Hempo

Nerimą kelianti tendencija – vasaromis vaikai patiria vis daugiau žalų dėl traumų

Vaikai traumos

Prasidėjus mokinių vasaros atostogoms, vaikams, važinėjantiems dviračiais, riedlentėmis, paspirtukais ar kitomis judėjimo priemonėmis, didėja tikimybė patirti traumas. Draudikų duomenys rodo, kad vasaros sezono metu traumų skaičius padidėja iki 46 proc., o daugiausia žalų dėl traumų patiria vaikai, gyvenantys Kauno ir Klaipėdos miestuose bei aplinkiniuose rajonuose.

Lietuvą pagaliau apgaubus šiltiems vasaros orams, vaikai noriai aktyviai laiką leidžia lauke. Pramogos dviračiais, riedlentėmis ir paspirtukais yra ypač populiarūs tarp mokyklinio amžiaus vaikų. Visgi, šis laikotarpis tėvams kelia nerimą – būtent vasarą padidėja vaikų traumų rizika.

Remiantis bendrovės „Lietuvos draudimas“ duomenimis, būtent šiltuoju metų sezonu fiksuojama daugiausia traumų. Maždaug 30 proc. visų žalų per metus įvyksta gegužės-rugpjūčio mėnesiais, todėl išryškėja neatidėliotinas didesnio sąmoningumo ir saugumo priemonių poreikis.

„Lyginant 2021 m. ir 2022 m., žalų skaičius per metus išaugo 19 proc., o vien šiltuoju metų laiku jų padaugėjo 46 proc. Šių metų gegužę, palyginti su ankstesniais metais, žalų padaugėjo dar 8 proc., ir tai rodo nerimą keliančią tendenciją – žalų dėl patiriamų traumų kasmet tik daugėja“, – sako „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Pasak eksperto, daugiausia dėmesio reikalaujančios sritys – vaikų kelionės dviračiais ir paspirtukais. Būtent šios populiarios judėjimo priemonės lemia didėjantį vaikų patiriamų traumų skaičių.

„Siekiant sumažinti riziką, labai svarbu šviesti vaikus apie saugų naudojimąsi dviračiai ir paspirtukais bei užtikrinti, kad jie dėvėtų tinkamas apsaugos priemones. Taip būtina skatinti vaikus laikytis eismo taisyklių, būti atidiems bei vengti pavojingų pasivažinėjimui vietų“, – teigia A. Juodeikis.

Šalmo dėvėjimas važiuojant dviračiu, riedučiais, riedlente ar paspirtuku turėtų tapti savaime suprantamu įpročiu. Šalmai turėtų tinkamai priglusti prie vaiko galvos ir būti užsegti. Svarbu, kad tėvai taip pat rodytų tinkamą elgesį ir patys nepamirštų dėvėti apsaugos priemonių.

Draudimo ekspertas pažymi, kad daugiausia sužalojimų patiria 10-15 metų amžiaus grupės vaikai. Tad ypatingai svarbu dar ankstyvame amžiuje edukuoti vaikus apie tinkamų naudotis laisvalaikio judėjimo priemonių naudojimą ir saugumą.

„Žinoma, svarbu nepamiršti ir kitų amžiaus grupių vaikų. Daugiau kaip 40 proc. visų žalų patiria ir vyresni, 15-18 metų amžiaus sulaukę paaugliai, tad kelių eismo taisyklių edukacija neturėtų apsiriboti tik ankstyvąja vaikyste“, – pažymi A. Juodeikis.

Jeigu vaikas susižeidė

Anot „Lietuvos draudimo“ žalų departamento vadovo, dažniausiai vaikai patiria minkštųjų audinių ir organų sužalojimus, pavyzdžiui, sumušimus bei sutrenkimus.

„Nors jie gali atrodyti nežymūs, tačiau dažnu atveju gali prireikti ir rimtesnės medicininės pagalbos. Vaikui patyrus traumą labai svarbu, kad tėvai išliktų ramūs, gebėtų sutelkti dėmesį ir tinkamai įvertinti situaciją. Jei sužeidimas atrodo sunkus ir bendra vaiko sveikatos būklė po traumos kelia nerimo – tokiu atveju geriausia nedelsiant kreiptis į gydytoją“, − pastebi „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Pasak jo, visgi jei sužeidimas nedidelis, pakanka vaikui suteikti pagrindinę pirmąją pagalbą − švelniai nuvalyti visas žaizdas muiluotu vandeniu ir uždėti sterilų tvarstį. Ant žaizdos rekomenduojama dėti šaltus kompresus, kad sumažėtų patinimas ir skausmas. Jei reikia, galima kreiptis ir į gydytoją, kad jis suteiktų konkrečių patarimų.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE