Biorythm

Susirūpinkime: vyrai užleidžia vėžį

Viso pasaulio urologai konstatuoja spartų šlapimo išskyrimo bei lytinių organų sistemos vėžinių susirgimų plitimą. Buvo pastebėta, kad minėtų organų vėžiniai susirgimai vis dažniau paliečia ne tik pagyvenusius, bet ir jaunus žmones. Liūdina tai, kad kai kurie mūsų šalies statistiniai duomenys gerokai skiriasi nuo Vakarų Europos ar Amerikos duomenų – pas mus mirštamumas nuo šlapimo ir lytinės sistemos vėžio yra gerokai didesnis.

Šiandien, rodos, turime visas ankstyvos diagnostikos ir šiuolaikiško gydymo galimybes. Problema ta, kad palyginus dar visai maža dalis žmonių lankosi pas gydytojus profilaktiniais tikslais. Absoliuti dauguma žmonių sunerimsta tik tuomet, kai ima varginti didesnio laipsnio negalavimai. O tai dažniausiai rodo, kad liga pažengusi jau gana toli, ir net moderniausios gydymo priemonės nebe visada yra pakankamai veiksmingos.

Norėčiau pabrėžti, kad pakankamai gerai jaustis anaiptol ne visada reiškia būti sveikam. Kiekvienam vyrui, sulaukusiam 45 metų, net ir neturinčiam jokių nusiskundimų, būtina vieną kartą per metus pasitikrinti pas urologą ir atlikti PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimą. Šio antigeno randama kraujyje, ir jo kiekis bei kitimo dinamika yra itin reikšmingi ankstyvai prostatos vėžio diagnostikai.

Taip pat nereikėtų numoti ranka, jei bent kartą šlapime buvo rasta eritrocitų – raudonųjų kraujo kūnelių. Daugeliu atvejų taip gali pasireikšti ir paprastas šlapimo pūslės uždegimas. Tačiau jokiu būdu negalima suversti visos kaltės būtent jam, ypač tada, kai žmogus neturi jokių nusiskundimų. Tokiu, atrodytų, nereikšmingu simptomu dažnai prabyla ir inkstų ar šlapimo pūslės piktybiniai susirgimai.

Medikai pastebi, kad ypač didelę riziką susirgti šlapimo pūslės vėžiu turi kirpėjai bei kirpėjos, kurie daug metų darbe naudojo cheminius dažus plaukams. Būtent šios profesijos žmonėms ypač svarbu profilaktiniai patikrinimai.

Lietuvos vyrai dar itin retai kreipiasi į gydytojus dėl androgenų (vyriškų hormonų) funkcijos problemų, neretai iškylančių brandžiame amžiuje. Įprasta galvoti, kad vyresniame amžiuje tokie negalavimai būdingi tik moterims. Tačiau neretai kenčia ir vyrai. O jiems padėti jau yra daug galimybių, svarbu nebijoti nueiti pas gydytoją.

Autorius: Arūnas Želvys, gydytojas

TAIP PAT SKAITYKITE