Jauna tvarkinga Renatos ir Gintaro Pauliukaičių šeima dar neatsigavusi po patirtos tragedijos – vienintelės dukrelės, kuri tebuvo sulaukusi vos kelių savaičių, netekties. Dar nė mėnuo nepraėjęs po to siaubingo ryto, kai motina lovytėje savo visiškai sveiką buvusią mergytę rado užgesusią. Ko gera, nieko negali būti šiurpiau: miegoti kūdikį tėvai paguldo visiškai sveiką, o naktį jam tiesiog sustoja kvėpavimas. Tai, kas ištiko mažąją Gerdą Pauliukaitytę, medicinoje vadinama staigios kūdikių mirties sindromu.
Apie būsimą tragediją – jokių įspėjančių ženklų
Pauliukaičiai dukrelės susilaukė spalio 4 d. Gimdymas buvęs sėkmingas, labai lauktas kūdikis gimė visiškai sveikas. Tiesa, pati Renata dukrelės nemaitino, gal dėl to mažylei iš pradžių pūsdavo pilvuką, tačiau vėliau viskas susitvarkė. Gerdutę iš pat pradžių aplankė ir gydytoja, kuri, profilaktiškai mergytę apžiūrėjusi, patvirtino, jog iš tiesų viskas gerai. Ir iš tiesų – viskas buvo gerai: Gerdutė užmigdama vis šypsodavusis, buvo pradėjusi netgi balsu juoktis, jau bandė pati galvytę laikyti…
Lemtingasis spalio 26-osios rytas atnešė baisią staigmeną: apie 9 val. Renata sunerimo, kad saldžiai miegojusi Gerdutė valgyti neprašo. Šoko iškart prie mergaitės: dukrelė buvo dar šilta, bet jau nejudėjo. Gintaras, kol žmona skambino greitajai pagalbai, bandė dar dirbtinį kvėpavimą kūdikiui daryti – veltui: rodos, mergytė buvo pramerkusi vieną akytę, tačiau ir vėl užmerkė. Ir atvykusi greitoji niekuo negalėjo padėti, tik konstatuoti Gerdutės mirtį. Vėliau buvo nustatyta ir mirties priežastis: jau minėtas staigios kūdikių mirties sindromas.
Klastingasis sindromas – nepaaiškinamas reiškinys
Yra nemažai priežasčių, kodėl naujagimis gali išeiti iš šio pasaulio jau pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais – gali sutrikti kuri nors organizmo sistema, užpulti rimta liga. Tačiau tik tie atvejai, kurių medicina negali paaiškinti, vadinami staigios kūdikių mirties sindromu. SKMS apibrėžiamas taip: „Staigi netikėta jaunesnio nė metų kūdikio mirtis, ištikusi miegantį kūdikį, kai nepasiseka nustatyti mirties priežasties atlikus kruopštų pomirtinį tyrimą ir mirties aplinkybių bei klinikinės situacijos įvertinimą”. Miegant vaikeliui tiesiog sustoja kvėpavimas (kūdikis tiesiog „pamiršta” kvėpuoti) ir širdelė. Paaiškinti, kodėl taip yra, niekas negali: esama įvairių hipotezių, o vieno atsakymo kol kas nėra.
Staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS) nėra naujas reiškinys. Medicinoje jis aprašomas jau gana seniai. Čia dar daug kas neaišku, tik ieškoma ir bandoma nustatyti priežastis. Klastingas sindromas pasaulyje kasmet nusineša šimtus ar net tūkstančius kūdikių gyvybių. Pavyzdžiui, JAV ir Prancūzijoje tai pati dažniausia kūdikių iki vienų metų mirties priežastis. SKMS atvejų pasitaiko ir Lietuvoje, tik, laimei, ne tiek daug (statistika teigia, jog mūsų šalyje šis sindromas tenka vienam iš dešimties tūkstančių kūdikių). Rizikos grupė – visi vaikeliai iki vienų metų, o dažniausiai staigi ir nepaaiškinama mirtis ištinka 2-4 mėnesių kūdikius. Lietuvoje daugiausia SKMS atvejų registruojama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.
Kaip sumažinti SKMS riziką?
Nors žinių apie SKMS tėra labai nedaug, pastebėta tam tikrų dėsningumų. SKMS dažniausiai ištinka ant pilvo miegančius kūdikius. Pirmoji ir svarbiausia SKMS profilaktikos priemonė – kūdikį migdyti tik ant nugaros. Tai pagrindinis būdas, kaip sumažinti SKMS tikimybę. Vėliau, kai mažylis paauga, jis ima vartytis lovelėje ir pasirenka jam patinkančią padėtį. Tačiau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikį guldyti prieš miegą galima tik ant nugaros. Tai, beje, svarbu net tada, jei mažylį paliekate lovelėje tik snausti.
Vis dėlto lieka neaišku, kodėl visiškai sveikai atrodantys kūdikiai miršta. Taigi ką reikia daryti norint kuo labiau sumažinti SKMS riziką? Medikai pataria per nėštumą stengtis kuo anksčiau gauti medicininę priežiūrą. Labai svarbu yra gera mityba, nes tai sumažina priešlaikinio gimdymo riziką. Prieš laiką gimę kūdikiai yra ypatingos rizikos grupėje. Taip pat patariama nerūkyti ir nevartoti narkotikų per nėštumą (tabako, heroino ir kokaino vartojimas per nėštumą padidina SKMS riziką). Didesnė SKMS rizika, jei gimdo paauglė. Būtina palaukti nors metus tarp vaikų gimimo. Kuo mažesnis tarpas tarp vaikų gimdymo, tuo didesnė SKMS rizika.
Gimus kūdikiui, kaip minėta, guldyti miegoti jį reikėtų tik ant nugaros. Specialistai taip pat pataria vaikelį migdyti savo kambaryje, bet ne savo lovoje. Kūdikis turi būti guldomas tik į savo lovytę ar lopšį, kurių čiužiniai turi būti kieti ir kuriuose neturi būti jokių laisvų patalų ar pagalvių. Tėvų lova dažnai turi per minkštą čiužinį, palaidus patalus, per storą ir didelę antklodę ir mažą kūdikį lengvai gali ištikti mirtis įsipainiojus į paklodes ar trūkstant oro po stora antklode. Nereikia vaiko per šiltai aprengti. Kai kūdikis prirengtas, jis užmiega labai giliu miegu ir jam sunku pabusti reikiamu atveju. Šliaužtinukai ir maža natūralaus pluošto antklodėlė turėti būti pakankama. SKMS riziką sumažina ir čiulptuko čiulpimas. Tyrimais buvo įrodyta, kad SKMS rizika sumažėjo dviem trečdaliais, kai kūdikiai miegodami čiulpė čiulptukus. Spėjama, kad tai atsitinka dėl to, kad čiulpimas stumia kūdikio liežuvį į priekį ir padeda labiau atidaryti kvėpavimo takus. Taip pat kūdikiai su čiulptukais nenugrimzta į tokį gilų miegą, kaip kūdikiai, miegantys be čiulptukų. Kitas patarimas – maitinti kūdikį krūtimi. Tyrimais įrodyta, kad kūdikius, maitinamus natūraliu būdu, rečiau ištinka SKMS negu kūdikius, kurie yra maitinami mišinėliais. Dar vienas patarimas – nelaikyti kūdikio prirūkytose patalpose ir neleisti kitiems rūkyti šalia jo.
* * *
Deja, visi šie patarimai nepaaiškina, kaip išvis užbėgti už akių klastingajam sindromui. Tokiais atvejais galbūt labiausiai guodžia ne mokslinės hipotezės, o paprastas pamąstymas, jog, matyt, danguje vis pritrūksta angeliukų, kad staigiai išplėšiami sapnų karalystėn nugrimzdę kūdikėliai…