Veganizmas gali būti naudingas kūnui ir aplinkai, tik svarbiausia žinoti, kaip teisingai ir visavertiškai užtikrinti šią mitybą. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė sako, kad veganizmas neapsiriboja vien augalinės kilmės produktų vartojimu, kadangi taip pat svarbu žinoti, kokių vitaminų ir maisto papildų sudėtis yra ne gyvūninės kilmės. Ji išskiria vitaminus, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį, bei atsako į klausimą, ar veganiški maisto papildai tokie pat veiksmingi kaip įprasti.
Gali slėptis želatina ir bičių pienelis
Iš pirmo žvilgsnio gali susidaryti įspūdis, kad vitaminų ir maisto papildų sudėtyje būtų sunku rasti gyvūninės kilmės medžiagų. Tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pabrėžia, kad vitaminų gamybai gali būti pasitelkta želatina arba bičių pienelis.
„Ieškant veganiško maisto papildo, svarbu jo sudėtyje išsianalizuoti esančias ne tik veikliąsias, bet ir papildomas medžiagas. Vienas dažniausių pavyzdžių – tai minkšto gelio pavidalo kapsulės, kurios galimai bus pagamintos iš tokios gyvūninės medžiagos kaip želatina. Kitas variantas – kartais į maisto papildų imuniteto stiprinimui arba grožiui sudėtį įeina bičių pienelis“, – pasakoja J. Aleknienė.
Ji priduria, kad prieš perkant maisto papildus minkštųjų gelių kapsulėse, jų sudėtyje reikėtų vietoje želatinos ieškoti tapijokos krakmolo, glicerino arba išgryninto vandens.
Vitaminas D3
Nors visiems gerai žinoma, jog vitaminą D galima pasisavinti iš saulės, vaistininkė pataria veganams atsakingai rinktis maisto papildus su vitaminu D3. Anot jos, norint išgauti šio vitamino efektyvų poveikį neretu atveju maisto papildams naudojamos gyvūninės kilmės medžiagos.
„Vitaminas D3 itin svarbus mūsų bendrai savijautai – nuo kaulų ir dantų būklės palaikymo iki imuninės sistemos stiprinimo. Skaitant maisto papildų su vitaminu D3 sudėtį, reikėtų įsitikinti, ar į ją neįeina lanolinas, kuris yra išgaunamas iš avies vilnos. Veganams nerimauti nereikėtų, kadangi vietoje maisto papildų su lanolinu atsiranda vis daugiau augalinių alternatyvų. Neretu atveju tai būna dumblių kilmės sudėtis“, – pasakoja J. Aleknienė.
Kolagenas
Pastaruoju metu išpopuliarėję maisto papildai su kolagenu taip pat turėtų atkreipti veganų dėmesį, pasakoja vaistininkė. Anot jos, dažniausiai kolagenas išgaunamas iš gyvūninės kilmės produktų.
„Kolagenas palaiko mūsų sąnarių sistemą ir dažnai dėl savo poveikio odai įeina į maisto papildus, skirtus grožio puoselėjimui. Visgi daugiausia kolageno išgaunama būtent iš gyvūninės kilmės jungiamųjų audinių. Tačiau pastaruoju metu, atidžiau paieškojus vaistinėse, jau galima rasti ir veganiškos sudėties maisto papildų su kolageno alternatyvomis“, – pasakoja J. Aleknienė.
Žuvų taukai
Pats žuvų taukų pavadinimas jau išduoda, kad jie nebus veganiški, teigia vaistininkė. Visgi ji priduria, kad dėl omega-3 riebalų rūgšties naudos žmogaus imuninei sistemai ir širdies veiklai, jau atsiranda jų prieinamumas ir veganams.
„Žuvų taukai yra gaminami iš riebių žuvų kaip lašiša, tunas, skumbrė ar silkė, audinių. Išgavus iš jų aliejų, jis panaudojamas vitaminų gamyboje. Nors didžioji dalis žuvų taukų nėra skirti veganams, šiandien jau yra pripažinta, kad taip pat veiksmingai gali veikti ir iš jūros dumblių išgaunamas omega-3”, – pasakoja J. Aleknienė.
Ar veganiški vitaminai yra veiksmingi?
Kartais žmonės gali suabejoti, ar veganiški maisto papildai bus tokie pat naudingi kaip įprasti, tačiau vaistininkė teigia, kad dėl to pergyventi nevertėtų.
„Jeigu maisto papilduose užtikrinama veikliosios medžiagos dozė ir kokybė, bus nebesvarbu, tai gyvūninė ar augalinė kilmė. O taip pat vertėtų nepamiršti atsigręžti į žemės išteklių tausojimą, kadangi tiek augalinės kilmės maistas, tiek veganiški maisto papildai dėl gamybos palieka žymiai mažesnį anglies pėdsaką bei gali būti užauginti kur kas ekologiškiau“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė.