Gudručio vaistinė

JONAŽOLIŲ ŽOLĖ (herba hypericum perforatum), 2,0 n25, UAB Švenčionių vaistažolės

Jonažolių žolė

Herba Hyperici

Veikliųjų medžiagų sąrašas ir kiekiai

Pagrindinės veikliosios jonažolių medžiagos yra hipericinas, pseudohipericinas ir kiti naftodiantronų dariniai. Jų yra 0,05-0,3 %, flavonoidų (hiperozido, kvercitrino, izokvercitrino, rutino ir arieeflonoglucinolių (hiperforino ir adiperforino) yra 2-4 %, ksantonų koncentracija yra 1,38 mg/100 g, proantocianidinų yra 6,5-15 %.

Vaisto forma ir vaisto kiekis

Surinktų žydėjimo metu ir išdžiovintų stiebų, lapų, ryškiai geltonų žiedų ir neprinokusių vaisių gabalėliai arba gelsvai žali stambūs milteliai. Kartono dėžutė, kurioje yra arbatžolių pakuotėms gaminti naudojamo popieriaus maišelis. Jame yra 50 g jų miltelių, supakuotų į 2 g paketėlius iš filtrinio popieriaus.

Vaisto farmakoterapinė grupė. Augalinis

Gamintojo pavadinimas ir adresas

UAB Švenčionių vaistažolės, Adutiškio g. 3/4, LT-4730 Švenčionys

Vaisto vartojimo indikacijos

Visais indikacijose minėtais atvejais jonažolės preparatai vartojami kaip pagalbinė simptomatinio gydymo priemonė. Lengvai arba vidutinio sunkumo depresijai (Tarptautinė ligų klasifikacija F 32.0 ir F32.1) gydyti.

Informacija, kurią būtina žinoti prieš vartojimą

Pagalbinė priemonė nuo nesunkios depresijos. Kontraindikacijos. Jonažolės preparatų negalima vartoti, jeigu pacientas alergiškas Hypericaceae šeimos augalams, vartoja serotonino inhibitorių (Prozac ir pan.), kitokių antidepresantų bei maisto, kuriame yra daug tiramino junginių (fermentinio sūrio, rūkytų ir raugintų ar marinuotų produktų), jei moteris yra nėščia arba žindo. Negalima vartoti su rusmenės preparatais. Perspėjimai. Vaistas įsigyjamas be recepto. Sąveika su kitais vaistais. Šiuo metu žinoma jonažolės aktyviųjų medžiagų sąveika su šiais vaistais: indinaviru, reversinės transkriptazės inhibitoriais (efavirenzu, nevirapinu) ciklosporinu, varfarinu, digoksinu, hormoninėmis kontraceptinėmis priemonėmis, teofilinu, dekstrometorfanu, amitriptilinu, nortriptilinu, fenprokoumonu, triptanais (sumatriptanu, naratriptanu, rizatriptanu, zolmitriptanu), prieštraukuliniais preparatais (karbamazepinu, fenobarbitaliu, fenitoinu), loperamidu. Todėl šių preparatų kartu vartoti nerekomenduojama. Jonažolės preparatai gali sustiprinti kitų antidepresantų poveikį, tačiau patikimų duomenų nėra. Vartojant kartu jonažolės preparatų ir maisto produktų, kurių sudėtyje yra daug tiramino, gali atsirasti odos išbėrimas, niežėjimas, karščio pylimas, kai kada – bendrasis silpnumas.

Ypatingi perspėjimai. Pacientą būtina įspėti, kad: – jei po 6 savaičių antidepresinis jonažolės preparatų poveikis nepakankamas, vaisto vartojimą reikia nutraukti; – jonažolės preparatai didina žmonių, ypač šviesiaodžių, odos jautrumą šviesos poveikiui, todėl jiems jonažolės preparatų vartojimo laikotarpiu reikėtų vengti būti saulėje arba gydytis ultravioletiniais spinduliais; – ypač atsargiai šių preparatų turi vartoti 6-12 metų vaikai (juos būtinai turi stebėti gydytojas); – jonažolės preparatų nevartoti kartu su kitais vaistais, jei jų sąveika su jonažolės aktyviosiomis medžiagomis nėra ištirta; – šis medikamentas nekeičia gebėjimo vairuoti automobilį, dirbti su veikiančiais mechanizmais arba aukštumoje.

Nėštumo ir žindymo laikotarpis Šiuo laikotarpiu jonažolės preparatų vartoti negalima.

Vartojimo instrukcija

Dozavimas. Gerti galima sausų susmulkintų vaistažolių nuovirą, miltelius ir ekstraktą (kapsulėmis arba tabletėmis), tinktūrą ir lašus. Vartojimo būdas Geriamųjų preparatų aktyvumas turi būti standartizuotas. Jonažolės ekstrakto dienos dozė turi atitikti 0,2-2,7 mg hipericino aktyvumą. Vidutinė standartizuoto ekstrakto dienos dozė yra 900 mg, ji geriama po 300 mg tris kartus per dieną. Didžiausia dienos dozė – 1800 mg ekstrakto. Ji vartojama 6-8 savaites. Gydomasis poveikis gali pasireikšti ne anksčiau kaip po 2 savaičių. Užpilo ruošimas Vandeniniam užpilui paruošti reikia 2-4 g susmulkintų jonažolių arba jų miltelių, supakuotų po 1 arba 2 g filtrinio popieriaus paketėliuose. Šis kiekis užpilamas 200-250 ml karšto virinto vandens ir uždengiamas. Indas su vaistažolėmis įstatomas į verdantį vandenį ir palaikomas 30 min., po to išimamas iš vandens ir po 5-10 min. perkošiamas. Išmirkusios vaistažolės išspaudžiamos. Į tirpalą įpilama virinto vandens tiek, kad būtų 200 ml. Geriama po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį. Pastaba. Arbatinis sausų vaistažolių šaukštelis sveria apie 1,8 g.

Šalutinis poveikis

Jonažolės preparatų sukeltas nepageidaujamas poveikis būna retai, nestiprus, dažniausiai pasireiškia virškinamojo trakto dirginimu, alerginėmis reakcijomis, nuovargiu ir silpnumu, be to, neveikia sugebėjimo vairuoti totransportą. Jei jautrumas ultravioletiniams spinduliams padidėjęs, klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad jonažolės preparatų vartota ilgai ir didelėmis dozėmis – (1800 mg ekstrakto), o hipericino ir pseudohipericino koncentracija serume būna du kartus didesnė, nei tais atvejais, kai gydant depresiją vartojamos terapinės preparato dozės.

Informacija apie vaisto laikymą

Tinkamumo laikas. 3 metai. Preparato vartoti negalima, jei pasibaigė tinkamumo laikas, yra akivaizdžių vaistažolių gedimo požymių ar atsirado pelėsių. Vaistažoles reikia laikyti sausoje, vėsioje vietoje. Saugoti nuo vaikų.