REXSAN

Kaip keičiasi mažylio kvėpavimas augant

Jaunos mamytės dažnai pasiklauso, ar naujagimiai kvėpuoja. Kokie jų kvėpavimo ypatumai ir kaip jis keičiasi augant mažyliui?

Kūdikis kvėpuoti mokosi dar būdamas mamos pilvelyje. Tiriant ultragarsu jau nuo 20 nėštumo savaitės galima stebėti vaisiaus kvėpavimo judesius. Paskutiniais nėštumo mėnesiais jis atlieka apie 50 kvėpavimo judesių per minutę ir taip palengvina kraujo pritekėjimą į širdį.

Gimęs mažylis išmoksta kvėpuoti pats, tačiau tai nėra paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Gimstant patiriami dirgikliai (šaltis, skausmas, lietimas), deguonies stoka organizme (perkirpus virkštelę) skatina pirmąjį naujagimio įkvėpimą. Išnešiotas sveikas naujagimis pirmąkart įkvepia per pirmąją gyvenimo minutę. Su pirmuoju riksmu mažylio plaučiai išsiplečia, jis pradeda kvėpuoti savarankiškai. Jeigu iki gimimo vaikelio plaučiai buvo užpildyti skysčiu, jam gimus palengva užpildomi oru, pasikeičia organizmo kraujotaka bei medžiagų apykaita. Laboratorinių tyrimų duomenimis, pirmąsias tris dienas po gimimo į kūdikio plaučius patenka dvigubai daugiau deguonies negu į vyresnio amžiaus vaiko plaučius.

Pirmaisiais mėnesiais kūdikis turi adaptuotis prie naujų gyvenimo sąlygų. Prisitaikymas tiesiogiai susijęs su kvėpavimo tobulėjimu. Naujagimių medžiagų apykaita yra daug greitesnė nei suaugusiojo, todėl jam reikia daugiau deguonies, kuris į organizmą patenka dažniau kvėpuojant. Todėl mamytėms neverta nerimauti dėl to, kad kūdikis kvėpuoja dažnai ir neritmiškai.

Verta žinoti, kad naujagimiui kvėpuojant juda pilvas. Norint sužinoti, kaip dažnai jis kvėpuoja, reikia uždėti ant pilvuko ranką ir paskaičiuoti, kiek naujagimis atlieka kvėpavimo judesių. Dažniausiai jis įkvepia ir iškvepia 40–60 kartų per minutę, šešių mėnesių kūdikio kvėpavimas jau retesnis – 35–40 įkvėpimų ir iškvėpimų per minutę, sulaukus metukų – apie 30 kartų. Kūdikiui augant kvėpavimas keičiasi į diafragminį. Krūtininiu arba krūtininiu pilviniu kvėpavimu mažylis pradeda kvėpuoti tik sulaukęs metų, kai ima vaikščioti.

Įgimti refleksai

Nėra nė vienos mamytės, kuri nebūtų tikrinusi, kaip kvėpuoja jų mažylis. Kartais net veidrodėlį prideda prie nosytės, kantriai laukdamos, kol jis aprasos. Rūpestingoms mamytėms būtų pravartu žinoti, kad ateidamas į šį pasaulį mažylis atsineša visą komplektą įgimtų refleksų. Pavyzdžiui, jeigu kūdikį paguldysite ant pilvuko, jis kaip mat pasuks galvytę į šoną, kad galėtų laisvai kvėpuoti.

Kartais kūdikiai gąsdina tėvelius garsiai knarkdami naktį. Jeigu nepastebite jokių sunkesnio kvėpavimo požymių, galite dėl to nesibaiminti, bet jeigu neramu – pasitarkite su gydytoju.

Kvėpavimą reguliuoja kvėpavimo centras, esantis pailgosiose smegenyse. Jis subręsta pirmaisiais gyvenimo metais, todėl naujagimiams ir kūdikiams būdingas netolygus kvėpavimas (vadinamoji aritmija) ir trumpalaikiai kvėpavimo sustojimai (apnėja). Pauzes daro net sveiki kūdikiai, bet jos negali trukti ilgiau nei 12–15, o neišnešiotiems kūdikiams – iki 20 sekundžių.

