Mollers

Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Gal iš artimųjų ar draugų kartais tenka sulaukti raginimų nesikūprinti ir išsitiesti? Gal einant tylia gatve išgirstate nežymų savo paties šlepsėjimą? O gal net pats sau nuotraukose atrodote kreivas ar gunktelėjęs kaip šachmatų žirgas? Turite išsitiesti ir padaryti ėjimą tuojau pat. Kas padės paruošti matą prastai laikysenai?

Turime sutikti, kad stovint ir einant visas mūsų kūno svoris gula ant gana nedidelių plokštumų – pėdų. Atkreipkime dėmesį į šias kojų dalis ir nuodugniai jas ištirkime. Beldžiamės į “Pes Planus”, individualių ortopedinių sprendimų namus, kurių darbuotojai mus pasitinka su šypsenomis ir kviečia atlikti statinį ir dinaminį pėdų tyrimus, padėsiančius identifikuoti plokščiapadystės, netaisyklingos laikysenos, eisenos, deformacijų sukeltas problemas. Tyrimo metu surinkta informacija padės išsiaiškiti kaip taisyti ar užkirsti kelią daugeliui negalavimų, susijusių su jūsų pėdomis.

Plantografas – nuolat tobulinamas ir modernizuojamas devynioliktojo amžiaus pabaigos išradimas, jutiminių sensorių pagalba fiksuojantis pėdų įspaudą ir kiekvienam milimetrui tenkantį žmogaus svorio pasiskirstymą. Viskas, ką turite padaryti, tai ramiai pastovėti arba praeiti ant modernias svarsykles primenančios platformos.

Plantografas perduoda informaciją operacinei sistemai, kuri gautus duomenis apdoroja ir paverčia naudinga informacija, kuri vėliau yra analizuojama. Šiuo moderniu prietaisu pediatrų – ortopedų ir bus atliekamas statinis ir dinaminis pėdų tyrimas

Statinis pėdos tyrimas

Statinio pėdos tyrimo metu sukuriamas tikslus spalvotas trimatis vaizdas, kuris leidžia įvertinti slėgio stiprumą tam tikrame pėdos plote. Aiškiai matomi pėdų skliautai, pėdos krypimas ir laipsnis, pėdos taškų apkrova, vidurio linija, nustatomas masės centras ir kitos pėdos charakteristikos. Tiek daug informacijos, o visa, ką turite atlikti, tiesiog keletą minučių pastovėti nejudėdami, stengdamiesi natūraliai išlaikyti pusiausvyrą.

Apsidžiaugti ar susirūpinti teks su specialistais apžiūrinėjant apdorotus duomenis ir pateiktą ataskaitą.

  • Pirmiausia, pėdose neturi būti didelių koncentruotų spaudimų į tam tikras vietas.
  • Koncentruotas maksimalus slėgis kulne turėtų telktis kulno centre. Jei yra nukrypimų į vidų – tai pėdos virsta į vidų, jei į išorę – virstą į išorę.
  • Nežymiai apkrautas išorinis pėdos kraštas. Jei jis nėra apkrautas – pėda turi aukštą keltį (išgaubta pėda), dėl to pėda neturi stabilumo ir visas krūvis pasiskirsto tik kulne ir priekinėse dalyse.
  • Priekinėje pėdos dalyje apkraunami visi padikauliai, tačiau labiausiai pirmas ir penktas padikauliai – taip sudarydami skersinį skliautą.
  • Priimtina, jog normalus apkrovų pasiskirstymas yra toks: 55-65% apkraunama kulno sritis ir 35-45 % priekinė dalis.
  • Tyrimo metu gaunamas svorio centro kitimo elipsės plotas – išmatuojamas stovėsenos stabilumas, kuris priklauso nuo raumenų, pėdų darbo ir motorinių funkcijų.

Kol jūs stovite nejudėdami ir atsipalaidavę, ne tik pėdos, bet ir jūsų stovėsena yra fiksuojama iš visų projekcijų: priekio, šonų ir galo.

Žiūrint iš nugaros ir priekio,žmogus turi būti simetriškas, neturi būti jokių nugaros, rankų, menčių, kelių pakrypimų. Žmogaus kūno dalys (pečiai, klubai, keliai) turi būti vienoje linijoje. Taip pat atkreipiamas dėmesys į čiurnų ir kulnų padėtis – jos turi būti tiesioje linijoje.

Žiūrint iš šono, vedama ašis žemyn nuo ausies kaušelio šono iki čiurnos sąnario priekinės dalies. Žmogus turi būti tiesus — pečiai, klubai ir kelio sąnariai turi būti šioje linijoje. Išsikišęs pilvas, pečiai, blauzdos ar kitos kūno dalys, akivaizdžiai pastebima nesimetrija – koreguotinos sritys.

Dinaminis pėdos tyrimas

Dinaminio tyrimo metu ištiriama skirtingose pėdos paviršiuose judėjimo metu atsirandanti apkrova, pateikiamas tikslus jos dydis, tenkantis atskiroms pėdos anatominėms zonoms, ir išanalizuojamas krūvio kitimas einant. Pacientas supažindinamas su savo pėdos anatomine struktūra, pėdos ašimi, rotacija.

Šio tyrimo duomenys kiek sudėtingesni ir informatyvesni, tačiau pacientui pats tyrimo procesas taip pat labai paprastas. Visa, ką turėsite padaryti, tai ramiai, natūraliu žingsniu pasivaikščioti kabinete, vieną koją statydami ant sensorinės plokštės.

Įsivaizduokite savo pėdą. Kaip ji yra statoma taisyklingai.

  • Eisenos metu pėdoje apkrova prasideda nuo išorinio kulno krašto. Vėliau krūvis pernešamas ant penktojo padikaulio, o prieš atsispiriant apkrova tenka visiems padikauliams (daugiausia ant pirmo ir penkto).
  • Pėda turi būti plastiška, krūvis pernešamas tolygiai ir stabiliai.
  • Atsispyrimo metu dirba visi pirštai (labiausiai nykštys).
  • Viso ciklo metu, kojų (čiurnos, Achilo, kelių) biomechaninės ašys turi būti vienoje linijoje.
  • Visas kūno svorio centro pernešimas turi eiti vienoje, beveik tiesioje linijoje. Linija prasideda nuo kulno išorinio krašto ir baigiasi ant antrojo piršto.
  • Panašiai kaip ir statiniame tyrime neturi būti pėdose didelių koncentruotų spaudimų į tam tikras vietas.

Atlikus plantogramą gali paaiškėti pėdų nuovargio, pėdų ir kojų skausmo priežastys. Laiku nustačius šiuos sutrikimus ir pritaikius prevencines priemones, galima išvengti rimtesnių susirgimų.

Trumpai supažindinome jus su statiniu ir dinaminiu tyrimais, atliekamais plantografu. Tai išties nesudėtingos, paprastos, tačiau įdomios ir informatyvios procedūros, atliekamos vos per pusvalandį.

Suaugusieji neturėtų nekreipti dėmesio į varginančius skausmus, o vaikus jau nuo mažų dienų reikia atvesti padaryti šiuos tyrimus ir, pradėjus stebėti pokyčius, surasti optimaliausius sprendimus gerinant tiek pačias pėdas, tiek laikyseną ar eiseną. Prevencinis procesas išties paprastas (individualiai pagaminami ar parenkami ortopediniai vidpadžiai, avalynė, individualiai paskiriamos mankštos, pratimai), o rezultatas ilgaamžiškas ir akivaizdus.

Tel. pasiteiravimui +370 685 6001

www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE