Laimingiausios Britanijos poros gyvena santuokoje, tačiau trumpiau nei penkerius metus ir neturi vaikų. Taip skambėjo dienraštyje „The Guardian” publikuoto pranešimo antraštė. Tai pirmieji rezultatai, atskleisti vykdant mokslinių tyrimų projektą, pavadintą „Visuomenės supratimas” (angl. Understanding Society).
Siekiama, kad šis projektas, kainavęs 49 mln. svarų, taptų kone „gyvąja britiško gyvenimo laboratorija”. Per artimiausius 20 metų bus analizuojamas gyvenimas 40 tūkstančių namų ūkių, apklausiant 100 tūkst. įvairaus amžiaus žmonių.
„Visuomenės supratimo” vadovo prof. Nicko Bucko teigimu, šis tyrimų projektas yra kur kas daugiau nei elementarus visuomenės surašymas. Gauti duomenys bus prieinami įvairiems vyriausybės departamentams, socialinės politikos padaliniams ir turės didelės naudos atliekant tolesnius tyrimus. Profesorius mano, jog projektas paskatins naujai pažvelgti į tai, kaip turėtų būti atliekami socialiniai tyrimai, kuriais siekiama išsiaiškinti, kaip užtikrinti individo gerovę ir laimę.
Remiantis iki šiol surinktais duomenimis, daromos pirmosios išvados apie tai, kokie veiksniai nulemia patiriamą laimę. Paaiškėjo, kad santuokoje gyvenantys žmonės yra laimingesni nei tie, kurie gyvena kartu nesusituokę. Savo ruožtu vaikai yra labiau patenkinti situacija šeimoje, jei jų tėvai yra laimingi. Tačiau nustatyta, kad sutuoktinių laimė mažėja bėgant metams ir didėjant vaikų skaičiui šeimoje.
Dienraščio „The Guardian” pranešime teigiama: Kalbant apie jaunus žmones, 60 proc. yra „visiškai patenkinti” esama situacija šeimoje ir 70 proc. yra labai patenkinti savo gyvenimu. Taip pat apklausos autoriai pažymi: „Palyginti su jų bendraamžiais kitose valstybėse, vaikai Jungtinėje Karalystėje yra itin nepatenkinti savo gyvenimu.” Tyrimą vykdantis Gundi Knies pabrėžia, kad tarp pateiktų išvadų nėra jokio prieštaravimo.
Teigiama, jog nei materialinė gerovė, nei skurdas neturi nieko bendra su vaikų pasitenkinimu gyvenimu.
Ne materialinė padėtis, o gyvenimas atskirai nuo tikrųjų tėvų turi daugiau neigiamos įtakos vaiko pasitenkinimui gyvenimu. Tačiau vaikas tuo laimingesnis, kuo mažiau kitų vaikų gyvena kartu su juo vienuose namuose.
Vaikų gerovės gynėjai vis kalba apie vaikų skurdą. Tačiau pastarasis tyrimas, kurį sudarė interviu su 2163 10–15 metų amžiaus vaikais, parodė, kad vaiko laimę labiau nulemia tai, ar jis gyvena kartu su abiem tėvais, o ne tai, kokios tėvų pajamos.
Tai dar nereiškia, kad mums neturėtų rūpėti skurdas. Tačiau akivaizdu, jog vaikų auklėjimas šeimoje pats savaime yra pagrindinė skurdo priežastis. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad šeima, turinti daugiau nei keturis vaikus, yra priversta kreiptis kone į vargšų prieglaudą.
Įdomu, jog pajamos taip pat neturi lemiamos reikšmės santuokinei laimei. Kita vertus, viena iš priežasčių, kodėl vyrai, atstovaujantys žemesniajam ir viduriniajam visuomenės sluoksniui, jaučiasi nelaimingi, yra nedarbas.
Kol kas telieka laukti daugiau informacijos iš šio projekto, kuris vykdomas dar tik kelerius metus.
Pagal užsienio šaltinius parengė U. N.