Miego apnėja – tai būsena, pasireiškianti dažnais trumpalaikiais kvėpavimo sustojimais dėl kvėpavimo takų susiaurėjimo arba sutrikus kvėpavimo nervinei kontrolei miego metu. Pediatrai į tokius kvėpavimo netolygumus rekomenduoja žiūrėti rimtai, nes tuomet smegenims trūksta deguonies – tai gali kelti grėsmę kūdikio gyvybei. Todėl trijų–aštuonių mėnesių mažylių tėveliai turėtų neįkyriai sekti mažylio kvėpavimą.

Kvėpavimo kontrolė

Kad kūdikis „nepamirštų” ritmiškai kvėpuoti, jam apie tai reikia priminti švelniais prisilietimais, todėl kuo dažniau jį paglostykite ir priglauskite prie savo kūno. Taip dirginami kūdikių odoje esantys receptoriai, kurie dalyvauja valdant kvėpavimą.

Jeigu mažyliui reikalinga pastovi kvėpavimo kontrolė, naudojami naujagimių kvėpavimo ir apnėjų registravimo monitoriai. Lietuvoje jais naudojamasi tik ligoninėse, o užsienyje jie dažni tėvelių pagalbininkai namie. Taigi lietuviams belieka jų parsivežti iš užsienio.

Jų veikimo principas paprastas: jeigu mažyliui miego metu ar jam būdraujant kvėpavimas suretėja iki 10 kvėpavimo judesių per minutę, kvėpavimas sustoja ilgiau nei 12 sekundžių, pasigirsta tam tikras įspėjantis signalas arba užsidega indikatoriaus lemputė. Jis įspėja, kad kūdikiui reikia kuo greičiau atkurti kvėpavimą.

Plaučių vystymosi ypatumai

1. Sukurkite mažyliui geriausias sąlygas

Nerūkykite vaiko aplinkoje.

Siekdami išvengti staigios kūdikių mirties sindromo rizikos, pirmąjį pusmetį nemigdykite kūdikio ant pilvo.

Patalpas, kuriose yra kūdikis, gerai vėdinkite.

Mažylio kvėpavimo judesių neturi varžyti nei drabužėliai, nei vystyklai.

Neleiskite išsausėti nosies gleivinei, gydykite užsikimšusią nosytę. Leiskite į mažylio plaučius orui patekti laisvai.

  • Plaučiams vystytis padės reguliarūs pasivaikščiojimai lauke.
  • Kad mažylis tinkamai vystytųsi ir jo imunitetas būtų stiprus, būtinos kvėpavimo mankštos, taip pat naudingi profilaktiniai arba gydomieji masažai.

2. Kvėpavimo organų vystymasis pagal amžių

  • Jeigu pirmomis gyvenimo dienomis naujagimis tik mokosi kvėpuoti, tai po kelių mėnesių jų kvėpavimo įgūdžiai būna jau gerokai patobulėję.
  • Vienrių–trejų metukų vaikų viršutiniai kvėpavimo takai – trachėja ir bronchai – dar būna siauri, todėl išlieka kvėpavimo sutrikimų pavojus sergant bronchitu, trachėjitu ir kitomis ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis.
  • trejų–septynerių metukų vaikų kvėpavimas jau retesnis ir gilesnis. Tačiau tik praėjus dar dešimčiai metų mažylio kvėpavimas pasidarys kaip ir suaugusiųjų.

Kvėpavimo dažnis

Amžius Įkvėpimų ir iškvėpimų dažnis (kartais per minutę)

Iki trijų mėnesių 40–45
Keturi–šeši mėnesiai 35–40
Septyni–dvylika mėnesių 30–35
Iki trejų metų 25–30
Iki septynerių metų 23–25

Konsultavo neonatologė docentė Nijolė Drazdienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE