REXSAN

MERCILON (DESOGESTRELUM,ETHINYLESTRADIOLUM), N63, Organon International

Prieš pradėdamos vartoti Mercilon, atidžiai perskaitykite visą informacinį lapelį.

Neišmeskite lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti. Šiame lapelyje pateikta informacija apie geriamųjų kontraceptinių tablečių vartojimo naudą ir riziką. Jame nurodyta, kaip teisingai vartoti Mercilon, kada apie pakitusią sveikatos būklę informuoti savo gydytoją. Jeigu kils klausimų, klauskite savo gydytojo, sveikatos priežiūros specialisto arba vaistininko. Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Šis vaistas gali jiems pakenkti.

Iš šio lapelio sužinosite: 1. Kas yra Mercilon ir nuo ko jis vartojamas 2. Kada Mercilon  vartoti negalima 3. Kas žinotina prieš vartojant Mercilon 4. Kada reikia kreiptis į gydytoją 5. Kaip Mercilon  vartoti 6. Galimus šalutinius Mercilon poveikius 7. Daugiau informacijos apie geriamuosius kontraceptikus 8. Mercilon laikymo sąlygas 9. Kada šis informacinis lapelis patvirtintas paskutinį kartą

Jūsų geriamojo kontraceptiko pavadinimas yra

Mercilon

Vaisto sudėtis * Veikliosios medžiagos: etinylestradiolis (0,020 mg) ir desogestrelis (0,150 mg) * Pagalbinės medžiagos: koloidinis bevandenis silicio dioksidas, laktozės monohidratas, bulvių krakmolas, povidonas, stearino rūgštis ir alfa-tokoferolis.

Registravimo liudijimo turėtojas: N.V. Organon, P. O. Box 20, 5340 BH Oss, Nyderlandai

Gamintojas: Organon (Ireland) Ltd., Airija

1.  KAS YRA MERCILON IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

1.1. Kontraceptiko rūšis

Mercilon yra kombinuotasis geriamasis kontraceptikas (KGK). Kiekvienoje jo tabletėje yra mažos dozės dviejų skirtingų moterų lytinių hormonų, t. y. progestageno desogestrelio ir estrogeno etinilestradiolio. Kadangi Mercilon sudėtyje hormonų dozė yra maža, todėl šis preparatas vadinamas mažos dozės geriamuoju kontraceptiku. Kadangi visose tabletėse hormonų dozė yra vienoda, todėl Mercilon vadinamas vienfaziu kontraceptiku.

1.2. Kada Mercilon vartotinas

Mercilon vartojamas apsisaugoti nuo pastojimo. Geriamieji kontraceptikai nuo nėštumo saugo labai efektyviai. Jeigu tabletės geriamos tinkamai (t. y. kiekviena tabletė geriama laiku), pastojimo galimybė yra labai maža.

1.3. Pakuotė ir tabletės:

Mercilon kartoninėje dėžutėje yra 1, 3 arba 6 juostinės pakuotės iš kurių kiekvienoje – 21 tabletė. Tabletės yra abipus išgaubtos, apvalios ir 6 mm diametro. Vienoje tabletės pusėje pažymėta TR virš 4, kitoje – Organon*.

2. KADA MERCILON VARTOTI NEGALIMA

Jeigu yra kuri nors iš toliau nurodytų būklių, kombinuotų geriamųjų kontraceptikų vartoti negalima. Tokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją. Jis gali skirti kitokių kontraceptikų arba patarti naudotis nehormoniniu kontracepcijos būdu. * Yra arba buvo sutrikusi kraujotaka, ypač  jeigu tai sąlygojo trombozė. Trombozė yra būklė, kurios metu formuojasi kraujo krešuliai. Jų gali atsirasti įvairiose kraujagyslėse, pvz., kojų (pasireiškia giliųjų venų trombozė), plaučių (atsiranda plaučių embolija), širdies (prasideda širdies priepuoliai), smegenų (ištinka insultas)ir kt. (žr. skyriuje „Geriamieji kontraceptikai ir trombozė”). * Esamas ar buvęs smegenų insultas, kurį sukėlė kraujo krešulys arba smegenų kraujagyslės plyšimas. * Esama arba buvusi būklė, kuri gali būti pirmasis širdies priepuolio požymis, pvz., krūtinės angina, t. y. krūtinės skausmas, arba insultas (pvz., praeinantys smegenų išemijos priepuoliai arba lakini maži insultai). * Buvęs migrenos priepuolis, kurio metu sutriko regėjimas, kalba arba atsirado bet kurios kūno dalies silpnumas arba tirpimas. * Cukrinis diabetas, kurio metu atsiranda kraujagyslių pažeidimas. * Esamas arba buvęs pankreatitas (kasos uždegimas), susijęs su dideliu riebalų kiekiu kraujyje. * Gelta arba sunki kepenų liga. * Esamas arba buvęs nuo lytinių hormonų priklausomas vėžys (krūtų arba lyties organų). * Esamas arba buvęs gėrybinis arba piktybinis kepenų auglys. * Kraujavimas iš makšties dėl neaiškių priežasčių. * Moteris yra nėščia arba mano, jog yra pastojusi. * Padidėjęs organizmo jautrumas etinilestradioliui, desogestreliui arba bet kuriai pagalbinei Mercilon medžiagai. Jeigu kuri nors minėta būklė pirmą kartą pasireiškia kontraceptiko geriant, jo vartojimą būtina tuoj pat nutraukti ir kreiptis į gydytoją. Tokiu atveju kurį laiką reikia naudotis nehormoniniu kontracepcijos būdu (žr. skyriuje 3.1. „Bendrosios pastabos”).

3. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT MERCILON

3.1. Bendrosios pastabos

Šiame informaciniame lapelyje išvardytos būklės, kurioms pasireiškus kontraceptiko vartojimą reikia nutraukti arba kurių metu jo poveikis gali sumažėti. Jų metu nuo lytinių santykių reikėtų susilaikyti arba naudotis papildomu nehormoniniu kontracepcijos būdu, pvz., prezervatyvu arba kitokiu metodu, sukuriančiu spermijams barjerą. Bazinės temperatūros matavimas arba nevaisingų dienų apskaičiavimas tokiu atveju netinka, kadangi dėl kontraceptiko poveikio kinta įprastinis temperatūros bei gimdos kaklelio gleivių pokytis, atsirandantis ciklo metu.

Nuo užsikrėtimo ŽIV (AIDS) ar kitokia lytiniu keliu plintančia infekcija, Mercilon, kaip ir kiti geriamieji kontraceptikai, neapsaugo.

3.2. Prieš pradedant Mercilon vartoti

Jeigu yra tam tikra būklė, vartojant geriamųjų kontraceptikų, gali reikėti atidžios gydytojo priežiūros. Jis turi apie tai paaiškinti pacientei. Vadinasi, prieš Mercilon vartojimą gydytojui būtina pasakyti, jeigu: * rūkoma; * sergama cukriniu diabetu; * yra antsvorio; * padidėjęs kraujospūdis; * pažeisti širdies vožtuvai arba sutrikęs širdies ritmas; * sergama venų (pvz., paviršinių) uždegimu; * yra venų varikozė; * kraujo giminaičiams yra buvusi trombozė, buvo ištikęs širdies priepuolis arba insultas; * sergama migrena; * sergama epilepsija; * yra arba buvo padidėjęs cholesterolio ar trigliceridų (t. y. riebalų) kiekis kraujyje arba jeigu toks pokytis yra arba yra buvęs kraujo giminaičiams; * kraujo giminaičiai yra sirgę krūtų vėžiu; * sergama kepenų arba tulžies sistemos ligomis; * sergama Krono liga arba opiniu kolitu (t. y. lėtiniu žarnų uždegimu); * sergama sistemine vilklige ( t. y. odos liga, apimančia visą kūno paviršių); * yra ureminis hemolitinis sindromas (tai inkstų funkcijos nepakankamumas, pasireiškęs dėl kraujo krešėjimo sutrikimo ); * sergama pjautuvine anemija; * atsirado būklė (pvz., apkurtimas, medžiagų apykaitos sutrikimas ( porfirija, odos liga nėštumo pūslelinė, nervų liga ( Sydenhamo chorėja), kuri pirmą kartą pasireiškė arba pasunkėjo nėštumo arba ankstesnio lytinių hormonų vartojimo metu. * yra arba yra buvusi chloazma, t. y. gelsvai rudos pigmentinės odos dėmės, ypač veido srityje (tokiu atveju negalima ilgai degintis saulėje ar švitintis  ultravioletiniais spinduliais). Jeigu vartojant Mercilon kuri nors iš minėtų būklių atsiranda pirmą kartą, atsinaujina arba pasunkėja, reikia kreiptis į gydytoją.

3.3. Geriamieji kontraceptikai ir trombozė

Trombozė ( tai būklė, kai atsiranda kraujo krešulių, kurie gali užkimšti kraujagysles. Kartais krešuliai užkemša giliąsias kojų venas, t. y. pasireiškia giliųjų venų trombozė. Jeigu venų krešulys atsiskiria, jis gali patekti į plaučių arterijas ir jas užkimšti. Tokiu atveju pasireiškia plaučių embolija. Paprastai giliųjų venų trombozė atsiranda retai, tačiau ji galima ir vartojant geriamųjų kontraceptikų, ir jų nevartojant. Geriamųjų kontraceptikų vartojančioms moterims jos tikimybė yra didesnė negu nevartojančioms. Didžiausia trombozės atsiradimo tikimybė yra moterims, kontraceptikų pradedančioms vartoti pirmą kartą. Ši komplikacija gali pasireikšti ir nėštumo metu. Moterims, vartojančioms kontraceptikų, kuriuose yra desogestrelio, trombozės atsiradimo tikimybė gali būti šiek tiek didesnė nei vartojančioms kontraceptikų, kuriuose yra levonorgestrelio. Vis dėlto bendras trombozės atvejų skaičius yra labai mažas. Iš 10000 moterų, metus vartojančių kontraceptikų, kuriuose yra levonorgestrelio, trombozė pasireiškia dviem. Iš 10000 moterų, metus vartojančių kontraceptikų, kuriuose yra desogestrelio, trombozė pasireiškia 3 – 4. Pavyzdžiui, iš 10000 nėščių moterų, trombozė pasireiškia 6. Tokie faktai paremti kai kurių tyrimų duomenimis. Kad vartojant kontraceptikų, kuriuose yra desogestrelio, šios komplikacijos rizika būtų didesnė, kitų tyrimų rezultatai nepatvirtino. Labai retai kraujo krešulių gali atsirasti širdies kraujagyslėse (pasireiškia širdies priepuolis) arba smegenų kraujagyslėse (ištinka insultas), labai labai retai (kepenų, žarnų, inkstų ar akių kraujagyslėse. Pavieniais atvejais dėl trombozės moteris gali tapti neįgali arba net mirti. Širdies priepuolio ir insulto galimybė su amžiumi didėja. Ji didėja ir daugiau rūkant. Vadinasi, geriamųjų kontraceptikų vartojančioms moterims, ypač vyresnėms nei 35 metų, rūkymą reikia nutraukti. Jeigu geriant kontraceptikų padidėja kraujospūdis, gydytojo nurodymu jų vartojimą gali reikėti nutraukti. Operacijos ar imobilizacijos (pvz., jei koja ar kojos sugipsuotos arba uždėtas įtvaras) metu giliųjų venų trombozės rizika laikinai padidėja. Kontraceptikų geriančioms moterims šis pavojus gali būti net didesnis. Jeigu moteris planuoja gultis į ligoninę  arba operuotis, ji turi informuoti gydytoją apie minėtų preparatų vartojimą. Jo nurodymu kontraceptikų vartojimą gali reikėti nutraukti likus kelioms savaitėms iki operacijos ar imobilizacijos metu. Kada tokiu atveju kontraceptikų  galima gerti vėl, turi nurodyti gydytojas. Jeigu geriant kontraceptikų atsiranda trombozės požymių, jų vartojimą reikia nutraukti ir tuoj pat kreiptis į gydytoją (žr. skyriuje 4 „Kada reikia kreiptis į gydytoją”).

