Gudručio vaistinė

Laukiatės? Pravers atmintinė naujagimio kraiteliui: persistengti nebūtina, nepamirškite ir savęs

Naujagymio kraitelis

Ką tik gimusiam kūdikiui reikalinga ypatinga priežiūra ir specialios priemonės. Tačiau ruošiant naujagimio kraitelį iki gimdymo, nereikėtų aklai vadovautis visomis aplinkinių rekomendacijomis ar patarimų gausa internete. Apie tai, kaip sąmoningai susidėti naujagimio kraitelį ir kokių esminių aspektų nepamiršti pačiai mamai, dalijasi Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos (LAGD) Vilniaus krašto pirmininkė dr. Virginija Paliulytė ir BENU vaistininkė Laura Mockutė. 

Mėnuo iki gimdymo – optimalus laikas pasiruošti

Dr. Virginija Paliulytė akcentuoja, kad bene pagrindiniai daiktai būsimai mamai važiuojant į ligoninę – asmens dokumentas ir nėščiosios kortelė. Ir geriausia, jei jie drauge su kitais nėščiosios rekvizitais bus sudėti į atskirą krepšį, o ne kartu su skirtaisiais naujagimiui – taip bus lengviau rasti reikiamas priemones. O pradėti jomis rūpintis galima likus mėnesiui iki numatomo termino.

„Gimdymo palatoje prireiks chalato, šlepečių sau ir lydinčiam asmeniui, naktinukų ar palaidinės, su kuria gimdysite. Taip pat pasiruoškite komfortišką aprangą dviem ar trims dienoms po kūdikio gimimo“, – pataria gydytoja. 

Būsimos mamos lagamine turėtų būti pakankamai geriamojo vandens patogiuose buteliukuose, kad gimdyvė galėtų atsigerti bet kokioje pozoje, ir šiek tiek užkandžių, jei gimdymas užtruktų. Taip pat iš anksto reikia pasirūpinti gerai sugeriančiais higieniniais̨ įklotais (parai gali prireikti 5-6 vnt.), kelet̨u patogių kelnaičių, liemenėle maitinančiai mamai, keletu rankšluosčių ir 2-3 vienkartinėmis palutėmis pasitiesti į lovą. 

„Naujagimiui turėkite bent tris drabužėlių komplektus, mat perrengti jį rekomenduojama kasdien. Viename komplekte turėtų būti smėlinukas – trumpomis rankovėmis vasarą ir ilgomis žiemą, šliaužtinukas, šiltos kojinaitės ir kepuraitė. Į naujagimio krepšelį dėkite prausiklį kūdikiams, aliejuko ir vatos tamponėlių: jų prireiks akims, odai už ausų ir kirkšnyse pavalyti, o štai užpakaliuką sveikiau yra plauti“, – pataria dr. V. Paliulytė ir pabrėžia, kad rūbus pirmajam naudojimui būtina paruošti, tai yra išskalbti ir išlyginti. 

Taip pat derėtų įsigyti 10–15 vienetų sauskelnių pagal naujagimio numatomą svorį, keletą vienkartinių palučių, ant kurių galima perrengti kūdikį, ir bent porą rankšluosčių – kad vienas spėtų išdžiūti, kol kitą naudosite. Pasak gydytojos, ligoninėje mamos gauna nedideles dovanas, kuriose būna keletas sauskelnių̨ ir papildomų priemonių, nors koks konkrečiai bus rinkinys priklauso nuo rėmėjų̨. Taip pat visada duodamas pledukas vaikeliui užkloti, nors mamos mėgsta turėti ir savo, ypač, jei  mezgė pačios ar artimas žmogus.  

Galiausiai LAGD Vilniaus krašto pirmininkė primena būtinybę apgalvoti, kaip naujagimis keliaus namo, ir jo kraitelyje turėti lauko drabužėlius bei pledą.

Naujagimio kraitelis būtinas, bet nepersistenkite

Atsigręždama į sveikintiną atsakingą moterų pasiruošimą svarbiausiai dienai ir įprotį kuo anksčiau pasirūpinti naujagimio kraiteliu, BENU vaistininkė Laura Mockutė skatina tai daryti sąmoningai. Specialūs pirkiniai ką tik gimusiam vaikui būtini, tačiau daugelio jų gali net neprireikti. 

