Rawpowders

Plaučių vėžio simptomai ir stadijos

Plaučių vėžio simptomai ir stadijos

Plaučių vėžys yra nekontroliuojamas pakitusių ląstelių augimas ir dauginimasis viename ar abiejuose plaučiuose. Kai pakitusios ląstelės sparčiai auga ir dauginasi, gali pradėti formuotis augliai ir trukdyti plaučių funkcionavimui, dėl ko organizmas nebegauna pakankamai deguonies. Plaučių vėžys – dažniausia mirties nuo vėžio forma ir Lietuvoje, ir pasaulyje.

Visose kūno ląstelėse yra genetinės medžiagos, vadinamos deoksiribonukleorūgštimi (DNR). Kiekvieną kartą, kai subrendusi ląstelė dalijasi į dvi naujas ląsteles, jos DNR tiksliai dubliuojasi. Ląstelės yra originalios kitos ląstelės kopijos, kurios bet kokiu atveju tampa identiškos. Tokiu būdu mūsų kūnai nuolat save atnaujina. Senos ląstelės miršta, o kitos kartos jas pakeičia.

Plaučių vėžys (kaip ir kitos vėžio formos) prasideda nuo klaidos ar mutacijos ląstelės DNR. DNR mutacijas sukelia aplinkos veiksniai, tokie kaip cigarečių dūmai, kvėpavimas asbesto (ir kitų kancerogenų) skaidulose, radono dujų poveikis, oro užterštumas, dyzelino išmetamosios dujos. Prasidėjęs plaučiuose vėžys, vadinamas pirminiu.

Nustatyta, kad plaučių vėžio ląstelių susikūrimui reikia daug mutacijų. Prieš prasidedant visiškam vėžiui, ląstelės gali būti pakitusios, nes jos turi keletą mutacijų, tačiau vis dar veikia kaip įprastos plaučių ląstelės. Kai ląstelė su genetine mutacija išskaidoma, ji perduoda savo nenormalius genus į dvi naujas ląsteles, kurios paskirstomos į keturias ląsteles, kuriose yra jų DNR ir panašių klaidų. Su kiekviena nauja mutacija plaučių audinys tampa vis labiau mutavusiu ir nebegali būti toks veiksmingas, kaip normalių plaučių. Vėlesnėse ligos stadijoje kai kurios ląstelės gali nukrypti nuo pradinio naviko ir pradėti augti kitose kūno dalyse. Šis procesas vadinamas metastazavimu, o naujos vietos vadinamos metastazėmis.

Būna, kad atsitinka priešingai. Pirminis vėžys prasideda visai kitoje kūno vietoje, o, vėžiui pažengus, pereina į kitas kūno dalis ar tampa metastazėmis plaučiuose. Tai vadinama antriniu plaučių vėžiu, nes plaučiai yra antrinė vieta, palyginti su pradine vėžio vieta. Pvz., krūties vėžio ląstelės, patenkančios į plaučius, nėra plaučių vėžys, o metastazavęs krūties vėžys, todėl reikės gydyti krūties vėžį, o ne plaučių vėžį.

Pajutę bet kokius neįprastus simptomus, kurie kelia nerimą dėl plaučių vėžio, būtinai praneškite savo gydytojui. Šie simptomai gali būti susiję ir su kitomis priežastimis, tokiomis kaip bronchitas ar kitos plaučių ligos. Tik gydytojas gali nustatyti nerimą keliančią priežastį. Plaučių vėžio nežymūs požymiai ir simptomai gali tęstis net kelerius metus, ir  nekelti jokio susijaudinimo, kol liga nepradeda progresuoti, todėl būkite itin pastabūs savo organizmo siunčiamiems signalams.

Plaučių vėžio simptomai:

  • Kosulys, ypač jei jis ilgiau tęsiasi arba tampa intensyvus
  • Skausmas krūtinėje, pečių ar nugaros dalyje, nesusijęs su skausmu nuo kosulio
  • Skreplių spalvos ar tūrio pokytis
  • Dusulys
  • Pakitęs arba silpnas balsas
  • Girdimas plaučiuose užesys su kiekvienu kvėpavimu
  • Pasikartojančios plaučių ligos, tokios kaip bronchitas ar pneumonija
  • Rijimo sutrikimai
  • Atkosėjami kraujo krešuliai
  • Kraujavimas iš plaučių

Plaučių vėžio simptomai, kurie gali pasireikšti kitose kūno vietose:

  • Apetito praradimas ar nepaaiškinamas svorio kritimas
  • Raumenų nusilpimas (žinomas kaip kacheksija)
  • Nuovargis
  • Galvos skausmas, kaulų ar sąnarių skausmas
  • Kaulų lūžiai, nesusiję su atsitiktiniu susižalojimu
  • Neurologiniai simptomai, tokie kaip nepastovi eisena ar atminties praradimas
  • Kaklo ar veido patinimas
  • Bendras silpnumas

Yra du pagrindiniai plaučių vėžio tipai, nesmulkialąstelinis plaučių vėžys (NSCLC) ir smulkialąstelinis plaučių vėžys (SCLC). Kadangi plaučiai yra dideli, auglys gali augti ilgą laiką, kol jis randamas. Net kai atsiranda simptomai, tokie kaip kosulys ir nuovargis, žmonės galvoja, kad dėl kitų priežasčių. Todėl ankstyvąsias plaučių vėžio stadijas (I ir II) labai sunku nustatyti. Dažniausiai plaučių vėžys diagnozuojamas jau vėlesnėse stadijose (III ir IV).

1 stadija: vėžys yra tik plaučiuose ir nėra išplitęs į bet kurį limfmazgį.

2 stadija: vėžys yra plaučiuose ir gretimuose limfmazgiuose.

3 stadija: vėžys yra randamas plaučiuose ir limfmazgiuose krūtinės srityje, taip pat apibūdinamas kaip lokaliai išplitusi liga. 3 stadija turi du potipius:

Jei vėžys pasklido tik į limfmazgius toje pačioje krūtinės pusėje, kur prasidėjo vėžys, tai vadinama 3A stadija. Jei vėžys plinta ant limfmazgių, esančių priešingoje krūtinės pusėje arba virš kaklo, jis vadinamas 3B etapu.

4 stadija: tai yra labiausiai pažengusi plaučių vėžio stadija, taip pat ji yra jau gana pažengusi liga. Tai yra tas atvejis, kai vėžys plinta į abu plaučius, metastazės aplink plaučius ar kitose kūno dalyse, pavyzdžiui, kepenyse ar kituose organuose.

Ar galima pasveikti nuo plaučių vėžio? Taip, plaučių vėžio išgyvenamumo prognozės, remiantis statistika, gana liūdnos, tačiau nepasiduokite – yra ne vienas atvejis, kai prognozės nepasitvirtina. Viskas priklauso nuo to, kokia stadija jums nustatyta ir kiek patys įdėsite pastangų. Gyvenimo trukmė gali būti “pakoreguota”, jei esate pasiruošę atsisakyti visų žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio), pakeisti mitybą bei gyvenimo būdą, kurie ir atvedė jus prie šios namalonios diagnozės.

Geriausias pavyzdys, kur gyvena daugiausia žmonių įveikusių vėžį, turbūt, yra Japonija. Japonijos sveikatos apsaugos sistema vietoj to, kad priešintųsi ar slėptų akivaizdų senosios medicinos veiksmingumą, stengiasi eiti su ja kartu koja kojon ir “apsijungti” su tradicinės medicinos laimėjimais. Vėžio susirgimo atveju – iš Shiitake grybų išgauti ekstraktai (tokie kaip “Lentinan”) yra skiriami vėžio gydymui. Šios veikliosios medžiagos naudojamos prieš, per ir po chemoterapijos, kadangi stabdo auglių plėtimąsi ir mažina tikimybę, kad vėžys atsinaujins. Be to, mažina chemoterapijos šalutinį poveikį. Būtent Japonijos mokslininkai ir išplėtojo ekstraktus iš šio medicininio grybo. Japonijoje grybų ekstraktų veikliosios medžiagos jau tapo pirmaujantčiais preparatais, kurie yra skiriami gydant vėžį. Lentinan yra vandenyje tirpus beta-gliukanas, esantis ir jūsų ląstelių sienelėse, jis sustiprina būtent tas ląsteles, kurios atpažįsta organizme vėžines ląsteles ir jas naikina. Tai geriausia pagalbinė priemonė skirta jūsų kovai su plaučių vėžiu.

TAIP PAT SKAITYKITE