Gudručio vaistinė

Kai pasigirsta dantukų simfonija

„Jau nebe pirmą naktį girdžiu sūnų griežiant dantimis. Kodėl? Ar dantukams tai nekenkia?” – klausia penkiamečio Patriko mama Silvija.

Pastebėta, kad šis nemalonus garsas iš vaikų miegamojo dažniausiai sklinda, kai mažųjų burnytę padabina pieniniai dantukai, arba jau sulaukus penkerių, kai pradeda dygti nuolatiniai dantys. Griežimas jais – nesąmoningas elgesys miego metu, kai pats griežėjas to net nejaučia. Beje, tai labiau būdinga berniukams nei mergaitėms.

Ieškome kaltininkų

Vienintelio atsakymo, kodėl vaikai griežia dantimis, nėra. Kartais tai būna atsitiktinis elgesys, kurio sureikšminti nereikėtų. Sunerimti reikėtų tuomet, kai griežimą girdite kasnakt ir taip jau keletą mėnesių. Tuomet vertėtų atsakyti į šiuos klausimus – jei bent į vieną atsakysite teigiamai, galite tikėtis, kad užčiuopėte siūlo galą…

■ Ar vaikas nepatiria streso? Jį gali sukelti ir konfliktas su tėvais ar draugais, naujo šeimos nario atsiradimas, neseniai matytas baisus kino filmas.

■ Ar mažylio sąkandis ir dantų forma taisyklingi, ar kokybiškai įdėtos dantų plombos?

■ Ar vaikas tinkamai maitinasi? Galbūt jo organizmas nepakankamai pasisavina magnio.

■ Ar pilvuko neatakuoja kirmėlytės? Jomis užsikrėtus gali padidėti nervų sistemos jautrumas, sutrinkti miegas ir normali centrinės sistemos veikla.

■ Ar mažyliui nieko neskauda? Kartais griežimas dantimis būna reakcija į skausmą.

Tai jaudintis dėl to ar ne?

Jei jau išgirdote mažylio griežimą dantimis, visiškai į tai numoti ranka nereikėtų. Jau vien dėl to, kad ryte vaikui gali skaudėti burnytę, kaklą, veiduko raumenis, galvą ar net ausis. Be to, dantukai gali tapti jautresni, nes nuolat jais griežiant nusidėvi emalis ir atsidengia dentinas. Netgi gali prasidėti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario uždegimas.

Kaip nutraukti griežimą?

■ Jei vaikas patiria stresą, pasistenkite, kad jis į sapnų karalystę keliautų jau nusiraminęs. Prieš miegą neleiskite žaisti judrių žaidimų ar žiūrėti baisių filmukų. Geriau paskaitykite ar pavartykite gražią knygelę, nupieškite mėgstamos pasakos personažą. Galite pasiūlyti šmurkštelti į šiltą vonią su pušų ar valerijono ekstraktu, tik ilgiau kaip dešimt minučių joje užsibūti nereikėtų – galite sulaukti priešingo efekto. Dar duokite išgerti šiltos melisų arbatos. Tik jokiu būdu neleiskite prisikimšti pilvo prieš miegą.

■ Jei kalta netinkama mityba, pakoreguokite ją arba nupirkite vaikui vitaminų, papildytų mineralinėmis medžiagomis, ypač magniu.

■ Jei netinkamas sąkandis, kreipkitės į medikus. Pirmiausia reikėtų apsilankyti pas gydytoją odontologą. Jeigu reikės, jis jus nukreips gydytojo ortodonto konsultacijai. Beje, pas šį specialistą bent kartą per metus reikėtų apsilankyti tiesiog profilaktiškai, net jeigu jums ir atrodo, kad vaiko dantukai visiškai sveiki.

■ Jei įtakos turi kirmėlės, teks gerti vaistų. Dažniausiai vaikams skiriami preparatai pirantelis arba mebendazolis. Kurį vaistą rinktis ir kaip vartoti, turėtumėte pasitarti su gydytoju.

■ Jeigu kyla bėdų dėl vaiko elgesio, gali prireikti ir vaikų psichologo konsultacijos.

Renata Maslauskiene, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė


Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE