Rawpowders

Sin­dro­mas, pa­si­glem­žian­tis kū­di­kio gy­vy­bę be jo­kio per­spė­ji­mo

Jau­na tvar­kin­ga Re­na­tos ir Gin­ta­ro Pau­liu­kai­čių šei­ma dar ne­at­si­ga­vu­si po pa­tir­tos tra­ge­di­jos – vie­nin­te­lės duk­re­lės, ku­ri te­bu­vo su­lau­ku­si vos ke­lių sa­vai­čių, ne­tek­ties. Dar nė mė­nuo ne­pra­ėjęs po to siau­bin­go ry­to, kai mo­ti­na lo­vy­tė­je sa­vo vi­siš­kai svei­ką bu­vu­sią mer­gy­tę ra­do už­ge­su­sią. Ko ge­ra, nie­ko ne­ga­li bū­ti šiur­piau: mie­go­ti kū­di­kį tė­vai pa­gul­do vi­siš­kai svei­ką, o nak­tį jam tie­siog su­sto­ja kvė­pa­vi­mas. Tai, kas iš­ti­ko ma­žą­ją Ger­dą Pau­liu­kai­ty­tę, me­di­ci­no­je va­di­na­ma stai­gios kū­di­kių mir­ties sin­dro­mu.

Apie bū­si­mą tra­ge­di­ją – jo­kių įspė­jan­čių žen­klų

Pau­liu­kai­čiai duk­re­lės su­si­lau­kė  spa­lio 4 d. Gim­dy­mas bu­vęs sėk­min­gas, la­bai lauk­tas kū­di­kis gi­mė vi­siš­kai svei­kas. Tie­sa, pa­ti Re­na­ta duk­re­lės ne­mai­ti­no, gal dėl to ma­žy­lei iš pra­džių pūs­da­vo pil­vu­ką, ta­čiau vė­liau vis­kas su­si­tvar­kė. Ger­du­tę iš pat pra­džių ap­lan­kė ir gy­dy­to­ja, ku­ri, pro­fi­lak­tiš­kai mer­gy­tę ap­žiū­rė­ju­si, pa­tvir­ti­no, jog iš tie­sų vis­kas ge­rai. Ir iš tie­sų – vis­kas bu­vo ge­rai: Ger­du­tė už­mig­da­ma vis šyp­so­da­vu­sis, bu­vo pra­dė­ju­si net­gi bal­su juok­tis, jau ban­dė pa­ti gal­vy­tę lai­ky­ti…
Lem­tin­ga­sis spa­lio 26-osios ry­tas at­ne­šė bai­sią staig­me­ną: apie 9 val. Re­na­ta su­ne­ri­mo, kad sal­džiai mie­go­ju­si Ger­du­tė val­gy­ti ne­pra­šo. Šo­ko iš­kart prie mer­gai­tės: duk­re­lė bu­vo dar šil­ta, bet jau ne­ju­dė­jo. Gin­ta­ras, kol žmo­na skam­bi­no grei­ta­jai pa­gal­bai, ban­dė dar dirb­ti­nį kvė­pa­vi­mą kū­di­kiui da­ry­ti – vel­tui: ro­dos, mer­gy­tė bu­vo pra­mer­ku­si vie­ną aky­tę, ta­čiau ir vėl už­mer­kė. Ir at­vy­ku­si grei­to­ji nie­kuo ne­ga­lė­jo pa­dė­ti, tik kon­sta­tuo­ti Ger­du­tės mir­tį. Vė­liau bu­vo nu­sta­ty­ta ir mir­ties prie­žas­tis: jau mi­nė­tas stai­gios kū­di­kių mir­ties sin­dro­mas.

Klas­tin­ga­sis sin­dro­mas – ne­pa­aiš­ki­na­mas reiš­ki­nys

Yra ne­ma­žai prie­žas­čių, ko­dėl nau­ja­gi­mis ga­li iš­ei­ti iš šio pa­sau­lio jau pir­mai­siais sa­vo gy­ve­ni­mo mė­ne­siais – ga­li su­trik­ti ku­ri nors or­ga­niz­mo sis­te­ma, už­pul­ti rim­ta li­ga. Ta­čiau tik tie at­ve­jai, ku­rių me­di­ci­na ne­ga­li pa­aiš­kin­ti, va­di­na­mi stai­gios kū­di­kių mir­ties sin­dro­mu. SKMS api­brė­žia­mas taip: „Stai­gi ne­ti­kė­ta jau­nes­nio nė me­tų kū­di­kio mir­tis, iš­ti­ku­si mie­gan­tį kū­di­kį, kai ne­pa­si­se­ka nu­sta­ty­ti mir­ties prie­žas­ties at­li­kus kruopš­tų po­mir­ti­nį ty­ri­mą ir mir­ties ap­lin­ky­bių bei kli­ni­ki­nės si­tu­a­ci­jos įver­ti­ni­mą”. Mie­gant vai­ke­liui tie­siog su­sto­ja kvė­pa­vi­mas (kū­di­kis tie­siog „pa­mirš­ta” kvė­puo­ti) ir šir­de­lė. Pa­aiš­kin­ti, ko­dėl taip yra, nie­kas ne­ga­li: esa­ma įvai­rių hi­po­te­zių, o vie­no at­sa­ky­mo kol kas nė­ra.
Stai­gios kū­di­kių mir­ties sin­dro­mas (SKMS) nė­ra nau­jas reiš­ki­nys. Me­di­ci­no­je jis ap­ra­šo­mas jau ga­na se­niai. Čia dar daug kas ne­aiš­ku, tik ieš­ko­ma ir ban­do­ma nu­sta­ty­ti prie­žas­tis. Klas­tin­gas sin­dro­mas pa­sau­ly­je kas­met nu­si­ne­ša šim­tus ar net tūks­tan­čius kū­di­kių gy­vy­bių. Pa­vyz­džiui, JAV ir Pran­cū­zi­jo­je tai pa­ti daž­niau­sia kū­di­kių iki vie­nų me­tų mir­ties prie­žas­tis. SKMS at­ve­jų pa­si­tai­ko ir Lie­tu­vo­je, tik, lai­mei, ne tiek daug (sta­tis­ti­ka tei­gia, jog mū­sų ša­ly­je šis sin­dro­mas ten­ka vie­nam iš de­šim­ties tūks­tan­čių kū­di­kių). Ri­zi­kos gru­pė – vi­si vai­ke­liai iki vie­nų me­tų, o daž­niau­siai stai­gi ir ne­pa­aiš­ki­na­ma mir­tis iš­tin­ka 2-4 mė­ne­sių kū­di­kius. Lie­tu­vo­je dau­giau­sia SKMS at­ve­jų re­gist­ruo­ja­ma šal­tuo­ju me­tų lai­ku – ru­de­nį ir žie­mą.

Kaip su­ma­žin­ti SKMS ri­zi­ką?

Nors ži­nių apie SKMS tė­ra la­bai ne­daug, pa­ste­bė­ta tam tik­rų dės­nin­gu­mų. SKMS daž­niau­siai iš­tin­ka ant pil­vo mie­gan­čius kū­di­kius. Pir­mo­ji ir svar­biau­sia SKMS pro­fi­lak­ti­kos prie­mo­nė – kū­di­kį mig­dy­ti tik ant nu­ga­ros. Tai pa­grin­di­nis bū­das, kaip su­ma­žin­ti SKMS ti­ki­my­bę. Vė­liau, kai ma­žy­lis pa­au­ga, jis ima var­ty­tis lo­ve­lė­je ir pa­si­ren­ka jam pa­tin­kan­čią pa­dė­tį. Ta­čiau pir­mai­siais gy­ve­ni­mo mė­ne­siais kū­di­kį gul­dy­ti prieš mie­gą ga­li­ma tik ant nu­ga­ros. Tai, be­je, svar­bu net ta­da, jei ma­žy­lį pa­lie­ka­te lo­ve­lė­je tik snaus­ti.
Vis dėl­to lie­ka ne­aiš­ku, ko­dėl vi­siš­kai svei­kai at­ro­dan­tys kū­di­kiai mirš­ta. Tai­gi ką rei­kia da­ry­ti no­rint kuo la­biau su­ma­žin­ti SKMS ri­zi­ką? Me­di­kai pa­ta­ria per nėš­tu­mą steng­tis kuo anks­čiau gau­ti me­di­ci­ni­nę prie­žiū­rą. La­bai svar­bu yra ge­ra mi­ty­ba, nes tai su­ma­ži­na prieš­lai­ki­nio gim­dy­mo ri­zi­ką. Prieš lai­ką gi­mę kū­di­kiai yra ypa­tin­gos ri­zi­kos gru­pė­je. Taip pat pa­ta­ria­ma ne­rū­ky­ti ir ne­var­to­ti nar­ko­ti­kų per nėš­tu­mą (ta­ba­ko, he­roi­no ir ko­kai­no var­to­ji­mas per nėš­tu­mą pa­di­di­na SKMS ri­zi­ką). Di­des­nė SKMS ri­zi­ka, jei gim­do pa­aug­lė. Bū­ti­na pa­lauk­ti nors me­tus tarp vai­kų gi­mi­mo. Kuo ma­žes­nis tar­pas tarp vai­kų gim­dy­mo, tuo di­des­nė SKMS ri­zi­ka.
Gi­mus kū­di­kiui, kaip mi­nė­ta, gul­dy­ti mie­go­ti jį rei­kė­tų tik ant nu­ga­ros. Spe­cia­lis­tai taip pat pa­ta­ria vai­ke­lį mig­dy­ti sa­vo kam­ba­ry­je, bet ne sa­vo lo­vo­je. Kū­di­kis tu­ri bū­ti gul­do­mas tik į sa­vo lo­vy­tę ar lop­šį, ku­rių čiu­ži­niai tu­ri bū­ti kie­ti ir kuriuo­se ne­tu­ri bū­ti jo­kių lais­vų pa­ta­lų ar pa­gal­vių. Tė­vų lo­va daž­nai tu­ri per minkš­tą čiu­ži­nį, pa­lai­dus pa­ta­lus, per sto­rą ir di­de­lę ant­klo­dę ir ma­žą kū­di­kį leng­vai ga­li iš­tik­ti mir­tis įsi­pai­nio­jus į pa­klo­des ar trūks­tant oro po sto­ra ant­klo­de. Ne­rei­kia vai­ko per šil­tai ap­reng­ti. Kai kū­di­kis pri­reng­tas, jis už­mie­ga la­bai gi­liu mie­gu ir jam sun­ku pa­bus­ti rei­kia­mu at­ve­ju. Šliauž­ti­nu­kai ir ma­ža na­tū­ra­laus pluoš­to ant­klo­dė­lė tu­rė­ti bū­ti pa­kan­ka­ma. SKMS ri­zi­ką su­ma­ži­na ir čiulp­tu­ko čiul­pi­mas. Ty­ri­mais bu­vo įro­dy­ta, kad SKMS ri­zi­ka su­ma­žė­jo dviem treč­da­liais, kai kū­di­kiai mie­go­da­mi čiul­pė čiulp­tu­kus. Spė­ja­ma, kad tai at­si­tin­ka dėl to, kad čiul­pi­mas stu­mia kū­di­kio lie­žu­vį į prie­kį ir pa­de­da la­biau ati­da­ry­ti kvė­pa­vi­mo ta­kus. Taip pat kū­di­kiai su čiulp­tu­kais ne­nu­grimz­ta į to­kį gi­lų mie­gą, kaip kū­di­kiai, mie­gan­tys be čiulp­tu­kų. Ki­tas pa­ta­ri­mas – mai­tin­ti kū­di­kį krū­ti­mi. Ty­ri­mais įro­dy­ta, kad kū­di­kius, mai­ti­na­mus na­tū­ra­liu bū­du, re­čiau iš­tin­ka SKMS ne­gu kū­di­kius, ku­rie yra mai­ti­na­mi mi­ši­nė­liais. Dar vie­nas pa­ta­ri­mas – ne­lai­ky­ti kū­di­kio pri­rū­ky­to­se pa­tal­po­se ir ne­leis­ti ki­tiems rū­ky­ti ša­lia jo.
* * *
De­ja, vi­si šie pa­ta­ri­mai ne­pa­aiš­ki­na, kaip iš­vis už­bėg­ti už akių klas­tin­ga­jam sin­dro­mui. To­kiais at­ve­jais gal­būt la­biau­siai guo­džia ne moks­li­nės hi­po­te­zės, o pa­pras­tas pa­mąs­ty­mas, jog, ma­tyt, dan­gu­je vis pri­trūks­ta an­ge­liu­kų, kad stai­giai iš­plė­šia­mi sap­nų ka­ra­lys­tėn nu­grimz­dę kū­di­kė­liai…

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE