus verslininkams nuo šiol siūloma vadovautis specialistų parengtomis išvadomis. Pagal jas, gamintojas ant etiketės neturėtų rašyti, kad gaminys neturi maisto priedų E, o tik nurodyti išskirtines gaminio savybes. Jas...


Kuo labiau sunokęs vaisius - tuo saldesnės bus jo sultys

Kuo labiau sunokęs vaisius - tuo saldesnės bus jo sultys

Kiekvieną dieną žmonės manęs teiraujasi apie parduotuvėje perkamas sultis pakeliuose. Nepaisant to, kad jas gamina vietiniai gamintojai, bei to, kad ant pakuotės nėra nurodyta, jog į sultis buvo papildomai dėta cukraus, saldus sulčių skonis žadina...


Noni sultys - geresnei gyvenimo kokybei

Noni sultys - geresnei gyvenimo kokybei

Modernioje visuomenėje daugėja žmonių, kurių požiūris į sveikatą remiasi holistiniais principais. Vienas iš kertinių holistinių sveikatos aspektų – mityba. Maistas, kurį valgome, ir maisto papildai, kuriuos vartojame, turi tiesioginės įtakos...


Vanduo – gyvybės šaltinis

Vanduo – gyvybės šaltinis

Vanduo, tai gyvybės pagrindas. Suaugusio žmogaus organizme yra net 70 proc. vandens. Vanduo yra ir pagrindinė kraujo (92 proc.) ir smegenų (91 proc.) sudedamoji dalis. Be vandens neapsieitų mūsų ląstelės ir be jo nevyktų normali medžiagų apykaita....

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9