Dažniausiai būsimos mamos, anot specialistės, vaistinėse pageidauja pieno buteliukų, mišinukų, čiulptukų, prausiklių, emolientų, priemonių nuo iššutimų. Taip pat šukelių, specialiai kūdikių nagams skirtų žirklučių, aspiratoriaus nosies higienai palaikyti.

„Dalis paprastai perkamų prekių įeina į pagrindinių naujagimiui reikalingų priemonių sąrašą – pavyzdžiui, kremas nuo odos sudirgimų, iššutimų. Taip pat vaikiškai higienai palaikyti būtini emolientai ir prausikliai – naujagimių oda ypač sausa, todėl jai reikalinga ypatinga priežiūra. Šiuo klausimu geriausia rinktis hipoalergines priemones, kurios tausoja, drėkina ir saugo mažylio odą nuo žalingo aplinkos poveikio“, – pabrėžia L. Mockutė. 

Termometrai, skirti matuoti vandens, aplinkos ir kūno temperatūras, natrio chlorido tirpalas, žvakutės nuo temperatūros, lašeliai nuo pilvo pūtimo, gerosios bakterijos – kiti esminiai naujagimio kraitelio komponentai.

Tuo tarpu medikamentų belaukiant į pasaulį ateinančio kūdikio tikrai nerekomenduojama pirkti – anot specialistės, medikamentinį gydymą naujagimiams gali paskirti tik gydytojai. 

„Daugelis dalykų vaikeliui reikalingi, bet reiktų prisiminti, kad šiais laikais viską galima įsigyti paprastai ir greitai vos atsiradus būtinybei. Tad pradžioje pasirūpinkite tik tuo, kas svarbiausia, o vėliau prekių galėsite pasipildyti pagal poreikį“, – pataria L. Mockutė. 

Rūpinasi naujagimiu, tačiau dažnai pamiršta save

BENU vaistininkė pabrėžia, kad nėščiosioms tenka priminti apie medikamentus bei priemones pačiai mamai. Ypač dažnai – apie būtinybę sumažinti skausmą ir diskomfortą iškart po vaiko gimimo. 

„Nėštumo laikotarpis ir gimdymas kiekvienai moteriai yra labai individuali patirtis ir visos skausmą išgyvena skirtingai. Bet kuriuo atveju būsimos mamos gera savijauta turėtų būti ne mažesnis prioritetas nei vaikelio – skyrusios dėmesio sau, sumažinsite nemalonių pojūčių, kurie trukdytų džiaugtis pirmosiomis motinystės dienomis“, – akcentuoja L. Mockutė.

Anot specialistės, pagimdžiusiai moteriai vaistinėlėje privalu turėti išskirtinių intymios higienos priemonių, kurios padėtų sumažinti minėtąjį diskomforto jausmą. 

„Įvairių vėsinamųjų putų, prausiklių bei specialių kompresų lytiniams organams, kompresų ar balzamo speneliams, vėsinamųjų pagalvėlių. Vykdama į ligoninę įsidėkite ir sauskelnių-kelnaičių ar didesnio sugeriamumo įklotų, įdėklų į liemenėlę“, – apie pogimdyminiam laikotarpiui skirtas priemones pasakoja BENU vaistininkė L. Mockutė. 

Paklausta, kuo būsimos mamos dažniausiai domisi vaistinėje, specialistė įvardija priemones bei medikamentus pogimdyminiam laikotarpiui. Taip pat su mityba žindant susijusius klausimus: kokią įtaką kūdikiui daro įvairūs motinos suvartojami produktai ar gėrimai, kokios yra mišinukų sudėtys.

„Dažniausiai šioje srityje nėščiąsias neramina pilvo pūtimo problemos, todėl ją sumažinančiomis priemonėmis norima pasirūpinti iš anksto“, – apie nėščiųjų baimes pasakoja L. Mockutė. 

„Tamro Baltics“ yra viena iš pirmaujančių farmacijos mažmeninės prekybos įmonių Baltijos regione, vykdanti veiklą per 300 BENU vaistines Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. BENU vaistinių klientai gali rinktis iš plataus nuosavo prekių ženklo produktų asortimento, taip pat pasinaudoti plačiu papildomų vaistinės teikiamų paslaugų spektru. BENU dirbantys specialistai savo lankytojus aptarnauja rūpestingai ir kvalifikuotai, teikia profesionalias konsultacijas sveikatos klausimais. 

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE