Remiantis tyrimų duomenimis, su netaisyklingu sąkandžiu ir netinkama dantų padėtimi susiduria apie 70–80 proc. žmonių, tačiau tik maža jų dalis ryžtasi ortodontiniam gydymui. Pasak odontologijos klinikos „Skaitmeninės šypsenos“ gydytojos odontologės Gustės Markevičiūtės, daugelis nesusimąsto, jog kreivi dantys ne tik atrodo neestetiškai, bet ir turi neigiamos įtakos bendrai sveikatai. Netaisyklingas sukandimas skatina dantų nusidevėjimą, sunkina kokybišką dantų bei tarpdančių išsivalymą, didina ėduonies ir periodonto ligų atsiradimo riziką. Jis gali tapti galvos bei smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmo, o tam tikrais atvejais ir obstrukcinės miego apnėjos išsivystymo priežastimi.
Gydytoja sako, jog daugelis šios problemos sprendimą atidėlioja dėl neestetiškos išvaizdos, nešiojant breketus ar kitus ortodontinius aparatus. Tačiau šiuolaikinė odontologija siūlo puikią alternatyvą – beveik nepastebimas dantų tiesinimo kapas, užtikrinančias ne tik estetiką gydymo metu, bet ir didesnį komfortą, maksimalų tikslumą bei greitesnius rezultatus. Pasak specialistės, pasitelkus šį dantų tiesinimo metodą, galima efektyviai koreguoti įvairias ortodontines problemas – netaisyklingą sąkandį, įvairaus laipsnio dantų susigrūdimą, dantų rotaciją, tarpus tarp dantų.
Kuo šis gydymo būdas pranašesnis už kitus ortodontinio gydymo būdus
Dantų tiesinimas skaidriomis kapomis – estetiškiausias šiuo metu siūlomas dantų tiesinimo būdas. Kapos yra gaminamos iš specialaus permatomo plastiko, todėl yra beveik nematomos. Kapos yra išimamos, todėl netrukdo mėgautis mėgstamu maistu ir kokybiškai išsivalyti dantis. Naudojant skaitmenines technologijas, dar prieš pradedant gydymą galima pamatyti būsimą rezultatą ir tiksliai žinoti, per kiek laiko jį pasieksite. Kapos nebraižo burnos gleivinės, kitaip nei metaliniai breketai, jos beveik nesukelia diskomforto. Gydymo metu kapas keisite patys, todėl prireiks mažiau vizitų pas gydytoją, o tai – didelis privalumas užimtiems, daug keliaujantiems ar gyvenantiems užsienyje žmonėms.
Ką svarbu žinoti, renkantis dantų tiesinimą kapomis
Pasak G. Markevičiūtės, dantų tiesinimas kapomis tinkamas visiems suaugusiems žmonėms ir vaikams, kuriems išdygę visi nuolatiniai dantys. Šis gydymo metodas tinka tiek norint atlikti minimalias dantų padėties korekcijas, tiek sprendžiant sudėtingus atvejus. Esant poreikiui, dantų tiesinimo kapas galima kombinuoti su kitais ortodontiniais aparatais.
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad dantų tiesinimas kapomis turi būti pradedamas atlikus profesionalią burnos higieną ir sugydžius visus reikiamus dantis, pakeitus nekokybiškas plombas. Jeigu planuojamas dantų protezavimas, prieš ortodontinį gydymą atliekamas laikinas protezavimas. Jeigu burnoje yra pašalintų dantų, kuriuos planuojama atkurti implantais, implantacija gali būti atliekama tik sudarius tikslų dantų tiesinimo planą arba pabaigus ortodontinį gydymą, nes implantų pajudinti negalima ir jie tampa ortodontinio gydymo kliūtimi.
Pasak G. Markevičiūtės, dantų tiesinimas kapomis reikalauja paciento sąmoningumo, motyvacijos ir įsitraukimo į gydymo procesą. Siekiant efektyvaus gydymo ir norimo rezultato, dantų tiesinimo kapos turi būti dėvimos ne mažiau nei 22 valandas per parą. Jas galima išsiimti tik valgymo ir dantų valymo metu. Kapas dėvint trumpiau, gydymo rezultatas pasiekiamas sunkiau, pagamintos kapos gali nebetikti, todėl gydymą gali tekti perplanuoti ir jis užtruks ilgiau.
Tiesinant dantis kapomis itin svarbus atsakingas požiūris
Pirminės konsultacijos metu atliekama klinikinė paciento apžiūra, jeigu reikia, padaroma panoraminė rentgeno nuotrauka ir gydytojas ordodontas įvertina, ar dantų tiesinimo kapos yra tinkamiausias gydymo metodas. Nusprendus atlikti gydymą, nuskenuojami paciento dantys, padaromos burnos ir veido nuotraukos. Išanalizavęs visą surinktą informaciją, gydytojas ortodontas parengia tikslų dantų tiesinimo planą – 3D vizualizaciją, kurioje aiškiai matoma, kaip dantys judės iki reikiamos padėties. Pagal šią vizualizaciją gaminamos kapos, kurios kartu su naudojimosi instrukcijomis atiduodamos pacientui.
„Pradedant dantų tiesinimą, ant jų yra klijuojami nedideli plombos gabaliukai, pagerinantys kapos retenciją (sulaikymą) ir palengvinantys dantų judesius. Plombos yra parenkamos individualiai pagal paciento dantų spalvą, todėl, kaip ir kapos, yra beveik nepastebimos. Tiesinimo kapomis metu taip pat gali būti atliekamas tarpdančių šlifavimas/poliravimas, kitaip vadinamas IPR (ang. interproximal reduction). Šios procedūros metu sumažinamas kai kurių dantų dydis, taip sukuriant daugiau vietos dantų lanke“, – pasakoja G. Markevičiūtė.
Pasak gydytojos, dėl to nerimauti nevertėtų, nes šlifavimas atliekamas griežtai kontroliuojamose ribose – maksimaliai iki 0,5 mm tarpdantyje (po 0,25 mm nuo gretimų dantų paviršiaus). Toks poliravimas nepašalina emalio sluoksnio, tik jį performuoja, todėl yra visiškai saugus ir nedidina dantų jautrumo ar karieso atsiradimo rizikos. Dantų tiesinimui gali būti pasitelkiami ir specialūs elastikai, padedantys koreguoti sąkandį, atlikti dantų distalizaciją ar mezializaciją (pastūmimą atgal arba į priekį).
Kapas pacientas kas 10–14 dienų turi keisti savarankiškai. Kas 2–4 mėnesius reikia atvykti į kliniką kontroliniams vizitams, kurių metu surenkami duomenys perduodami gydymą prižiūrinčiam gydytojui ortodontui ir įvertinama, ar viskas vyksta taip, kaip suplanuota.
Specialistė primena, jog dėvint kapas negalima valgyti, gerti karštų gėrimų, rūkyti. Vandenį galima gerti įprastai, tačiau šaltus spalvotus gėrimus patariama gerti pro šiaudelį. Po valgio dantis visada reikėtų išsivalyti dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlu ir tik tada įsidėti kapas. Jei dantų išsivalyti nėra galimybės, būtina juos praskalauti skalavimo skysčiu arba vandeniu. Kapas reikia valyti ryte ir vakare vieno danties šepetėliu ir dantų pasta, kurios sudėtyje nėra abrazyvių dalelių. Kapas taip pat galima išplauti šaltu vandeniu ir bekvapiu muilu. Norint jas dezinfekuoti ar pašalinti pigmentą, galima naudoti tabletes, skirtas išimamiems protezams mirkyti.
Gustės Markevičiūtės teigimu, dantų tiesinimo kapomis trukmė priklauso nuo klinikinio atvejo sudėtingumo ir paciento bendradarbiavimo. Vidutiniškai gydymas užtrunka iki 1,5 metų, tačiau jo trukmė gali svyruoti nuo 6 mėn. iki 2,5 metų. Siekiant užtikrinti ilgalaikį rezultatą, po gydymo jis turi būti palaikomas retencinėmis priemonėmis – retencine vielute arba retencinėmis kapomis.
Tiesinti dantis niekada nevėlu
Ištiesinus dantis ir pakoregavus sąkandį, atkuriama ne tik estetiška šypsena, bet ir dantų funkcija. Dantys lėčiau dėvisi, lengviau užtikrinti gerą burnos higieną, galimas mažiau invazyvus restauracinis dantų atstatymas plombuojant ar protezuojant, žymiai sumažėja ar visai išnyksta smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų simptomai.
„Nors vis dar neretai manoma, kad dantis galima tiesinti tik vaikystėje ar paauglystėje, iš tiesų ortodontinis gydymas neturi amžiaus cenzo“, – baigdama pokalbį atkreipia dėmesį gydytoja odontologė Gustė Markevičiūtė.
Gydytojai ortodontai teigia, jog taip pat efektyviai tiesinti dantis galima ir brandaus amžiaus žmonėms. O kai kuriais atvejais, kai paciento kaulas yra rezorbavęs dėl buvusio periodontito, dantys juda dar greičiau ir reikalauja mažesnių ortodontinių jėgų, todėl tiesinimo kapos gali būti geriausias pasirinkimas