Gudručio vaistinė

Sukurtas prietaisas, palengvinantis gydymą kamieninėmis ląstelėmis

Net kelios laboratorijos tiria neurologinių ligų, tokių kaip Parkinsono, Alzhaimerio ligos, insulto gydymo kamieninių ląstelių injekcijomis į smegenis metodą. Su modeliniais organizmais atlikti tyrimai parodė, jog toks gydymas gali būti net labai efektyvus, tačiau kol kas trūkta patikimos įrangos, kuri supaprastintų procedūras.

Rezultatai teikia daug vilčių, tačiau žmogaus smegenys yra daugiau nei tūkstantį kartų didesnės už, tarkim, pelės, ir ląsteles „patalpinti“ į pažeidimo vietas tampa žymiai sudėtingiau. Todėl neurochirurgas ir mokslininkas Daniel Lim iš Kalifornijos Universiteto (JAV) su kolegomis ir bioinžinieriais sukūrė prietaisą, kurio pagrindas – lanksti adata, kuri gali būti įvedama į smegenis. Ja ląstelės injekuojamos tiksliai į pažeidimo vietą 2 cm spinduliu nuo injekcijos taško. Be to, speciali medžiaga, iš kurios gaminama adata, leidžia operaciją nuolat stebėti magnetinio rezonanso (MRI) pagalba. Šis įrenginys jau išbandytas su stambiais žinduoliais. Kitamet planuojama pradėti klinikinį tyrimą Parkinsono ligos gydymui.

Daniel Lim prietaisas pirmiausia padeda sumažinti tiesioginių intervencijų į smegenis skaičių. Kadangi kiekviena tokia intervencija sukelia hemoragijos riziką, prietaisas ženkliai sumažina nepageidaujamų šalutinių efektų riziką. Be to, jis užtikrina, jog implantuojamas atitinkamas ląstelių skaičius ir būtent ten, kur reikia.

„Nekyla jokių abejonių, jog šis ir panašūs prietaisai padės žengti milžinišką žingsnį tobulinant ląstelių terapiją, tačiau mums dar trūksta fundamentalių žinių, kaip injekuotos kamieninės ląstelės elgsis ir nuo ko tai priklauso. Be to, nežinome, kokį ląstelių tipą saugiausia ir efektyviausia naudoti“ – sako Stanfordo universiteto neurochirurgijos skyriaus vedėjas Palo Alto.

Tačiau Daniel Lima mano, jog tokie nuogąstavimai jau pasenę ir, atsižvelgiant į jau taikomas pažangiąsias terapijas bei naujai kuriamus gydymo metodus, turime imtis darbo ir negalime laukti dešimtmečio, nes tuomet gali jau būti vėlu.

Šaltinis – http://www.nature.com/news/devices-aim-to-deliver-on-stem-cell-therapies-1.12532

TAIP PAT SKAITYKITE