Nobel biocare

Atsargiai! Šašlykas su trichinelėmis

Gegužės antroje pusėje registruoti pirmieji šiais metais net du trichineliozės židiniai Kauno apskrityje. Specialistai perspėja, kad trichinelėmis užkrėsta kiauliena išoriškai niekuo nesiskiria nuo geros mėsos O ir skonis gali būti kuo puikiausias.

Šia kirmėlių sukelta liga susirgo keturi Kėdainių rajono gyventojai ir viena Kauno gyventoja. Kokią mėsą valgydami užsikrėtė kėdainiečiai, nepavyko išsiaiškinti, o štai kaunietė susirgo valgydama trichinelėmis užkrėstą kiaulieną, kurios parsivežė iš Prienų rajono. Paskerdus kiaulę, skerdiena nebuvo tirta dėl trichineliozės.

Apie 230 trichinelėmis užkrėstos skerdienos ir mėsos gaminių buvo sunaikinta, o dvylikai žmonių, valgiusių užkrėstą mėsą, teks profilaktiškai vartoti vaistus nuo trichineliozės.

Iš visų susirgimų, kuriuos sukelia helmintai (kirmėlės), trichineliozė – pavojingiausia. Žmogus užsikrečia, suvalgęs užkrėstos mėsos. Ji nuo gero produkto išoriškai niekuo nesiskiria. O ir skonis gali būti kuo puikiausias.

Pakanka suvalgyti vos 10-15 g užkrėstos mėsos šašlyko ar kito patiekalo ir skrandyje trichinelių kapsulės ištirpsta, išsilaisvinusios lervutės nukeliauja į žarnyną, įsiskverbia į žarnos sienelės gleivinę. Trichinelių patelės pradeda gimdyti gyvas lervutes – iki 3000 per mėnesį. Aktyviai prasiskverbusios į žarnų gleivinės kraujagysles, lervutės su kraujo tėkme gali nukeliauti į bet kurį organą ir į raumenis. Čia susisuka į spiralę, apie kurią netrukus susiformuoja kapsulė. Joje trichinelė gali likti gyvybinga 30 ir daugiau metų.

Ligos požymiai dažniausiai išryškėja praėjus 2-3 savaitėms nuo užsikrėtimo. Kankina raumenų skausmas, kuris gali būti toks intensyvus, kad žmogus negali apsiversti lovoje, pakelti rankos ar kojos, sunku kalbėti, kramtyti maistą. Kūno temperatūra gali pakilti net iki 39-40 0C, ir karščiavimas gali tęstis 2-3 savaites. Veido patinimas, ypatingai išryškėjantis apie akis, taip pat yra vienas iš trichineliozei būdingų požymių.

Specialistai perspėja

Irina Bulsienė, Kauno visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė:- Mėsoje tūnančių trichinelių neįmanoma sunaikinti – jos puikiai ištveria didelę temperatūrą, sūdymą, marinavimą, rūkymą ir šaldymą. Trichineles galima sunaikinti tik sudeginus mėsą.

Kad viso triūso, įdėto kiaules auginant, netektų dūmais paleisti, gyvulių augintojams būtina vykdyti trichineliozės profilaktikos priemones: sutvarkykite teritoriją, kad kiaulės negalėtų ėsti graužikų ir kitų gyvūnų lavonų bei paukščių išmatų.

Trichineliozę gali platinti vabzdžiai, mintantys pūvančia mėsa, taip pat varnos, krankliai ir kiti paukščiai, kurie prisilesę trichineliuotos gaišenos ar ja mintančių vabzdžių, su išmatomis į aplinką išskiria trichineles.

Neleiskite graužikams pakliūti į jūsų būstą, į pagalbinius pastatus. Užtaisykite ar uždenkite visas angas ir plyšius, per kuriuos gali patekti graužikai, padėkite spąstus, šiukšlių konteinerius visada laikykite uždarytus, reguliariai šienaukite žolę, iškirskite nereikalingus krūmokšnius.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE