REXSAN

Žaibo nutrenktai klaipėdietei – privalomojo sveikatos draudimo spąstai

Mėnesiui į komą nugramzdinęs žaibo trenksmas – ne vienintelė neganda, užklupusi Klaipėdos ligoninėje gydomą merginą. Rima Kiaulakytė pateko į valdžios suregztus privalomojo sveikatos draudimo spąstus. Net ir būdama komos būsenos mergina turi mokėti ligonių kasoms, kad nuo jos nenusigręžtų medikai.

Nelaimė tykojo pliaže

Klaipėdoje gyvenančiai iš Mažeikių kilusiai 23 metų R.Kiaulakytei prieš mėnesį nutikusi nelaimė sukrėtė visą šalį.

Mergina su savo vaikinu Dariumi ir dar keliais draugais liepos 13-osios vakarą leido laiką Latvijos miestelio Nida paplūdimyje. Staiga dangus pradėjo niauktis, horizonte pasirodė žaibų blyksniai, todėl kompanija staigiai susirinko daiktus ir patraukė automobilių link.

Tuo metu žaibas ir trenkė į R.Kiaulakytę. Mergina iškart prarado sąmonę. Jos vaikinas Darius bandė išsikviesti Latvijos medikus, tačiau jų nesulaukęs Rimą paguldė ant galinės automobilio sėdynės ir išrūko Lietuvos sienos link.

Liepojos plente tarp Palangos oro uosto ir Monciškių skubančiam Dariui kelią užstojo nuvirtęs medis. Jį supjaustyti buvo iškviesti ugniagesiai gelbėtojai, kurie suskubo padėti ir merginai – darė jai dirbtinį kvėpavimą bei širdies masažą. Netrukus atvyko ir greitosios pagalbos medikai. Jie merginą nuvežė į Klaipėdos ligoninę. Ištikta komos Rima buvo paguldyta į Intensyviosios terapijos skyrių.

Judina rankas

Pirmąją savaitę, anot merginos gyvenimo draugo, ji sveiko gana sparčiai, tačiau vėliau prasidėjo plaučių uždegimas. Laimei, ir jį pavyko įveikti.

„Jai jau geriau. Rima pajudina kojas, sukioja galvą, šiek tiek pakelia rankas”, – džiaugėsi beveik visą mėnesį merginą slaugęs ir kone paromis greta leidęs Darius.

Vakar mergina iš Intensyviosios terapijos skyriaus buvo perkelta į Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių.

„Ji yra kažkiek sąmoninga, tačiau iš komos galutinai dar neatsigavo. Kartais Rima pati bando kramtyti bananą, iš šaukštelio atsigerti vandens. Gydytojai sakė, kad jai ligoninėje dar reikės praleisti kokius tris mėnesius”, – atsiduso vaikinas.

Bėda – per parą

Nors R.Kiaulakytė pradėjo sveikti, ją užklupo kitos negandos – mergina susidūrė su valdžios sukurta absurdiška tvarka, kuri yra nenaudingiausia pacientams.

Klaipėdos universitete Rekreacijos ir turizmo katedroje mokslus baigusi Rima pastaruosius metus dirbo viešbučio „Ararat” administratore.

Tačiau ji su draugu Dariumi nusprendė išvykti dirbti į Norvegiją, todėl liepos 12 dieną savo noru išėjo iš darbo. O liepos 13-osios vakarą į ją trenkė žaibas, ilgam paguldęs į ligoninės lovą.

„Suprantama, kad Rima per dieną neįstojo į Darbo biržą, niekur neįsidarbino, todėl dabar ji yra socialiai neapdrausta”, – žodžių į vatą nevyniojo nuo savo merginos nė per žingsnį nesitraukiantis Darius.

Privalomasis sveikatos draudimas yra trijų rūšių: arba jį moka darbdavys, arba valstybė, arba savanoriškai pats žmogus.

Brolis žuvo avarijoje

„Kadangi dabar Rima negali nei įsidarbinti, nei įstoti į Darbo biržą, telieka pačiai mokėti privalomąjį sveikatos draudimą – 72 litus per mėnesį. Pirmąją įmoką jau sumokėjau. Tačiau ligoninėje teks gulėti dar tris mėnesius, paskui laukia ilgas reabilitacijos procesas, todėl reikės ne vienos ir ne dviejų tokių įmokų, o pinigais nelyja. Manau, kad turi būti kažkokių išimčių”, – vylėsi iš komos bundančios merginos draugas.

23 metų vaikinas pats tik šiemet baigė mokslus, niekur nedirba, o planai išvažiuoti į Norvegiją žlugo. Rimos tėvai – pensininkai.

„Aš juos puikiai suprantu, nors jie padeda kuo gali. Bet jiems patiems reikia išlaikyti butą, kažkaip išgyventi. Rima turėjo brolį, tačiau jis praėjusiais metais žuvo avarijoje”, – apie nepavydėtiną situaciją pasakojo Darius, kurį patį šiuo metu remia jo brolis.

Gresia didelės išlaidos

„Jei sveikatos draudimas už merginą nebus mokamas, gresia didelės gydymo išlaidos”, – tik konstatavo Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojo medicinai pareigas laikinai einantis Ramūnas Vaina.

Mergina socialiai drausta yra iki rugpjūčio 12 dienos, nes iki tada g dalioja arbdavio sumokėti mokesčiai.

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Informatikos ir statistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Salvija Andriušienė patvirtino, jog sveikatos draudimo įmoka už R.Kiaulakytę yra sumokėta, tad ji socialiai apdrausta bus iki rugpjūčio 31 dienos. O toliau? „Jei pagerės sveikata, mergina galės registruotis Darbo biržoje. Jei ne, reikės toliau savanoriškai mokėti privalomąjį sveikatos draudimą. Dar viena išeitis – medikai galėtų parengti dokumentus merginos nedarbingumo lygiui nustatyti ir tuomet ją socialiai draustų valstybė”, – aiškino S.Andriušienė.

„Yra taip, kaip yra”

Tačiau nė viena iš jos pasiūlytų išeičių R.Kiaulakytei netinka.

Mergina per mėnesį tikrai nepasveiks tiek, kad galėtų užsiregistruoti Darbo biržoje. „Mes registruojame tik darbingus darbingo amžiaus žmones. Todėl ši mergina oficialiai bedarbe galėtų tapti tik po reabilitacijos ir jei jai nebūtų nustatytas nedarbingumo lygis. Žmogiškai mes visi ją suprantame, bet yra taip, kaip yra”, – pečiais gūžčiojo Mažeikių, kur mergina yra deklaravusi gyvenamąją vietą, darbo biržos direktorės pavaduotoja Rita Jurkūnienė.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Alvydas Vitkauskas teigė, jog darbingumo lygis negali būti vertinamas tol, kol nebaigtas gydymas ir reabilitacija.

Tačiau jis pasiūlė išeitį – esą kai kurios savivaldybės yra pasitvirtinusios tvarką, kai Socialinės paramos skyrius už kai kuriuos asmenis sumoka privalomąjį sveikatos draudimo mokestį.

Siūlė rašyti raštus

„Mes tokios tvarkos neturime. Sveikatos draudimo mokesčio įmokų tikrai nėra tarp mūsų teikiamos paramos rūšių. Tačiau kviečiu merginos artimuosius ateiti pas mane pasikalbėti. Galbūt rasime būdų, kaip padėti”, – kvietė Mažeikių, kur yra deklaruota R.Kiaulakytės gyvenamoji vieta, savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Jolanta Kekytė.

Išgirdęs, į kokią keblią padėtį pateko nuo žaibo iškrovos nukentėjusi mergina, pagalbą siūlė ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

„Jokių išimčių iš galiojančios privalomojo sveikatos draudimo tvarkos asmeniškai nežinau. Būtinoji pagalba turėjo būti suteikta nemokamai, o toliau – tvarka, kaip ir kitiems žmonėms. Tačiau kiekvieną nelaimę reikia analizuoti individualiai ir galbūt valstybė ras būdų padėti”, – vilties teikė A.Matulas.

Jis R.Kiaulakytės artimiesiems siūlė parašyti Sveikatos apsaugos ministerijai bei Seimo Sveikatos reikalų komitetui ir išdėstyti faktus apie susiklosčiusią situaciją.

„Gavę raštus galėsime surengti susitikimą su Ligonių kasų atstovais ir aiškintis, ką galima padaryti. Galbūt merginai vis dar priklauso nemokama būtinoji pagalba, tad tas sveikatos draudimas kol kas nė nereikalingas”, – svarstė A.Matulas.

TAIP PAT SKAITYKITE