REXSAN

Siūloma uždrausti vaistinių reklamą

Trijų parlamentarų grupė Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Farmacijos įstatymo pataisas, kurios draustų vaistinių reklamą.

Edvardas Žakaris, Valerijus Simulikas ir Jonas Juozapaitis siūlo įteisinti, kad būtų „leidžiama tokia informacija, kai duomenys apie vaistinę yra nurodomi informaciniuose ir kitokiuose leidiniuose, oficialiuose blankuose, vizitinėse kortelėse, ant reprezentacinių daiktų, taip pat kai vaistinė įstatymų nustatyta tvarka nurodoma kaip paramos davėja”.

Užkertant kelią paslėptai reklamai, parlamentarai siūlo įtvirtinti ne tik vaistinių reklamos draudimą, bet taip pat įteisinti, kad, reklamuojant vaistinius preparatus gyventojams, draudžiama nurodyti, kokioje vaistinėje, už kokią kainą, su kokio dydžio nuolaida šį preparatą galima įsigyti.

Farmacijos įstatymo pataisas yra įregistravęs ir Seimo narys socialdemokratas Andrius Šedžius.

Pagal jo siūlomą projektą, „vaistinėms draudžiama bet kokiomis formomis taikyti nuolaidas perkantiems kompensuojamuosius ir/ar receptinius vaistus, teikti dovanas ar kitokias lengvatas už kompensuojamųjų ir/ar receptinių vaistų įsigijimą”.

Farmacijos įstatyme yra įtvirtinta, kad sveikatos apsaugos ministras tvirtina bazines ir didžiausias mažmenines kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainas.

„Dėl šios normos susidaro situacija, jog už tą patį valstybės kompensuojamąjį vaistą skirtingose vaistinėse vartotojai perka mokėdami skirtingas priemokas. Vaistinių deklaruojamos nuolaidos priemokoms iš esmės reiškia, kad už vaistą sumoka valstybė. Taip atsitinka dėl to, kad farmacijos specialistai valstybei deklaruoja didesnes kompensuojamųjų vaistų kainas”, – sako įstatymo pataisas įregistravę Seimo nariai E. Žakaris, V. Simulikas ir J. Juozapaitis.

Jų nuomone, nuolaidos turi būti taikomos ne tik priemokai, bet ir visai vaisto kainai, t. y. kaina turi mažėti ne tik vartotojams (beje, dar ir skirtingai), bet ir valstybei.

Pataisos iniciatorių nuomone, tokį tikslą, kad mažėtų kainos, kad vartotojai mokėtų vienodo dydžio priemokas ir kad iš biudžeto nebūtų nepagrįstai leidžiami pinigai, galima pasiekti įtvirtinus valstybės teisę reguliuoti kompensuojamųjų vaistų mažmenines kainas. Didžiausios mažmeninės kainos nustatymas, politikų nuomone, nėra pakankama ir efektyvi priemonė.

Todėl Farmacijos įstatymo pataisose jie siūlo nustatyti, kad sveikatos apsaugos ministras tvirtina bazines ir mažmenines kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainas, iš įstatymo išbraukiant žodį „didžiausias”.

Parlamentarai tikisi, kad priėmus siūlomas įstatymo pataisas bus įtvirtintos priemonės, ribojančios vaistų vartojimo skatinimą. Jų nuomone, taip pat bus sudarytos vienodos rinkos sąlygos vaistinių veiklos licencijų turėtojams, tai skatins vaistų kainų mažinimą.

„Vienodų kompensuojamųjų vaistų mažmeninių kainų įvedimas skatintų vaistų gamintojus mažinti kompensuojamųjų vaistų CIP kainas. Tuo pačiu ženkliai sumažėtų ir bazinė kaina bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto išlaidos.

Privaloma priemoka bei draudimas ją sumažinti ar kompensuoti kitais būdais skatintų gydytojus ir pacientus ieškoti pigesnių gydymo alternatyvų, vaistininkai ir didmenininkai būtų suinteresuoti turėti savo asortimente kuo pigesnių analogų. Vaistų gamintojai, konkuruodami tarpusavyje ir siekdami sumažinti paciento priemoką jų vaistams, būtų priversti mažinti CIP kainas”, – sako įstatymo pataisų rengėjai.


ELTA

TAIP PAT SKAITYKITE