Jei turite vaikučių, greičiausiai ne kartą yra tekę girdėti, kad prasta avalynė gali „sugadinti mažylio pėdutę“. Ir tai visiška tiesa – netinkamai parinkta avalynė gali ne tik deformuoti besivystančią ir augančią pėdutę, bet ir sukelti kur kas daugiau sveikatos problemų. Tai patvirtina būtinybę vaikams parinkti konkrečiai jiems tinkančią avalynę ir profilaktiškai atlikti smagias mankšteles pėdutėms, kurios bus ne tik naudingos medicininiu požiūriu, bet ir padės užtikrinti dar tvirtesnį ryšį tarp Jūsų ir mažylio.
Pirmoji avalynė – kokia ji?
Mažyliui pradėjus žengti pirmuosius žingsnius tėveliai suskumba dairytis „rimtos“ avalynės. Kodėl rimtos? Nes nevaikščiojančiam mažyliui dažnai perkamos dailios kojinaitės, puošnūs medžiaginiai batukai, kurie daugiau yra mažojo džentelmeno ar damos įvaizdžio detalė. Taigi, pirmoji avalynė vaikščiojančiam vaikui turi atitikti kelis esminius aspektus: ji stabili, lengva ir minkšta. Tobula, jei vaikas su batukais jausis tarytum basas.
Kokie turi būti batukai vaikui?
Perkant batus vaikui, vienus tėvelius masina žema kaina, kitus – tobulas dizainas, dar kiti paiso vaiko norų, kiti – patogumo. O kas iš tiesų svarbu, renkant avalynę vaikui?
- Pirkti kartu su vaiku, kad galima būtų pamatuoti. Jei perkate internetu, pamatuokite namuose, o jei avalynė netinka, grąžinkite.
- Batukai neturi spausti nei kulno, nei pirštų, nei pėdos šonų, taip pat neturi būti ir per dideli.
- Pirkite tik iš natūralių medžiagų pagamintus batukus.
- Batukų padas turi būti lankstus.
- Lengvi batukai – tai, ko reikia Jūsų mažyliui.
Ar reikalinga ortopedinė avalynė?
Šiuo klausimu dažniausiai tėvai ir specialistai susiskirsto į dvi stovyklas, kur vieni teigia, kad ortopedinė avalynė naudinga visiems vaikučiams, o kiti laikosi pozicijos, kad ortopediniai batai vaikams, taip pat ir ortopedinės basutės naudingi tik esant indikacijoms. Reikia pasakyti, jog sveiko vaikučio kojytėms būtinybės nešioti specialią avalynę nėra, bet ji tikrai nepakenks, kadangi atitinka visus vaikų batukams keliamus reikalavimus. Negana to, sveikoms kojytėms puikus pasirinkimas bus profilaktinė ortopedinė avalynė.
Per mažai dėmesio skiriame vidpadžiams
Vidpadis – ne mažiau reikšmingas nei pats batukas. Vidpadžiai vaikams turi būti pagaminti iš saugių, nealergizuojančių medžiagų, kad koja laisvai kvėpuotų, neprakaituotų ir neslidinėtų bate. Verta pagalvoti apie specialius vidpadžius –ortopediniai vidpadžiai vaikams suteikia kojytei stabilumo, užtikrina taisyklingą pėdos skliautų formavimą. Ortopediniai vidpadžiai vaikams yra spalvingi, su mėgiamais mažylių herojais, todėl vaikas tikrai mielai juos nešios.
Mankštinkite raumenukus!
Pėdų mankšta padės stiprinti pėdų raumenis ir bus puikiu užsiėmimu su mažyliu – drauge praleistas smagus laikas su vaiku labai naudingas mažyliui. Namuose galite atlikti įvairių pratimų kūdikiui:
- gniaužykite kojų pirštukus,
- sukamaisiais, trinamaisiais judesiais masažuokite pėdutes ir pirštukus – paprastai mažyliams šis procesas labai patinka,
- braukite per vaiko pėdutę nykščiu aukštyn nuo kulno ir žemyn nuo pirštukų,
- jei vaikas vaikšto laikydamasis už Jūsų rankų, pavedžiokite jį ant pirštukų, parodykite, kaip vaikščioti ant kulnų, pėdų šonų (mažieji paprastai kartoja suaugusiuosius, tad rodykite, kaip daryti),
- jei vaikas jau ima vaikščioti, leiskite basomis žingsniuoti per tokius paviršius kaip žvyras, neaštrūs akmenukai (žinoma, jei lauko sąlygos leidžia).
Jei vaikas vyresnis, daug pratimų gali atlikti savarankiškai. Mankštos pratimus rekomenduojama kartoti ne mažiau kaip 15 kartų, o mankštelei skirti apie pusvalandį kasdien.
PRATIMAI
- Atsisėsti ant kėdės krašto arba labai žemo suoliuko ir pėdas traukti į save, kiek išeina, o tada lėtai ištiesti.
- Atsisėsti ant kėdutės, pėdos ant grindų, rankos ant juosmens. Suglausti pėdutes, tada traukti vieną nuo kito tolyn kulnus, neatkeliant pirštų. Grąžinti kulnus į pradinę padėtį ir kartoti pratimą.
- Atsisėsti ant kėdės, rankomis remtis į jos kraštą. Kojų pirštukus sulenkti, ištiesti, sukti į šalis.
- Atsisėsti ant kėdutės, plaštakomis remtis į jos kraštą. Pėdomis atlikti šliaužiamuosius judesius, pirštais kabinantis į priekį.
- Atsisėsti ant kėdės krašto, į jį remtis ir rankomis. Tarp pėdų spaudyti guminį kamuoliuką.
- Atsisėsti ant kėdutės ir pėdomis ritinėti lazdelę ant grindų.
- Atsisėsti ant kėdutės, pėdų pirštais nuo žemės kelti pieštukus, flomasterius ir pan. Net piešti kojomis bus ne tik smagi pramoga, bet ir puiki mankšta!
- Vaikščioti ant poroloninio čiužinio ar naudoti kitas kineziterapijos priemones.
Labai svarbu nuo mažų dienų daug dėmesio skirti mažylių pėdutėms, o paskui – teisingam avalynės pasirinkimui. Profilaktiškai ir ne tik atliekamos mankštelės stiprins ne tik vaiko pėdų raumenis, bet ir Jūsų ryšį!
Daugiau informacijos galite rasti https://www.pesplanus.lt/