3.4. Geriamieji kontraceptikai ir vėžys

Kontraceptikų geriančioms moterims krūtų vėžys buvo diagnozuotas šiek tiek dažniau, negu to paties amžiaus jų nevartojančioms pacientėms. Jų vartojimą nutraukus, šis nedidelis padažnėjimas palaipsniui išnyko per 10 metų. Ar minėtas skirtumas atsiranda dėl kontraceptikų poveikio, nežinoma, kadangi jų vartojančios moterys buvo dažniau apžiūrimos, todėl vėžys galėjo būti pastebėtas anksčiau. Vartojant kontraceptikų kartais gali atsirasti gėrybinis, rečiau (piktybinis kepenų auglys. Dėl jo galimas vidinis kraujavimas, todėl prasidėjus stipriam pilvo skausmui būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją. Lėtinė žmogaus pailomos viruso (ŽPV) infekcija yra vienintelė ypač svarbi gimdos kaklelio vėžio atsiradimo priežastis. Moterims, ilgai vartojusioms kontraceptikų, yra kiek didesnė gimdos kaklelio vėžio atsiradimo tikimybė, tačiau tai gali būti susiję ne su kontraceptiko poveikiu, o su seksualiniu moters elgesiu bei kitais veiksniais.

3.5.Nėštumas

Nėščioms ir manančioms, jog yra pastojusios, moterims Mercilon vartoti negalima. Jeigu moteris mano, jog pastojo vartodama Mercilon , ji turi kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

3.6. Žindymo laikotarpis

Kūdikio žindymo laikotarpiu paprastai Mercilon vartoti nepatariama. Jeigu moteris nori gerti kontraceptikų, ji turi kreiptis į gydytoją.

3.7. Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Poveikio nepastebėta.

3.8. Kitų vaistų vartojimas

Kai kurie medikamentai gali sutrikdyti geriamųjų kontraceptikų poveikį. Prie jų priklauso vaistai nuo epilepsijos (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai, karbamazepinas, okskarbazepinas, topiramatas, felbamatas), tuberkuliozės (pvz., rifampicinas, rifabutinas), ŽIV sukeltos ligos (pvz., ritonaviras), antibiotikai (pvz.,penicilinai, tetraciklinai, grizeofulvinas), kitų infekcinių ligų bei paprastųjų jonažolių preparatai (jie naudojami nuo prislėgtos nuotaikos). Kontraceptikai taip pat gali keisti kitų kartu vartojamų vaistų poveikį. Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, ar vaistažolių preparatų, reikia apie tai pasakyti gydytojui arba vaistininkui. Jeigu gydytojas, stomatologas ar vaistininkas skiria vartoti kitų vaistų, jam irgi būtina pasakyti, kad vartojama Mercilon. Minėtu atveju jie gali patarti tam tikrą laikotarpį naudotis papildomomis kontracepcijos priemonėmis.

3. KADA REIKIA KREIPTIS Į GYDYTOJĄ

Reguliarus sveikatos pasitikrinimas Geriamųjų kontraceptikų vartojančioms moterims gydytojo nurodymu reikia reguliariai tikrintis sveikatą. Į gydytoją būtina kreiptis nedelsiant, jeigu: * pablogėja sveikata, ypač jeigu atsiranda būklė, minėta šio lapelio skyriuose „Kada Mercilon vartoti negalima” ir  „Kas žinotina prieš vartojant Mercilon” (negalima pamiršti ir kraujo giminaičių būklės); * krūtyje atsiranda gumbas; * rengiamasi pradėti vartoti kitų medikamentų (žr. skyriuje „Kitų vaistų vartojimas”); * numatoma imobilizacija arba operacija (gydytoją reikia informuoti likus ne mažiau kaip 4 savaitėms iki minėtų procedūrų); * neįprastai ir stipriai kraujuoja iš makšties; * tablečių pamirštama išgerti pirmą vartojimo savaitę (tuo atveju, jei lytinių santykių turėta likus 7 dienoms iki dienos, kai tabletė neišgerta); * yra sunkus viduriavimas; * du kartus iš eilės nebūna mėnesinių arba įtariama, jog yra nėštumas (be gydytojo leidimo kitos pakuotės tablečių pradėti gerti negalima). Kontraceptiko vartojimą reikia nutraukti ir tuoj pat kreiptis į gydytoją, jei atsiranda trombozės požymių: * neįprastas kosulys; * stiprus krūtinės skausmas, kuris gali plisti į kairę ranką; * dusulys; * neįprastinis, stiprus ar ilgalaikis galvos skausmas arba migrenos priepuolis; * dalinis arba visiškas regos praradimas, dvejinimasis akyse; * neaiški tartis arba negalėjimas kalbėti; * staigus klausos, kvapų ar skonio pojūčio pokytis; * galvos svaigimas arba alpulys; * bet kurios kūno dalies silpnumas arba sustingimas; * stiprus pilvo skausmas; * stiprus kojų skausmas arba tinimas. Šie simptomai minėti ir detaliau paaiškinti 3 šio lapelio skyriuje.

