Nobel biocare

Blogai išauklėtiems vaikams neturėtų būti atleidžiama

Sveikatos sutrikimai neturi tapti pateisinama priežastis tuomet, kai vaikai elgiasi neleistinai. Tuomet vaikas taps nekontroliuojamas ir vengs atsakomybės.

„Jis nekaltas, jis yra neįgalus,” – teisinosi mama, kai jos sūnus tuo tarpu lakstė po pilną pacientų kliniką keldamas chaosą. Jis apvertė stalą, išversdamas ant žemės visus žurnalus. Vienai iš registratūros darbuotojų teko juos rinkti, mat motina labiau teisino savo atžalą nei jį sudrausmino.

„Jis turi elgesio sutrikimų, jūs negalite jo kaltinti,” –  toliau porino mama. Vaikų psichiatras Maxas Pembertonas dažnai susiduria su tokiais vaikais, kurį aplinkiniai paprastai pavadintų „blogai išauklėtu”.

Kaip praneša telegraph.co.uk,  medicinoje, tokio elgesio kraštutiniai atvejai paskutiniu metu susilaukė psichiatrinės diagnozės. Dabar toks elgesys vadinamas ligomis. Tokie terminai kaip „mokyklos lankymo sutrikimas” arba „nepaklusnumo sindromas” (priešiškas ir įžulus elgesys su įtakingesniais asmenimis) dažniausiai taikomi vaikams. Bet ar tikrai tai yra ligos? O jei taip, tai kas gi jas sukelia?

Kembridžo Universitete dirbanti komanda, neseniai atliko tyrimą, kuriame teigiama, kad anomalijos smegenyse gali būti atsakingos už antisocialų elgesį – tai leidžia tokį elgesį priskirti prie psichinio liguistumo. Tyrimas, kuris buvo pagrįstas paauglių berniukų, kurie vaikystėje arba paauglystėje turėjo „elgesio sutrikimų” (pasireiškiančiu agresyviu ir antisocialiu elgesiu), smegenų skanavimu, parodė tokius pačius rezultatus – tokių berniukų smegenų dalis, kuri atsakinga už emocijų apdorojimą, veikė silpniau.

M. Pembertonas teigia, kad anomalijos smegenyse yra „blogo” elgesio priežastis, tačiau ignoruojamas faktas, kad  aplinka ir patirtis padeda suformuoti šiuos neurologinius ryšius. Ar šie defektai įgimti, o gal tai tik atsakas į išorinius faktorius? Tyrimas negali parodyti, ar tėvų sugebėjimas auklėti atsiliepia šių anomalijų atsiradimui.

Psichiatras teigia, kad jausmas, kurį berniuko mama išsakė, yra užkrečiantis. Tačiau už savo veiksmus turime atsakyti, o vaikai tai turi taip pat suprasti. Žinoma, kai kuriais atvejais ši medicininė etiketė gali būti ir naudinga. Profesionalams ji leidžia geriau suprasti problemą ir suteikti pagalbą. Tačiau kai blogam elgesiui kaip pateisinimas yra priskiriama atitinkama medicinė diagnozė, vaikas linksta nebeprisiimti atsakomybės.  Anot vaikų psichiatro M.Pembertono,  vaikai staiga tampa neliečiami, jiem negalima priekaištauti ar prieštarauti.

Psichiatras įsitikinęs, kad tėvai, kurie randa savo vaikams pateisinimą daro veikiau meškos paslaugą, nei jiems padeda, mat vaikui susidaro įspūdis, jog jis gali nekontroliuoti savo veiksmų.


Diena.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE