Urinal

Kodėl serga darželinukai ir kaip galima jiems padėti?

Vaikų darželiai ligos

Grįžus į darželį po vasaros atostogų, vaikai itin dažnai serga. Bakterinės ir virusinės infekcijos, ypač rudenį, sustiprėja, nes vaikai grupėse užsikrečia vieni nuo kitų ir tai atrodo tarsi niekada nesibaigiantis ligų maratonas. Didžiausias tėvų košmaras prasideda tada, kai vaikas serga kas dvi savaites ir praėjus vos kelioms dienoms po pasveikimo jis iš darželio grįžta vėl su simptomais. Kaip pasirūpinti mažylio imunitetu ir stiprinti jo organizmą?

Kodėl mano vaikas nuolat serga?

Iki šešto gyvenimo mėnesio kūdikis yra apsaugotas antikūnų, gautų iš mamos dar nėštumo metu, vėliau šie antikūnai yra gaunami kartu su mamos pienu žindant. Artėjant 2-3 gyvenimo metams (paprastai tuomet daugelis mamų nutraukia maitinimą krūtimi) antikūnai sparčiai mažėja ir vaikas tampa labiau pažeidžiamas ligų.

Laikas, kai vaikas tampa jautresnis infekcijoms, dažnai sutampa su jo išleidimu į darželį. Ten mažylis kontaktuoja ne tik su kitais vaikais, bet ir su didžiuliu mikroorganizmų kiekiu, su kuriuo jo dar besivystanti imuninė sistema nepajėgia kovoti. Valstybinėse ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikų grupės dažnai būna perpildytos, tad jūsų vaikas kontaktuoja su daugiau vaikų nei derėtų šaltuoju metų laiku. Kita vertus, privatūs darželiai formuoja kur kas mažesnes vaikų grupes, tad vaikas, eidamas į darželį, sutinka mažiau vaikų, kurie gali būti potencialūs bakterijų nešiotojai. 

Tokias dažnas mažamečių vaikų infekcijas sukelia ne tik silpnai išvystyta imuninė sistema, bet ir glaudus grupės vaikų bendravimas. Darželio grupėje ligos sukėlėjai lengvai perduodami lašeliniu būdu, čiaudint ar dalinantis žaislais. Tai, kad vaikai mėgsta žaisti kartu, reiškia, kad bet kokie patogenai gali lengvai pereiti nuo vieno vaiko ant kito.

Be to, mažamečių vaikų grupėse itin sunku laikytis visų higienos taisyklių: plauti rankas, šluostyti nosį ir pan.

Stresas, kurį dažnas mažas vaikas patiria po ilgesnės nelankymo pertraukos, taip pat svarbus vaiko imuninei sistemai. Ypač pirmaisiais metais atsiskyrimas nuo tėvų gali sukelti stiprų stresą. Tad tai taip pat veikia vaiko imunitetą.

Kaip sustiprinti mažamečio vaiko imunitetą ir sumažinti susirgimų skaičių?

Vaiką grūdinti vertėtų pradėti jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Vaiką auginant itin steriliomis sąlygomis gali susilpnėti jo imunitetas. Todėl nederėtų bijoti blogo oro ir išeiti pasivaikščioti. Vėsus oras stiprina kvėpavimo takus ir padidina gleivinių drėgmę, o tai padeda neutralizuoti mikrobus. Taip pat nereikėtų vengti kontakto su kitais vaikais.

Nereikėtų peršildyti ir gyvenamojo būsto – ypač žiemą. Temperatūra neturėtų viršyti 20-21 laipsnio, o žiemą, šildymo sezono metu, vertėtų investuoti į oro drėkintuvą. Šis prietaisas apsaugo nuo neigiamo sauso oro poveikio viršutinių kvėpavimo takų gleivinėms.

Taip pat reikėtų vaiko racioną praturtinti produktais, kuriuose gausu vitamino C. žarnyno veiklą gerina marinuotų agurkėlių ir jogurto vartojimas.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE