Nobel biocare

Saugaus sporto atmintinė – kaip išvengti traumų ir lieknėti saugiai

Saugaus sporto atmintinė – kaip išvengti traumų ir lieknėti saugiai

Turbūt kiekvienas žmogus, pajutęs, jog jo kūno formos palaipsniui išeina iš idealios figūros rėmų, susimąsto apie sportą. Tai tampa ypač aktualu pavasarį, kai prieš šiltąjį metų sezoną norisi jaustis sveikai ir patraukliai. Priklausomai nuo sporto šakos galima lavinti pageidaujamas savo kūno dalis, tarkime – plaukimas sustiprins pečius ir rankas, o bėgiojimas – visas kojas. Tačiau skirtingos sporto šakos reiškia ir potencialias skirtingų kūno vietų traumas.

Šiandien vis daugiau žmonių pasiryžtant ne tik užsirašyti į sporto klubus, bet ir karts nuo karto pabėgioti parke ar į darbą vykti dviračiu, tampa svarbus švietimas apie saugų ir taisyklingą sportą. Sportinė trauma gali ištikti net ir profesionalius sportininkus, todėl ką tik pradėjusiems aktyviai sportuoti žmonėms būtina žinoti, kaip atpažinti traumas, ir kokių saugaus sporto principų reikėtų laikytis.

 • Sportinės traumos priežastys gali būti: netinkama treniruočių technika, netinkama sporto apranga, sportinių apsaugų neturėjimas, nepakankamas apšilimas.
 • Dažniausi sporto traumų padariniai: kaulų lūžiai, sausgyslių pažeidimai, raiščių sužeidimai, raumenų traumos, sąnarių išnirimai.
 • Visos šios traumos gali būti tiek lėtinės, tiek ūminės. Lėtinių traumų metu ramybės būsenoje kankina įkyrus, tačiau neaštrus maudimas, o atliekant fizinius judesius juntamas skausmas. Sužeista vieta ištinsta.
 • Ūminės traumos atpažįstamos iš aštraus ir ūmaus skausmo, ištinimo, ribotų judesių per sužeistą sąnarį, itin didelį sužeistos vietos jautrumą (negalima net švelniai minti sužeista koja).
 • Jeigu jau patyrėte traumą, jokiu būdu negalima toliau sportuoti. Tai yra saugaus sporto taisyklė numeris vienas. Pas gydytoją kreiptis siūloma ūminės traumos atveju, o esant silpnesniems pažeidimams reikia laikinai atsisakyti sporto, kurį laiką ilsėtis ir šaldyti pažeistą ir ištinusią vietą.

Saugaus sporto profilaktika – tai principai, kurių laikydamiesi visus fizinius pratimus atliksite ne tik efektyviau, bet ir saugiau. Kartais net ir tokie paprasti pratimai kaip pritūpimai gali sukelti nemenką traumą, tad prieš kiekvieną treniruotę atsiminkite:

 • Svarbu nuolatos palaikyti bent minimalų fizinį aktyvumą. Kūną žaloja reti, „savaitgaliniai“,  tačiau intensyvūs krūviai.
 • Pasidomėkite atliekamos sporto šakos taisyklėmis, taisyklingu kvėpavimu ir laikysena atliekant pratimus.
 • Neperženkite savo kūno ribų ir nesitreniruokite per skausmą. Kūnas prie sporto palaipsniui pripras pats.
 • Jeigu jau sportuojate, nelavinkite vien rankų ar vien kojų. Visados prieš treniruotę atlikite apšilimą, kurio metu pramankštintumėte visas kūno dalis ir raumenis.
 • Treniruotę užbaikite pamažu – sulėtinkite judesius, ramiai pasivaikščiokite ir giliai kvėpuokite.
 • Paskutinis, tačiau labai svarbus akcentas – tinkama avalynė, apranga, apsaugos priemonės bei įvairūs sportiniai įtvarai: sportuoti būtina dėvint patogią ir tam pritaikytą avalynę, kitu atveju pradės krypti stuburas, skaudės viso kūno raumenis. Labai padeda specialūs vidpadžiai, kurie ne tik suteikia pėdai komforto ir atramos, bet ir saugo ją nuo pavojingų išlenkimų bėgiojant. Jeigu jaučiate, kad po treniruočių tinsta ir maudžia kojų raumenis, rekomenduojamos kompresinės kojinės, gerinančios kraujo apytaką ir saugančios raumenis nuo plyšimo.
 • Norint bent minimaliai sportuoti, tačiau turint seną traumą, kuri gali lengvai atsinaujinti, siūloma fizinius pratimus atlikti dėvint sportinius įtvarus riešams, rankų sąnariams, kojų kelių sąnariams, čiurnai ir t.t. Jie palaikys stabilią kūno dalies padėtį ir saugos ją nuo traumos pasikartojimo.

Saugus sportas – tai įvairiapusė kūno apsauga nuo didelių krūvių, reguliarus ir pastovus fizinis režimas, kantrus apšilimas prieš kiekvieną treniruotę, jautresnių kūno vietų stebėjimas ir apsaugos priemonių dėvėjimas. Trauma visados gali slypėti už kampo, tad prieš pasirenkant konkrečią sporto šaką, būtina pasidomėti, kokios traumos šios srities sportininkus ištinka dažniausiai ir sportuojant sąmoningai vengti visų neigiamų veiksnių, galinčių iššaukti kūno sužalojimus.

www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE