„Kiekvienas naujagimis yra pats ryškiausias įrodymas, kad Dievas dar nenusivylė žmogumi.“ (Indų rašytojas ir poetas Rabindranath Tagore)
Prieš 60 metų, lapkričio 23 dieną, LTSR Sveikatos ministro įsakymu buvo įteisinti abortai, leidžiantys moteriai iki 12 nėštumo savaitės spręsti, ar leisti vaikui gimti. Katalikišką požiūrį atstovaujančių organizacijų teigimu, tiek abortai, tiek su jais susijusi terminija Lietuvoje turėtų būti griežčiau reglamentuoti, nei dabar. Organizacijų teigimu, Lietuva turėtų sekti pavyzdžiu valstybių, kuriose nėštumo nutraukimą reglamentuoja specialus įstatymas. Pavyzdžiui, Lenkijoje toks įstatymas priimtas 1993 m., Danijoje – 1986 m., Didžiojoje Britanijoje ir Prancūzijoje – 1990 m., Ispanijoje – 1985 m. Diskusijos dėl tokio įstatymo priėmimo Lietuvoje vyksta gana seniai, 2005 metais parengtas Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas. Tačiau kilus dalies visuomenės pasipriešinimui šis abortų klausimus reglamentuojantis įstatymas nėra priimtas.
Tiek Lietuvoje, tiek kitur pasaulyje diskusijoje dėl abortų remiantis skirtingomis prielaidomis reiškiami skirtingi požiūriai į tai, ar moraliai teisinga nutraukti nėštrumą prieš gimdymą. Kai kurie žmonės mano, jog abortas yra moraliai neteisingas bet kuriuo atveju. Kiti laikosi požiūrio, kad abortas pateisinamas, jeigu moters gyvybei kyla pavojus. Dar kiti teigia, jog gali būti daug ir įvairų aplinkybių, kuriomis abortas yra moraliai priimtinas, kad viena tų aplinkybių gali būti moters sprendimas, ir kad sprendimo teisė priklauso moteriai. Statistikos departamento duomenimis, Nepriklausomybės metais abortų Lietuvoje sumažėjo.
Diskusijoje dėl teisės į abortą naudojami teisiniai, medicininiai, istoriniai argumentai, remiamasi filosofinėmis ir etinėmis prielaidomis, iš skirtingų perspektyvų kalbama apie moters teises, jos sveikatą ir saugumą, apie dar negimusio vaiko teises, tėvo teises, naudojami ir religija paremti požiūriai į nėštumo nutraukimą.
Prieš porą metų Vilniuje susibūrė kelios moterys, kurios degė noru padėti kitoms, atsidūrusioms tarytum gyvenimo kryžkelėje. Moterys įkūrė VšĮ „Krizinio nėštumo centras“, kuriam šiuo metu vadovauja Zita Tomilinienė. Minint Negimusio kūdikio dieną kalbiname Krizinio nėštumo centro vadovę.
Nuo ko viskas prasidėjo? Kokių paskatų vedini Jūs įkūrėte Krizinio nėštumo centrą?
Tokio centro ankščiau Lietuvoje nebuvo. Visame pasaulyje, tiek Europoje, tiek Amerikoje tokie centrai žinomi, egzistuoja, dirba jau daugiau kaip du dešimtmečius. Man pačiai kaip kilo mintis? Noras ir idėja įkurti tokį centrą kilo per pačios motinystę. Turiu tris vaikus. Kai susilaukiau trečio vaikelio, labai džiaugiausi, vis vaikščiodavau ir galvodavau – va, aš tokia laiminga mama, o kažkuri moteris iš nevilties eina darytis aborto. Ir man tokia mintis lyg žaibas iš giedro dangaus. Tada pradėjau ieškot informacijos, gilintis, kas čia per aborto fenomenas? Kokie yra aspektai? Ir supratau, kad moteriai reikia padėti. Iš baimės, iš nevilties moterys darosi abortą, o ne iš noro, laisvo sprendimo. Gilindamasi į aborto problematiką, supratau, kad aborto auka ne tik kūdikis, bet ir moteris, kuri pasiryžta tam žingsniui. Supratusi, kad jiems abiems reikia padėti, pradėjau domėtis, ar kas nors yra Lietuvoje. Nieko panašaus neradau išskyrus Arkivyskupijos šeimos centrą Kaune, kuriame socialinė darbuotoja krizinio nėštumo programą vykdo jau 15 metų. Paprašiau pasidalinti patirtim, buvau užsienyje, domėjausi jų darbo patirtimi.
Kiek metų jau vykdote veiklą? Ar vykdote veiklą ir kituose miestuose?
Mes dar labai jauni, gyvuojame dveji metai. Bet gyvuojame ir plečiamės. Pradėjome nuo Vilniaus. Dabar jau ir kituose didžiuosiuose miestuose, Klaipėdoje, Kaune, Panevėžyje, Marijampolėje turime savo savanorių komandas, psichologų, gydytojų ginekologų, kurie konsultuoja, priima moteris ir teikia nemokamą pagalbą.
