Nobel biocare

Apie svorį, kuris priaugo ir užsiliko: kaip lieknėti po gimdymo

Iš karto po gimdymo norisi vėl prisiminti jau ne vieną mėnesį pamirštą lengvumo jausmą. Vienos žadame mažiau valgyti nuo rytdienos, kitos ieškome efektyvios dietos. Nėra taip paprasta. Bet įmanoma.

Normaliai nėštumo metu priaugama maždaug 12–20 kg. Lieknesnės moterys svorio priauga daugiau, o stambesnės – mažiau. Labai dažnai nepavyksta neviršyti rekomenduojamo priaugti svorio. Kita vertus, po gimdymo pakinta audiniai, išbalansuojama hormonų pusiausvyra, nėštumas pakeičia ir medžiagų apykaitą.

Po gimdymo apie pusmetį moters svoris palengva mažėja: pirmus tris mėnesius svoris mažėja greičiau, o tarp trečio ir šešto mėnesio – lėčiau. Šiuo periodu svoris sparčiau mažėja žindyvėms.

Pradėti intensyviau kovoti su kilogramais rekomenduojama nebežindančioms mamoms, kai atsiranda mėnesinės, nes tada mažesnė grėsmė, kad moters organizmui pritrūks maisto medžiagų ar dings pienas. Kita vertus, netgi badaujant pieno sudėtis nesikeičia, ji išlieka pastovi, kad vaikas būtų apsaugotas. Netinkama mityba ar dieta didesnį pavojų kelia motinos sveikatai.

Maitinančioms – daugiau kalorijų

Kol kūdikį maitinate krūtimi, teks atsisakyti griežtos dietos, nes šiuo metu jums reikia ne mažiau kaip 2000 kcal per parą. Norinčioms sulieknėti maitinimas krūtimi yra tarsi sportas, mat žindymo metu energijos poreikis padidėja 500–550 kcal per dieną, t.y. tiek kalorijų mamai reikia daugiau nei prieš nėštumą. Iš jų apie 150–200 kcal gaunama iš dar nėštumo metu sukauptų riebalų atsargų. Taigi gamta sutvarkė taip, kad būsimoji mamytė kauptų maisto atsargas riebalų pavidalu, o vėliau jas panaudotų žindydama. Mamytė turi valgyti daugiau – su maistu ji turi gauti apie 300–400 kcal per dieną daugiau nei iki nėštumo. Vidutiniškai mama per dieną turėtų gauti 2200–2500 kcal. Tai nėra mažai. Toks kiekis užtikrina, kad kūdikiui maisto užteks, o mama naudos riebalų atsargas ir lieknės.

Šis metas yra tinkamas savo valgymo režimui sureguliuoti. Laiko striuka, tačiau kaip niekuomet turite sąlygas išsireikalauti sau dėmesio. Tuomet net ir svoris gali kristi. Įdomu tai, kad pogimdyminiu periodu lieknėjama kitaip. Riebalinis audinys po gimdymo smarkiai mažėja liemens srityje, taigi pirmiausia lieknėja liemuo. Tik vėliau riebalų sumažėja ir kitose vietose, o vėliausiai – žastuose. Jei žindyvė suvalgo mažiau nei 1800 kcal per dieną, iškyla pavojus, kad sumažės pienuko ir po kurio laiko ji jau nebegalės žindyti mažylio.

  • Atminkite, kad maisto produktai laktacijos nepagerina, taigi geriant daug riebaus pieno, valgant riešutų ar chalvos padaugės ne pieno, o nereikalingų kilogramų.
  • Pieno gamybai reikšmės turi išgertas skysčių kiekis – jų maitinančiai mamai tikrai reikia apie du litrus.

Veiksmingi patarimai (kai jų laikomasi)

Kai „pieno fabrikas” veiklą baigia, kad atsikratytume nereikalingų kilogramų, galite ir griežčiau save suimti į rankas. Žinia, lieknėjama dėl skirtumo tarp gaunamos ir sunaudojamos energijos kiekio. Skamba gan paprastai, tačiau tą skirtumą pasiekti gerokai sudėtingiau. Beje, daugelis mamų pripažįsta, kad viena didžiausių ydų – pabaigti mažųjų nesuvalgytą maistą. Juk ilgai ruoštas, sudėta viskas, kas geriausia, todėl išmesti gaila. Tačiau nusprendus sulieknėti reikia laikytis tam tikrų taisyklių, kurių viena sako: nekimšti maisto likučių. Juk nebūtina jų išmesti, galima padėti į šaldytuvą ir suvalgyti vėliau. Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį, norint numesti svorio.

  • Laikykitės sveikos mitybos piramidės principo – kuo įvairesnis maistas. Norint reguliuoti svorį ir užsitikrinti gerą sveikatą, reikia rinktis daugiau maisto produktų, sudarančių piramidės pagrindą, ir mažinti išdėstytų piramidės viršuje. Laikydamosi mitybos piramidės principo kasdien valgysite įvairų maistą, gausite visų reikalingų maisto medžiagų, reikiamų kalorijų ir taip galėsite išlaikyti normalų kūno svorį. Prisiminkite, kad pusę lėkštės turi užimti daržovės. Ketvirtis lėkštės turėtų būti aprūpinantis angliavandeniais: košė, bulvės, ir ketvirtis maisto, iš kurio daugiausiai gausite baltymų, o dažniausiai – ir riebalų; mėsa, žuvis.
  • Daugiau valgykite gerųjų riebalų, kurių gausu aliejuje, riebioje jūros žuvyje, riešutuose. Riebalai, turintys omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių, yra labai svarbūs mažylio smegenų ir tinklainės vystymuisi. Omega-6 riebalų rūgščių gausu saulėgrąžų, rapsų, alyvų aliejuje, o omega-3 – riebioje žuvyje, riešutuose, saulėgrąžose ir kitose sėklose. Beje, nuo to, ar mamytė gauna tinkamų riebalų nėštumo ir maitinimo metu, priklauso ir tai, ar toliau gyvenime vaikas bus nutukęs, ar ne.
  • Laikykitės valgymo režimo. Tai padės sumažinti per didelį suvalgomo maisto kiekį. Valgykite tris kartus: ryte, vidury dienos ir į pavakarę. Kai tarp valgymų ilgesnis tarpas, skrandžio nereikėtų laikyti tuščio ilgiau nei keturias valandas ir ko nors užkąsti: suvalgyti liesą jogurtą, obuolį.
  • Venkite užkandžiavimo. Leidžiant laiką su mažyliu namie gali kilti pagunda vis dažniau atsidaryti šaldytuvą ir ką nors įsimesti į burną. Būtent toks polinkis nuolat kramsnoti yra pats tikriausias gražios figūros priešas. Tiksliai nusistatykite, kiek užkandžiauti sau leidžiate per dieną, ir to plano laikykitės. Neperžengti ribų bus lengviau, jei visus užkandžius (pvz., keletą vaisių, saujelę riešutų ar gabalėlį šokolado), skirtus tai dienai, pasidėsite atskirai ir suvalgysite tik tiek, bet jokiu būdu ne daugiau.
  • Atsisakykite menkaverčių maisto produktų. Išsiverskite be pusgaminių, nes jie dažniausiai būna labai kaloringi ir riebūs. Stenkitės vengti riebaus maisto – margarino, padažų, užpilų, riebios mėsos, šviežio pieno, sauso ir greitai paruošiamo maisto, pyragaičių, bandelių.
  • Mėsą, daržoves geriau troškinti ar virti. Riebaluose kepto patiekalo (pvz., karbonado, kotletų) energinė vertė padidėja maždaug 100 kalorijų. Jeigu vis dėlto renkatės keptą maistą, jam ruošti naudokite nesvylančias keptuves, nes jose ruošiant maistą reikia mažiau aliejaus ar kitų riebalų.

Laikas kreiptis į dietologą

Neatidėliokite vizito pas dietologą:

  • Jei praradote viltį atsikratyti nereikalingų kilogramų
  • Nemokate savęs sudrausminti pati
  • Jei su svoriu jau nesėkmingai kovojote iki nėštumo
  • Atsiradus persivalgymams
  • Svoris mažėja per greitai
  • Turėjote valgymo sutrikimų

Dietologas gali pakonsultuoti, kaip tinkamai maitintis, jei norėsite – sudarys maitinimosi planą, kuriame bus tiksliai nurodyta, ko ir kiek valgyti, nesijausti alkanai ir saugiai lieknėti.

Kas dar padės?

Net vartodamas mažai riebalų ir valgydamas daržoves bei vaisius, nejudantis žmogus nelieknėja. Žinoma, auginant vaikelį gyvenimo būdo nepavadinsi „sėsliu”, – tripinėjate po namus, o mažajam užmigus prisėdate prie kompiuterio. Net stovėdama prie viryklės galite įtempti ir atpalaiduoti tai sėdmenų, tai pilvo raumenis. Išėjusi pasivaikščioti galite prisigalvoti mankštos pratimų su vežimėliu. Pavyzdžiui, atsistokite veidu į vežimėlį ir laikykite į už rankenos. Įtraukite pilvą ir pakelkite tiesią koją, įtempdama šlaunies raumenį. Šiek tiek pasukite dubenį. Nugarą ištieskite, per liemenį nesilenkite. Iš pradžių kiekvieną koją kelkite po 8 kartus. Ilgainiui šį skaičių padidinkite iki 24. Pratimas treniruoja apatinius pilvo raumenis ir šlaunis.

Konsultavo dietologė Edita Gavelienė

Veidas.lt

TAIP PAT SKAITYKITE