Biorythm

HALOPERIDOL DECANOAS-RICHTER (HALOPERIDOL), TIRPALAS 50MG/ML N5, Gedeon Richter Ltd

Sudėtis, dozės

Ampulėje (1 ml aliejinio tirpalo) – 50 mg haloperidolio dekanoato (tai atitinka 50 mg haloperidolio).

Farmakologinės savybės

Veikimo mechanizmas. HALOPERIDOL DECANOATE yra ilgai veikiantis neuroleptikas, vartojamas tik injekcijoms į raumenis. Įšvirkštas į raumenis, vaistas pamažu atpalaiduoja neaktyvųjį esterį, kurį hidrolizuojant, susidaro veiklus haloperidolis. Po vienkartinės įšvirkštos dozės vaistas veikia iki 4 savaičių. Plazmoje pastovi vaisto koncentracija bna tik po 2-3 mėn.

Klinikinės savybės

Indikacijos

Lėtinei šizofrenijai gydyti, ypač jei pradinis gydymas greitai veikiančiais haloperidolio preparatais buvo efektyvus. Rekomenduojama visuomet pradėti gydyti greitai veikiančiais haloperidolio preparatais (tabletėmis, ampulėmis, lašais).

Kontraindikacijos

Ekstrapiramidinės sistemos sutrikimų simptomai, depresija, minė intoksikacija alkoholiu, narkotiniais analgetikais arba psichotropinėmis medžiagomis, kai yra komos bsena, pažeisti baziniai ganglijai. Negalima vartoti nėščioms ir kdikį krtimi maitinančioms moterims, taip pat žmonėms, alergiškiems benzilo alkoholiui.

Nepageidaujami reiškiniai

Vartojant HALOPERIDOL DECANOATE, kaip ir kitus neuroleptikus, gali pasireikšti ekstrapiramidinės sistemos pažeidimo simptomų: padidėjęs raumenų tonusas, tremoras, akatizija (negalėjimas ilgiau sėdėti). Šiuos simptomus galima susilpninti kartu vartojant vaistų nuo parkinsonizmo, tačiau anticholinergiškai veikiančių preparatų reikėtų vartoti tik btinai prireikus, nes jie gali mažinti haloperidolio poveikį. Gydant vaistu ilgai, vartojant dideles jo dozes, pagyvenusiems žmonėms, taip pat moterims, kaip ir nuo kitų antipsichozinių vaistų, gali pasireikšti vėlyvoji diskinezija – ritmiški nevalingi liežuvio, veido, burnos ir žandikaulio trkčiojimai. Pirmasis vėlyvosios diskinezijos simptomas – -savaiminiai liežuvio judesiai. Tuomet vaisto vartojimą reikia nedelsiant nutraukti, kad nepasireikštų visas vėlyvosios diskinezijos sindromas. Tolesniam gydymui reikia skirti kitą vaistą. Kartais vartojančius neuroleptikų (taip pat ir haloperidolio) ligonius gali ištikti staigi mirtis, tačiau neįrodyta, kad to priežastis yra gydymas vaistais.

Ypatingi įspėjimai

Negalima švirkšti į veną!Draudžiama vaistą skirti vaikams! Vartojant haloperidolį kartu su kitais vaistais, slopinančiais centrinę nervų sistemą, stipriau slopinamas kvėpavimas, todėl, nustatant dozę, ypač vyresnio amžiaus ligoniams, reikia į tai atsižvelgti. Pradedant gydyti HALOPERIDOL DECANOATE, reikia koreguoti geriamųjų antikoaguliantų dozę. Jeigu pacientas buvo gydomas centrinę nervų sistemą slopinančiu neuroleptiku, jo vartojimą reikia nutraukti laipsniškai. Ypač atsargiai haloperidolį skirti ligoniams, sergantiems kepenų ligomis, epilepsija arba kai yra bklė, galinti pasireikšti epilepsija (pvz., gydant nuo alkoholizmo arba esant smegenų sužeidimui). Tiroksinas gali padidinti HALOPERIDOL DECANOATE toksinį poveikį, todėl, sergant hipertireoze, btina skirti dar ir skydliaukės funkciją slopinančių vaistų. Ligoniams, sergantiems ir psichoze, ir depresija, HALOPERIDOL DECANOATE skiriama kartu su antidepresantais. Po paskutiniosios HALOPERIDOL DECANOATE injekcijos antiparkinsoninius vaistus reikia vartoti dar kelias savaites, kadangi neuroleptiko pusinės eliminacijos periodas yra ilgas. Pacientams, pradėjusiems vartoti HALOPERIDOL DECANOATE, dėl jo slopinamo veikimo tam tikrą laiką draudžiama vairuoti ir dirbti su pavojingais mechanizmais. Draudimo trukmė priklauso nuo individualių ligonio savybių. Vartojant HALOPERIDOL DECANOATE, gerti alkoholio draudžiama!

Sąveika

Vaistas sustiprina preparatų, slopinančių centrinę nervų sistemą (alkoholio, migdomųjų, raminamųjų bei stipriai veikiančių) poveikį. Vartojant kartu su haloperidoliu metildopos, sustiprėja poveikis centrinei nervų sistemai. Haloperidolis šalina epinefrino ir kitų simpatikomimetikų, mažina antisimpatikotoninių preparatų (pvz., guanetidino) ir antiparkinsoninio vaisto levodopos poveikį, slopina triciklių antidepresantų metabolizmą, todėl padidėja jų koncentracija plazmoje ir sustiprėja toksinis poveikis. Vartojant kartu su pailginto veikimo karbamazepinu, labai sumažėja haloperidolio koncentracija plazmoje. Todėl vartojant abu vaistus kartu, kartais tikslinga padidinti HALOPERIDOL DECANOATE dozę, o nustojus vartoti karbamazepiną, – sumažinti. Yra aprašytas į encefalopatiją panašus sindromas, prasidėjęs haloperidolį vartojant kartu su ličio preparatais, todėl, pasireiškus toksiniam poveikiui nervų sistemai, gydymą šiais preparatais btina nutraukti. Haloperidolio preparatai gali mažinti geriamųjų antikoaguliantų poveikį.

Dozavimo, vartojimo būdas

HALOPERIDOL DECANOATE švirkščiama giliai į sėdmenų raumenis.Dozė apskaičiuojama atsižvelgiant į vartotą peroraliai haloperidolio ar kito neuroleptiko dozę. Paprastai pradinė šio vaisto dozė bna 10-15 kartų didesnė negu vartota peroraliai kito vaisto paros dozė. Ji švirkščiama kas 4 savaitės (kartais galima ir dažniau). Praktiškai tai yra 25-75 mg (0,5-1,5 ml) haloperidolio. Pradinė dozė neturėtų bti didesnė kaip 100 mg (2 ml). Atsižvelgiant į gydomąjį poveikį, dozę galima laipsniškai didinti po 50 mg tol, kol bus pasiektas optimalus poveikis. Palaikomajam gydymui rekomen-duojama kas 4 savaitės švirkšti 20 kartų didesnę HALOPERIDOL DECANOATE dozę negu vartota peroraliai kito neuroleptiko paros dozė. Dozuoti reikia individualiai atsižvelgiant į bendrąją bklę, todėl galimos kelių savaičių ar net mėnesių pertraukos. Pagyvenusiems žmonėms arba nusilpusiems ligoniams pradinė dozė turėtų bti mažesnė – 12,5-25 mg kas 4 savaitės. Ją galima didinti atsižvelgiant į ligonio reakcijas. Žemoje temperatroje laikomame vaisto tirpale gali susidaryti nuosėdų; ampulę palaikius rankoje, nuosėdos ištirpsta. Vartoti galima tik skaidrius tirpalus. Perdozavimo, toksiniai reiškiniai. Perdozavus vaisto, dažniausiai sutrinka ekstrapiramidinės sistemos funkcijos, pasireiškia hipotenzija ir sedacija. Ekstrapiramidinis sindromas pasireiškia raumenų rigidiškumu, bendru arba lokaliniu tremoru ir hipertenzija. Kartais gali ištikti koma, prasidėti kvėpavimo slopinimas, hipotenzija, progresuojanti į bklę, panašią į šoką. Galima sklivelinė aritmija, elektro-kardiogramoje gali pailgėti QT intervalas. Gydymas. Specifinio prieš-nuodžio nėra. Komos ištiktam ligoniui pirmiausia btina sugrąžinti kvėpavimo takų praeinamumą naudojant endotrachėjinį vamzdelį arba kitas priemones ir daryti dirbtinį kvėpavimą. Ligonį, kuriam slopinamas kvėpavimas, reikia dirbtinai ventiliuoti. Hipotenzijai ir kraujotakos nepakankamumui šalinti į veną galima lašinti plazmos arba albuminų koncentrato ir kraujagysles sutraukiančio noradrenalino (adrenalino vartoti negalima). Ekstrapiramidinio sindromo reiškiniams šalinti antiparkinsoninių preparatų vartojama kelias savaites. Btina stebėti paciento elektrokardiogramą tol, kol ji sunormalėja. Sunki aritmija gydoma antiaritminiais vaistais.

Laikymo sąlygos

HALOPERIDOL DECANOATE ampulės laikomos tamsioje vietoje, kambario temperatroje. Žemesnėje temperatroje laikomose ampulėse gali susidaryti nuosėdų, kurios ištirpsta tiesiog rankose ampules pašildžius iki kambario temperatros. Galima vartoti tik skaidrų tirpalą!

Pakuotė (dydis, dozuotė, tipas).

5 vieno ml ampulės po 50 mg.