Ar daug moterų kreipiasi į jus pagalbos?
Kuo toliau, tuo daugiau. Pradžioje bandėme užmegzti kontaktą su gydytojais ginekologais, pas kuriuos tiesiogiai moterys ateina ir prašo siuntimo nėštumo nutraukimui. Taip bandėme pasiekti tą tikslinę grupę per gydytojus. Bet pažiūrėjome, kad tai nelabai pasiteisina, nes gydytojai nenukreipinėja, nerekomenduoja, jie toliau dirba savo darbą. Tų moterų, kurios ateidavo, klausdavome, iš kur jos sužinojo, tai visos sakydavo, kad per internetą. Atradome, kad per internetą viešinimas yra daug efektyvesnis. Supratom, kad bendradarbiavimui su gydytojais reikia įdirbio, reikia įgauti jų pasitikėjimą, tam reikia kelerių metų. Yra jau gydytojų, kurie nukreipinėja. Yra moterų, kurioms gydytojas padėjo, ir jos sėkmingai pagimdė, džiaugiasi vaikeliu, džiaugiasi, kad gydytojas suteikė informaciją, ir ji nepaskubėjo žengti klaidingo žingsnio.
Jūs padedate tik nėštumo laikotarpiu?
Padedame nėštumo laikotarpiu ir porą metų po gimdymo. Kuomet moteris daug laiko praleidžia su kūdikiu, nėra galimybės dirbti. Suteikiame tęstinę psichologinę pagalbą, socialinę, materialinę, kartais finansinę, kai jau būtina. Teikiame įvairiapusę pagalbą.
Pirmais metais apie 90 moterų kreipėsi, bet dalis moterų jau patyrusių abortą ar persileidimą. Jos ieškojo nusiraminimo, paguodos, jos nežinojo, kad bus taip blogai po aborto. Pasirodo, kad po aborto gyvenimas pasikeičia, ir pasikeičia taip, kaip nesitikėjo ir nenorėjo. Galvojo, kad panaikins tą faktą, kad laukiasi, bet su tuo ateina kitos pasekmės.
Susidaro įspūdis, kad neplanuotas nėštumas, krizinis nėštumas yra moters reikalas?
Lietuvoje – taip. Bet jei įsigilini į neplanuoto nėštumo problematiką, tai suvoki, kad nei viena moteris nenori aborto, tai tiesiog kitų galimybių tuo metu nematymas. Patiria spaudimą moterys tiek tiesioginį, tiek netiesioginį. Dalis patiria tiesioginį spaudimą iš savo partnerių, nuo kurių laukiasi, jie sako „eik pasidaryk abortą, dabar nereikia mums vaikų, ne dabar“. Ir moteris lyg užspeista į kampą – arba turi pasidaryti abortą, arba liks vieniša mama. Atrasti drąsos ir likti vienai su vaiku reikia labai didelio palaikymo iš aplinkos. To palaikymo dažnai trūksta. Kartais net pačios mamos skatina dukras darytis abortą. Ir kai nebėra palaikymo, moteris iš nevilties eina pas gydytoją ir sako: „negaliu gimdyti, ne dabar“. Dažna moteris net nenutuokia apie psichologines aborto pasekmes. Prieš priimdama sprendimą moteris turi žinoti apie galimas pasekmes, kad tas sprendimas būtų kuo labiau pasvertas, kuo labiau apsvarstytas.
Žinome, kad per šiuos dvejus metus 43 moterys išgyveno krizinį nėštumą. Bet ne visos moterys mums paskambina ir pasako, ne apie visas mes žinome. Žinoma, dalis moterų nusprendžia gimdyti, dalis vis tik nusprendžia darytis abortą.
Labai svarbu visapusiška pagalba moteriai, patekusiai į krizinę situaciją. Saugoti žmogaus gyvybę valstybė turėtų visapusiškai.
Kuo gali ir kaip padėti bei prisidėti norintys paremti jūsų veiklą?
Šeimos pasidalina vaikų išaugtais, bet dar geros kokybės vaikiškais rūbeliais, bateliais, lovytėmis, vežimėliais ir viskuo ko reikia kūdikiui. Juk yra tiek daug gerų žmonių, kurie dalinasi kuo turi, bet jau nenaudoja.
Mes ieškom kartais globėjų vienišai mamai ar šeimai. Bandome ieškot rėmėjų konkrečiam vaikui, kurie galėtų rūpintis, paremti ir padėti moteriai patekusiai į sudėtingą gyvenimo situaciją. Yra tokių atvejų, kad paskui globėjai ar rėmėjai tampa vaikelio krikšto tėvais.
Kartais ieškome, kas galėtų bent laikinai priglausti vienišą mamą, kol mes surasime jai socialinį būstą ar tiesiog kur gyventi. Juk iš tiesų sunku būti vieniša mama.
Visą informaciją apie galimybę paremti rasite internetiniame puslapyje www.neplanuotasnestumas.lt