Nobel biocare

Taisyklinga laikysena

Laikysena – individuali įprastinė kūno padėtis judesyje ir ramybėje. Ją sąlygoja fiziologinės kreivės, kurias lemia įvairių kūno dalių svorio ir raumenų jėgos. Netaisyklinga laikysena – pakumpę pečiai, įdubusi krūtinės ląsta, atsikišęs pilvas – kenkia vidaus organų veiklai ir darko žmogaus išorę. Dėl netaisyklingos laikysenos niekaip nepasieksime išdidžios laikysenos, lengvos ir grakščios eisenos, plastiškų ir išraiškingų judesių.

Netaisyklinga kūno laikysena būdingesnė vaikams, kurie mažai juda (ilgai žiūri televizorių, daug laiko praleidžia prie kompiuterio, piešia, mažai laiko praleidžia lauke ir pan.); jų silpnesnė kaulų ir raumenų sistema, prastesnė judesių koordinacija. Tai ypač aktualu mokyklinukams, kurie dažnai susikūprinę ruošia pamokas, nešioja sunkias kuprines.

Įvairių autorių duomenimis, netaisyklinga laikysena diagnozuojama net 50 % paauglių. Negydoma netaisyklinga laikysena dažnai išsivysto į  stuburo iškrypimus, kurie kenkia vidaus organų veiklai, trikdo kvėpavimą, kraujo apytaką ir virškinimą.

Labai svarbu, kad tėveliai skirtų išskirtinį dėmesį savo atžalos laikysenai ir nuolat ją stebėtų dar iki jo brendimo pradžios, kol dar pilnai nesusiformavęs skeletas, kad šis, skaitydamas, rašydamas ar žiūrėdamas televizorių, sėdėtų tiesiai, jam būtų pritaikyti tinkamas kėdės ir stalo aukštis. Šiuo periodu reiktų sekti vaikų eiseną, stovėseną bei sėdėseną tiek namuose, tiek ir mokykloje. Neleisti vaikams nešioti sunkių daiktų, ypač vienoje rankoje, miegoti pernelyg minkštose lovose, ant didelių pagalvių, vengti, nepasitarus su gydytojais, užsiiminėti sunkiąja atletika.

Būtina pabrėžti, jog netaisyklingos laikysenos gydymo sėkmė priklauso nuo ankstyvos diagnostikos. Pavyzdžiui, koreguojantys liemens įtvarai veiksmingi tik tol, kol vaikas dar auga. Tėvai, skirdami nepakankamai dėmesio savo atžalų laikysenai ir tikėdamiesi, kad vaikas išaugs, sutvirtės savaime, delsia kreiptis į gydytojus specialistus. Tačiau reikėtų įsidėmėti, jog nekoreguojama ydinga laikysena dažniausiai išsivysto į rimtus stuburo iškrypimus.

Netaisyklingą laikyseną galima koreguoti ortopediniais gaminiais – korektoriais, įtvarais, reklinatoriais – kartu taikant mankštą ir fizioterapines priemones.

Pagrindinis taisyklingos laikysenos formavimo principas – judėjimas. Tai nebūtinai turėtų būti profesionalus sportas, pakanka ir reguliarios mankštos, nes ji mažina riziką susirgti įvairiomis ligomis ir stiprina visą organizmą. Tačiau paprasta mankšta vaikams greitai pabosta, todėl į pagalbą galima pasitelkti žaidimų terapiją, t.y. pabandyti sudominti juos įvairiomis pagalbinėmis mankštos priemonėmis, pavyzdžiui, kamuoliais. Kasdieninė mankšta, trunkanti 10-15 min., sustiprina kojų, pilvo, nugaros, liemens raumenis, lavina koordinaciją, pusiausvyrą bei stabilizuoja stuburą. Be to, mankšta su kamuoliu teikia malonumą!

Pagrindiniai taisyklingos laikysenos formavimo faktoriai:

  • aktyvus judėjimas (ypač patartina lankyti baseiną);
  • raumenis stiprinanti mankšta;
  • taisyklinga kūno padėtis stovint, sėdint, gulint (miegant).
Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE