Ditel

Kūdikiams maistas – su jiems mirtinai pavojingu vandeniu

Daugiau nei pusė Kėdainių ir Raseinių šulinių, iš kurių semiamą vandenį vartoja nėščiosios ir kūdikiai, yra užteršti nitratais.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai nustatė, kad 58,5 proc. šulinių, kurių vandenį maistui vartoja nėščiosios ir kūdikiai iki pusės metų, Kėdainiuose ir 52,4 proc. – Raseiniuose yra užteršti nitratais.

Nitritais užteršta 10 proc. Kaišiadorių, o amoniu – 17,4 proc. Jonavos šulinių, kurių vandenį geria nėščiosios ir kūdikiai. Didžiausia žarninių lazdelių ir enterokokų aptikta Kėdainių (58,5 proc.) ir Prienų (40,6 proc.) miesto ir rajono šuliniuose.

Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Rima Petrauskienė teigia, kad azoto junginių – nitratų neįmanoma pašalinti nei vandenį virinant, nei buitiniais vandens filtrais. Patys nitratai nėra labai pavojingi. Paprastai jie lengvai pasišalina iš organizmo su šlapimu. Bet kai nitratai virsta nitritais, atsiranda tikimybė, kad šie jungsis žarnyne su aminais ir susidarys medžiagos, galinčios sukelti vėžį.

„Nitritams ypač jautrūs naujagimiai. Kai naujagimių raudonuosiuose kraujo kūneliuose esantis vaisiaus hemoglobinas jungiasi su nitritais, susidaro methemoglobinas ir organizme kyla deguonies badas. Jautriausi tam kūdikiai iki 3 mėnesių amžiaus, nes jų fermentinės sistemos nėra subrendusios”, – aiškina R. Petrauskienė.

Pasak Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausiosios specialistės, kūdikių apsinuodijimai nitratais vadinami „pamėlusių kūdikių” sindromu. Apsinuodiję kūdikiai būna melsvai pilkos odos, irzlūs arba mieguisti. Jeigu kūdikis negydomas, jo būklė blogėja, gali išsivystyti koma ar netgi ištikti mirtis.

„Nitratų toksiniam poveikiui labai jautrūs ir infekcinėmis ligomis sergantys vaikai bei senyvo amžiaus žmonės, ligoniai, sergantys infekcinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo ligomis. Dėl nitratų pertekliaus organizme susidariusios kancerogeninės medžiagos gali sukelti vėžio ligas”, – teigia R. Petrauskienė.

Kad šulinio vanduo nekeltų grėsmės sveikatai, reikia tinkamai jį prižiūrėti – 20 metrų spinduliu apie šulinį draudžiama plauti automobilius, girdyti gyvulius, plauti ir skalauti skalbinius, vykdyti kitą veiklą, kuri gali būti vandens užteršimo priežastis, kartą per metus rekomenduojama šulinį išvalyti.

Išvalyti, naujai įrengti ar remontuoti šuliniai turi būti dezinfekuojami. Reikėtų šulinio vandenį bent kartą per metus ištirti laboratorijoje.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE