Rawpowders

Moterų sveikata ir gerosios bakterijos

Gerosios bakterijos moterims

Pastaraisiais metais daug dėmesio skiriama probiotikams, dažnai vadinamiems „gerosiomis bakterijomis”. Ir ne veltui. Šie gyvi mikroorganizmai padeda palaikyti subalansuotą bakterijų pusiausvyrą žarnyne ir yra siejami su įvairiais teigiamais poveikiais bendrai savijautai, įskaitant ir imuninę, nervinę sistemą, moterų sveikatą. Šiame straipsnyje aptarsime kai kuriuos dažniausiai kylančius klausimus, susijusius su probiotikais ir jų poveikiu būtent moterų sveikatai.

Makšties sveikatos palaikymas

Makšties mikrobiota atlieka lemiamą vaidmenį užkertant kelią infekcijoms ir palaikant optimalų makšties pH lygį. Šios subtilios ertmės pusiausvyros sutrikimai gali sukelti tokias ligas kaip bakterinė vaginozė ir mielių infekcijos. Probiotikai, ypač tokios rūšies kaip Lactobacillus ir Bifidobacterium, yra naudingi makšties sveikatos palaikymui, nes skatina naudingųjų bakterijų augimą ir stabdo kenksmingų patogenų dauginimąsi.

Keletas klinikinių tyrimų parodė, kad geriamieji ir intravaginaliniai probiotikų papildai gali padėti išvengti makšties infekcijų ar jas lengviau valdyti. Atkurdamos natūralią bakterijų pusiausvyrą, gerosios bakterijos moterims gali palengvinti tokius simptomus kaip niežulys, išskyros ir nemalonus kvapas. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, kad probiotikų veiksmingumas gali skirtis ir tai nebūtinai padės išspręsti problemą visais atvejais, todėl rekomenduojame pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Šlapimo takų sveikata

Šlapimo takų infekcijos kamuoja milijonus moterų visame pasaulyje kasmet ir gali sukelti didelį diskomfortą bei pasikartojančias infekcijas pačiu netinkamiausiu metu. Probiotikai buvo tiriami dėl jų galimos įtakos užkertant kelią tokios tipo infekcijoms, nes jie slopina uropatogeninių bakterijų augimą. Tyrimai rodo, kad tam tikros Lactobacillusrūšys gali padėti palaikyti šlapimo takų sveikatą, nes būtent jos prilimpa prie šlapimo takų sienelių ir neleidžia kolonizuotis kenksmingoms bakterijoms.

Nors gerosios bakterijos moterims gali būti naudingos, siekiant išvengti šlapimo takų infekcijų, jos neturėtų būti laikomi įprastinio gydymo pakaitalu. Jei įtariate, kad sergate šlapimo takų infekcija, arba jei ji vis kartojasi, būtina kreiptis į gydytoją dėl tinkamos diagnozės ir gydymo.

Žarnyno balansas ir virškinimas

Probiotikai pirmiausia siejami su žarnyno sveikatos ir sklandaus virškinimo palaikymu. Jie padeda skaidyti ir įsisavinti maistines medžiagas, mažina virškinamojo trakto diskomfortą ir skatina reguliarų tuštinimąsi.

Tyrimai rodo, kad probiotikai gali palengvinti dirgliosios žarnos sindromo simptomus, įskaitant pilvo skausmus ir nereguliarius tuštinimosi įpročius. Tačiau konkrečios jų rūšys ir dozės, kurios geriausiai veikia atskirais atvejais, gali skirtis. Patartina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad jis nustatytų tinkamiausią priemonę jūsų virškinimo sistemos problemoms spręsti.

Imuninės sistemos palaikymas

Sklandžiai veikianti imuninė sistema yra gyvybiškai svarbi bendrai sveikatai, o probiotikų poveikis imuninei sistemai gali būti pakankamai didelis. Tyrimai parodė, kad tam tikros probiotikų rūšys gali skatinti antikūnų gamybą, stiprinti imuninių ląstelių aktyvumą ir reguliuoti imunines reakcijas bei atsakus.

Kalbant apie moterų sveikatą, stipri imuninė sistema yra labai svarbi tokių ligų, kaip šlapimo takų infekcijos, makšties infekcijos ir net kai kurios reprodukcinės sveikatos problemos, prevencijai ir valdymui. Palaikydami sklandų imuninės sistemos veikimą, gerosios bakterijos moterims gali padėti sumažinti infekcijų riziką ir skatinti stipresnį imuninį atsaką.

Nėštumas ir pogimdyminis laikotarpis

Kaip jau ir žinome, nėštumo ir pogimdyminio laikotarpio metu moters organizmas labai pasikeičia. Probiotikai buvo tiriami dėl jų galimos naudos palaikant motinos ir kūdikio sveikatą šiuo svarbiu laikotarpiu. Atlikti tyrimai parodė, kad tam tikros probiotikų rūšys gali padėti sumažinti nėščiųjų diabeto, preeklampsijos ar makšties infekcijų riziką. Vis dėlto, tam reikalinga daugiau tyrimų.

Be to, probiotikų vartojimas nėštumo ir žindymo laikotarpiu gali turėti įtakos kūdikio imuninės sistemos vystymuisi ir sumažinti alerginių susirgimų, tokių kaip egzema ir astma, riziką. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad konkrečios probiotikų rūšys, dozės ir vartojimo laikas turėtų būti aptarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad būtų užtikrintas saugumas ir veiksmingumas.

Trumpas apibendrinimas

Apibendrinant galima daryti išvadą, kad gerosios bakterijos moterims gali labai padėti, kadangi jos padeda palaikyti makšties, šlapimo ir virškinamojo trakto sveikatą, stiprina imuninės sistemos funkciją ir daro įtaką motinos bei kūdikio gerovei nėštumo ir žindymo laikotarpiu. 

Nors daugelis tyrimų parodė teigiamą probiotikų poveikį, būtina prisiminti, kad kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas, todėl prieš pradedant vartoti bet kokį naują maisto papildą rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Šaltiniai:

https://www.karger.com/Article/Abstract/69628

https://link.springer.com/article/10.2165/00003495-200767090-00006

TAIP PAT SKAITYKITE