Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupės nariai nutarė kreiptis į Vyriausybę ir sveikatos apsaugos ministrą, prašydami kuo greičiau užtikrinti tinkamą kraujo komponentų kokybės kontrolę.
Tai nutarta Seime įvykusiame neeiliniame Antikorupcijos komisijos darbo grupės posėdyje, kurį inicijavo komisijos pirmininko pavaduotoja Agnė Bilotaitė.
Seimo narė gavo medikų skundų dėl Nacionalinio kraujo centro ligoninėms tiekiamų kraujo komponentų, kurie pagal atliktus laboratorinius tyrimus neatitinka sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytų reikalavimų ir kelia grėsmę pacientų sveikatai.
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės medikai pateikė pačių atliktų laboratorinių kraujo mėginių tyrimų rezultatus, kurie parodė, kad Nacionalinio kraujo centro tiekiamoje eritrocitų masėje hemoglobino kiekis kone perpus mažesnis nei turėtų būti.
Pasak medikų, dėl to tenka perpilti ne vieną, o du ar daugiau maišelių kraujo, o tai sukelia papildomą riziką paciento sveikatai. Negana to, ligoninės, naudodamos galimai nekokybiškus kraujo komponentus, jų sunaudoja daugiau, taigi ir išleidžia daugiau pinigų.
Sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis teigė turėjęs šią informaciją dar prieš kelis mėnesius, bet ministerijos specialistai neradę jokių pažeidimų. Į ministerijai pateiktus laboratorinius duomenis nereagavę, nes laboratoriniai tyrimai atlikti tik vienoje ligoninėje, nedalyvaujant suinteresuotoms pusėms.
“Pagal esamą sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytą reguliavimą, kraujo komponentų kokybinius parametrus turi kontroliuoti pati kraujo donorystės įstaiga, tačiau akivaizdu, kad pagal nustatytus faktus kontrolė vykdoma netinkamai, o gal net iš viso nevykdoma”, – teigė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoja A. Bilotaitė.
“Neramu, kad viešumoje apie donorystę, kraujo ir jo komponentų gamybą dažnai kyla neigiami dalykai, kas diskredituoja šią labai jautrią ir taip reikalingą donorystės idėją Lietuvoje”, – kalbėjo Seimo narė.
Pasak jos, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai posėdyje teigė, kad kraujo donorystės įstaigas ir jų tiekiamų kraujo produktų kokybę kontroliuoja Valstybinio medicininio audito tarnyba ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Diskusijoje paaiškėjo, kad laboratorinius kraujo produktų kokybinius tyrimus galėtų atlikti tik Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, nes Valstybinė medicininio audito inspekcija tokios funkcijos net neturi.