5.   KAIP MERCILON VARTOTI

5.1. Kada ir kaip tabletes gerti Mercilon pakuotėje yra 21 tabletė. Ties kiekviena tablete pažymėta savaitės diena, kurią tabletė turi būti išgerta. Mercilon reikėtų gerti tuo pačiu paros metu, jei reikia, galima užsigerti skysčiu. Iš pakuotės tabletes reikia imti rodyklės kryptimi. Išgėrus visas 21 tabletę, daroma 7 dienų pertrauka. Jos metu, paprastai 2-3 dieną po paskutinės tabletės išgėrimo, prasideda kraujavimas. Kitos pakuotės tabletes reikia pradėti gerti aštuntą dieną net ir tuo atveju, jei kraujavimas nesustojo. Tai reiškia, kad kiekvienos pakuotės pirmą tabletę reikės gerti tą pačią savaitės dieną ir kad kiekvieną mėnesį kraujavimas prasid ės maždaug tą pačią dieną.

5.2. Kaip vartoti pirmos Mercilon pakuotės tabletes * Jeigu geriamųjų kontraceptikų paskutinį mėnesį nevartota Pirmą tabletę reikia gerti pirmą kraujavimo dieną. Mercilon pradeda veikti iš karto, todėl papildomų kontracepcijos priemonių naudoti nereikia. Mercilon galima pradėti gerti ir 2-5 kraujavimo dieną, tačiau tokiu atveju pirmas 7 dienas reikia naudotis papildomu kontracepcijos būdu (pvz., sukuriančiu spermijams barjerą). * Pradedant Mercilon vartoti kitų sudėtinių kontraceptikų (kombinuotų geriamųjų kontraceptikų, makšties žiedo, transderminių pleistrų) Mercilon galima pradėti gerti tuoj pat, kai tik suvartojamos visos pirmesniojo kontraceptiko pakuotės tabletės, t. y. be pertraukos. Jeigu pakuotėje yra ir neveikliųjų tablečių, tai Mercilon galima pradėti gerti suvartojus paskutinę veikliąją tabletę (jeigu nesuprantama, kurios tabletės yra neveikliosios, reikia pasiklausti gydytojo arba vaistininko). Mercilon galima pradėti gerti ir kitu laiku, tačiau ne vėliau kaip po 7 dienų pertraukos (arba po pirmesnio kontraceptiko paskutinės neveikliosios tabletės suvartojimo). Jeigu vartojate makšties žiedą arba transderminį pleistrą, Mercilon reikėtų pradėti vartoti tą dieną, kai nutraukiamas ankstesnio metodo vartojimas, tačiau ne vėliau nei dieną, kurią reikėtų įkišti naują žiedą ar priklijuoti naują pleistrą. Laikantis šių nurodymų, papildomų kontracepcijos priemonių naudoti nereikia. * Pradedant Mercilon vartoti vietoj kontraceptiko, kurio sudėtyje yra tik progestogeno (Mini-pill) Mini-pill vartojimą galima nutraukti bet kurią dieną, o kitos dienos tuo pačiu metu pradėti gerti Mercilon. Tokiu atveju pirmas 7 dienas lytinių santykių metu reikia naudotis papildomu kontracepcijos būdu (pvz., sukuriančiu spermijams barjerą). * Pradedant Mercilon vartoti vietoj injekuojamųjų arba implantuojamųjų kontraceptikų arba progestogeno išskiriančios gimdos spiralės Mercilon reikia pradėti gerti tada, kai reikia injekuoti kitą kontraceptiko dozę arba tą pačią dieną, kai išimamas implantas arba progestogeno išskirianti gimdos spiralė. Tokiu atveju pirmas 7 dienas lytinių santykių metu reikia naudotis papildomu kontracepcijos būdu (pvz., sukuriančiu spermijams barjerą). * Kaip Mercilon vartoti po gimdymo Po gimdymo Mercilon paprastai reikėtų pradėti gerti pirmą normalaus ciklo kraujavimo dieną. Gydytojo nurodymu kartais galima pradėti vartoti ir anksčiau. Kūdikį krūtimi maitinančioms moterims šio kontraceptiko galima vartoti tik gydytojo leidimu. * Kaip Mercilon vartoti po persileidimo arba nėštumo nutraukimo Kaip šio kontraceptiko vartojama po minėtų būklių, nurodo gydytojas.

5.3. Pavartojus per didelę Mercilon dozę

Išgėrus iš karto per daug Mercilon tablečių, pavojingų komplikacijų nebuvo. Jeigu nuryjamos kelios tabletės, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, kraujavimas iš makšties. Jeigu kontraceptiko išgeria vaikas, reikia kreiptis į gydytoją.

5.4. Jeigu norite Mercilon vartojimą nutraukti Šio kontraceptiko vartojimą galima nutraukti bet kada. Jeigu po to moteris pastoti nenori, ji turi pasiklausti gydytojo, kokiomis kontraceptinėmis priemonėmis galima naudotis toliau. Jeigu kontraceptiko vartojimą moteris nutraukia norėdama tapti nėščia, paprastai patariama palaukti iki natūralių mėnesinių ir tik po to bandyti pastoti. Taip geriau galima numatyti, kada kūdikis gims. Jeigu pastoti neplanuojate, paklauskite gydytojo apie kitus kontracepcijos būdus.

KĄ DARYTI JEIGU …pamiršus kontraceptiko išgerti reikiamu laiku * Jeigu praeina mažiau negu 12 valandų, kontraceptinis Mercilon poveikis išlieka, todėl užmirštą tabletę reikia gerti tuoj pat, kai tik prisimenama, o kitas vartoti įprastine tvarka. * Jeigu praeina daugiau negu 12 valandų, kontraceptinis poveikis gali sumažėti. Kuo daugiau tablečių iš eilės neišgeriama, tuo kontraceptiko poveikis silpnėja. Pastojimo galimybė ypač padidėja, jeigu tablečių neišgeriama vartojimo ciklo pradžioje arba pabaigoje. Vadinasi, preparato reikia gerti taip, kaip nurodyta toliau (žr. ir diagramą). Pamiršus išgerti daugiau negu vieną pakuotės tabletę Tokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją, kad jis paaiškintų, ką toliau daryti. Pamiršus išgerti 1 tabletę pirmą vartojimo savaitę Pamirštą tabletę būtina išgerti tuoj pat, kai tik prisimenama (net ir tuo atveju, jeigu 2 tabletes reikėtų gerti tuo pačiu metu), o kitą reikia gerti įprastine tvarka. Tokiu atveju 7 dienas reikia naudotis papildomu kontracepcijos būdu (pvz., sukuriančiu spermijams barjerą). Jeigu moteris lytinių santykių turėjo likus savaitei iki dienos, kurią tabletės neišgėrė, ji gali tapti nėščia. Vadinasi, tokiu atveju reikia tuoj pat kreiptis į gydytoją. Pamiršus išgerti 1 tabletę antrą vartojimo savaitę Pamirštą tabletę būtina išgerti tuoj pat, kai tik prisimenama (net ir tuo atveju, jeigu 2 tabletes reikėtų gerti tuo pačiu metu), o kitą reikia gerti įprastine tvarka. Tokiu atveju kontraceptiko poveikis išlieka, papildomomis apsaugos priemonėmis naudotis nereikia. Pamiršus išgerti 1 tabletę trečią vartojimo savaitę Tokiu atveju reikėtų elgtis vienu iš toliau nurodytų būdų. 1. Pamirštą tabletę būtina išgerti tuoj pat, kai tik prisimenama (net ir tuo atveju, jeigu 2 tabletes reikėtų gerti tuo pačiu metu), o kitą reikia gerti įprastine tvarka. Kitos pakuotės tabletės pradedamos vartoti be 7 dienų pertraukos. Tokiu atveju mėnesinių gali nebūti tol, kol baigiamos vartoti visos kitos pakuotės tabletės, tačiau vartojimo ciklo metu gali atsirasti tepių išskyrų arba kraujo. 2. Likusių tablečių negerti, padaryti 7 dienų arba trumpesnę pertrauką (įskaitant dieną, kai tabletė nebuvo išgerta) ir po to pradėti vartoti kitos pakuotės tabletes. Tokiu būdu pirmą tabletę galima gerti įprastine tvarka, t. y. tą pačią savaitės dieną kaip ir kitų pakuočių. * Jeigu suvartojamos ne visos pakuotės tabletės ir pirmos įprastinės 7 dienų pertraukos metu mėnesinių nebūna, moteris gali būti pastojusi. Tokiu atveju prieš kitos pakuotės tablečių vartojimą būtina kreiptis į gydytoją.

KĄ DARYTI JEIGU…

…yra skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimas (pvz., vėmimas, sunkus viduriavimas) Jeigu moteris vemia arba stipriai viduriuoja veikliosios Mercilon medžiagos gali rezorbuotis nevisiškai. Jeigu moteris pradeda vemti per 3-4 val. po Mercilon pavartojimo, tai yra maždaug tas pats, kaip tabletės neišgėrimas reikiamu laiku. Tokiu atveju reikia elgtis taip, kaip nurodyta skyriuje ” Užmiršus tabletę išgerti reikiamu laiku”. Jeigu viduriavimas yra stiprus, kreipkitės į gydytoją.

… jeigu moteris nori, kad mėnesinės prasidėtų vėliau Mėnesines pavėlinti įmanoma. Tokiu atveju kitos Mercilon pakuotės tabletes reikia pradėti gerti be 7 dienų pertraukos ir vartoti iki norimos mėnesinių dienos arba galima suvartoti ir visas pakuotės tabletes. Kraujavimas prasideda tuoj pat, kai tik kontraceptiko vartojimas nutraukiamas. Antrosios pakuotės vartojimo metu gali atsirasti tepių išskyrų arba kraujo. Kitos pakuotės tabletes reikia pradėti gerti po 7 dienų pertraukos.

…jeigu moteris nori pakeisti pirmą mėnesinių dieną Vartojant tabletes tinkamai, mėnesinės kas 4 savaitės prasideda maždaug tą pačią dieną. Norint ją pakeisti, galima sutrumpinti 7 dienų pertrauką (ilginti jos niekada negalima). Pavyzdžiui, jeigu mėnesinės paprastai prasideda penktadienį, o norima, kad jos prasidėtų antradienį, t. y. tris dienas anksčiau, tai kitos pakuotės tabletes reikia pradėti gerti irgi 3 dienas anksčiau. Jeigu padaroma labai trumpa, pvz., 3 dienų arba dar trumpesnė, pertrauka, tai baigus suvartoti visas pakuotės tabletes mėnesinių gali nebūti. Tokiu atveju kitos pakuotės tablečių vartojimo metu gali atsirasti tepių išskyrų arba kraujo.

…jeigu atsiranda neįprastas kraujavimas Geriant bet kokių kontraceptikų, pirmus mėnesius galimas nereguliarus kraujavimas iš makšties (t. y. atsiranda tepių išskyrų arba kraujo) tarp mėnesinių. Tokiu atveju būtina naudotis higieninėmis priemonėmis, bet kontraceptiką reikia vartoti įprastine tvarka. Paprastai nereguliarus kraujavimas išnyksta, kai organizmas prisitaiko prie preparato (dažniausiai po 3 vartojimo ciklų). Jeigu kraujavimas neišnyksta, sustiprėja arba atsinaujina, reikia kreiptis į gydytoją.

…jeigu suvartojus visas pakuotės tabletes mėnesinių nebūna Jeigu moteris tinkamai išgeria visas vienos pakuotės tabletes ir ciklo metu nevemia ir neviduriuoja ir nevartoja kitų medikamentų, tačiau nekraujuoja, ji neturėtų būti pastojusi. Tokiu atveju kitos Mercilon pakuotės tabletes galima gerti įprastine tvarka. Jeigu mėnesinių nebūna du ciklus iš eilės, moteris gali būti pastojusi. Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Kitos pakuotės tablečių negalima pradėti gerti tol, kol gydytojas nenustato, ar nėra nėštumo.

6. GALIMAS ŠALUTINIS MERCILON POVEIKIS

Mercilon (kaip ir bet koks kitas vaistas) gali sukelti ir šalutinį poveikį. Jeigu vartojant Mercilon atsiranda šalutinis poveikis, ypač sunkus ar nepraeinantis, arba pablogėja sveikata ir manoma, kad dėl kontraceptiko vartojimo, reikia informuoti gydytoją. 6.1. Sunkus šalutinis poveikis Pavojingo poveikio, susijusio su kontraceptiko vartojimu, simptomai išvardyti skyriuose „Geriamieji kontraceptikai ir trombozė” bei „Geriamieji kontraceptikai ir vėžys”. Juos reikia perskaityti atidžiai, o prireikus kreiptis į gydytoją. 6.2. Kitoks galimas šalutinis poveikis Toliau nurodytų šalutinių poveikių pasireiškė moterims vartojančioms geriamųjų kontraceptikų, tačiau nežinoma ar juos sukėlė kontraceptikai. Nepageidaujamo poveikio simptomų gali atsirasti per pirmus kelis vartojimo mėnesius. Paprastai jie susilpnėja vartojant preparato toliau. Dažnai/vidutiniškai dažnai (dažniau nei 1 atvejis iš 1000) pasireiškė: * Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas. * Padidėjęs kūno svoris, skysčių kaupimasis organizme. * Galvos skausmas, migrena. * Sumažėjęs lytinis potraukis, prislėgta nuotaika, nuotaikų kaita. * Krūtų tempimas, skausmas, padidėjimas. * Pakitusios makšties išskyros. * Bėrimas, dilgėlinė Retai (rečiau nei 1 atvejis iš 1000) pasireiškė: * Kontaktinių lęšių netoleravimas. * Padidėjusio organizmo jautrumo reakcijos. * Sumažėjęs kūno svoris. * Sustiprėjęs lytinis potraukis. * Išskyros iš krūtų. * Pagausėjusios išskyros iš makšties. * Mazginė eritema, daugiaformė eritema. Pastebėję šiame lapelyje neminėtą šalutinį poveikį, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

7. DAUGIAU INFORMACIJOS APIE GERIAMUOSIUS KONTRACEPTIKUS

Kombinuotieji geriamieji kontraceptikai, be saugojimo nuo pastojimo, daro ir teigiamą poveikį moters sveikatai. * Jų vartojant mėnesinės gali tapti silpnesnės ir trumpesnės, todėl gali sumažėti anemijos rizika. Mėnesinių metu skausmas gali susilpnėti arba visai išnykti. * Be to, pastebėta, kad vartojant kontraceptikų, kuriuose yra 0,050 mg etinilestradiolio (vadinamųjų didelės dozės preparatų), kai kurių sunkių sutrikimų atsiranda rečiau, negu nevartojant. Tai gerybinė krūtų liga, kiaušidžių cista, mažojo dubens organų infekcinė liga (t. y. uždegimas), užgimdinis nėštumas (embrionas implantuojasi ne gimdoje) bei endometriumo ar kiaušidžių vėžys. Tokį poveikį galėtų sukelti ir mažesnės dozės preparatai, tačiau jis patvirtintas tik gimdos gleivinės bei kiaušidžių vėžio atveju.

8. MERCILON LAIKYMO SĄLYGOS

Nevartoti pasibaigus tinkamumo laikui, nurodytam ant dėžutės. Laikyti 2-30 laipsnių C temperatūroje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės. Nevartoti Mercilon pastebėjus pakitusią tabletės spalvą arba jeigu tabletė yra aptrupėjusi. Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

9. Šis informacinis lapelis paskutinį kartą patvirtintas

2004 rugsėjo mėn.

JEIGU TURITE DAUGIAU KLAUSIMų ARBA REIKALINGA IŠSAMESNĖ INFORMACIJA APIE MERCILON, KREIPKITĖS Į GYDYTOJĄ ARBA VAISTINIKĄ.