REXSAN

Ministras skundžia išvadas dėl PSDF biudžeto panaudojimo

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys prašo, kad Generalinė prokuratūra įvertintų Valstybės kontrolės audito išvadas dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto panaudojimo. Fondą administruojanti Valstybinė ligonių kasa (VLK) nuo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nuslėpė faktus apie PSDF biudžeto perteklinių lėšų pavertimą terminuotais indėliais.

Ministras taip pat įpareigojo pradėti tarnybinį patikrinimą dėl VLK veiksmų 2010 m. panaudojant PSDF biudžeto lėšas.

„Ligonių kasos teikia ataskaitas, kuriose nurodyta, kad 2010 metais PSDF biudžetas buvo subalansuotas, šiuo atveju, kad buvo patirta 4,7 mlrd. litų išlaidų ir tiek pat buvo gauta pajamų, tačiau auditoriai nustatė, kad PSDF biudžetas buvo perteklinis, ir tas perteklius metų pabaigoje buvo 551 mln. litų”, – sakė Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Daiva Bakutienė.

Sveikatos apsaugos ministras R. Šukys pabrėžia, kad Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), po sunkių diskusijų su VLK, pernai pavyko net 3 kartus inicijuoti sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertės padidinimus (šios lėšos iš PSDF yra skiriamos šalies gydymo įstaigoms už gyventojams suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas). Tokiu būdu per 2010 metus balo vertė nuo 81 cento buvo padidinta iki 89 centų, dėl to šalies gydymo įstaigos papildomai iš PSDF gavo 232,6 mln. litų. Dėl tokių ministerijos vadovybės inicijuotų veiksmų šalies gydymo įstaigos 2010 m. baigė be nuostolių.

SAM pabrėžia, kad su ja nebuvo derinta ir ministerija nebuvo informuota, jog VLK PSDF biudžeto perteklines lėšas padėjo kaip terminuotus indėlius banke. Pagal VLK ministerijai teikiamus duomenis, SAM dar 2010 m. viduryje buvo atkreipusi VLK vadovybės dėmesį į netinkamas PSDF biudžeto disproporcijas.

Sveikatos apsaugos ministras taip pat buvo ne kartą nurodęs VLK imtis neatidėliotinų priemonių, kad PSDF biudžeto rezervo dydis neviršytų įstatyme nustatytos ribos. VLK vadovybė 2010 m. buvo gavusi SAM perspėjimus dėl VLK priskirtų funkcijų ir pavedamų užduočių netinkamo, nekokybiško ir nesavalaikio vykdymo bei apie tebesitęsiančius PSDF biudžeto vykdymo trūkumus, kurie akcentuojami ir Valstybės kontrolės audito ataskaitose.

Valstybės kontrolė išsiaiškino, kad praėjusiais kriziniais metais Privalomojo sveikatos fondo biudžetas (PSDF) buvo perteklinis, o papildomos lėšos, užuot jas skyrus gydymo įstaigoms, buvo dedamos į bankus, primena ELTA.

Valstybės kontrolės specialistai nustatė, kad 2010 metais turėdamas viršplaninių pajamų ir patyręs mažiau planuotų išlaidų PSDF biudžetas dar gavo papildomų valstybės biudžeto lėšų PSDF biudžeto subalansavimui, ir tai yra daugiau kaip 300 mln. litų.

Valstybiniai auditoriai pažymėjo, kad PSDF ataskaitose nurodytas įsiskolinimas tik už einamaisiais metais pateiktas ir neapmokėtas sąskaitas ortopedijos priemonėms kompensuoti, nors pagal susidariusią kompensacijos laukimo eilę pagamintų, atiduotų naudoti ir neapmokėtų ortopedinių priemonių vertė yra 70,5 mln. litų didesnė.

„Mechanizmas yra toks, kad Valstybinė ligonių kasa iš PSDF lėšų apmoka ir ankstesniais metais pagamintas ir atiduotas naudoti ortopedijos priemones. 2010 metais buvo mokama ir už 2008 metus, ir už 2009 metus, nors PSDF lėšos yra tvirtinamos vieniems metams”, – aiškino D. Bakutienė.

„Kaupiant didesnę negu reikia pinigų atsargą sunkiau tapo išgyventi gydymo įstaigoms, tačiau teisėtos priemokos pacientams dėl to nedidėjo”, – sakė sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė, komentuodama Valstybės kontrolės išvadas dėl VLK.

„Žmonėms buvo suteiktos paslaugos, jos tikrai nebuvo apribotos, buvo sunkiau išgyventi įstaigoms, atlyginimų mažinti medikams, kurie ir taip pinigų negauna tokių didelių, kad atlyginimai neskatintų jų išvažiuoti”, – sakė J. Kumpienė,

Viceministrė teigė, kad ministerija ir VLK laikosi skirtingų nuostatų – VLK manymu, rezerve turi atsargai gulėti nemaža pinigų suma tam, kad jeigu krizė gilėtų, būtų galima gelbėti įstaigas. Tuo tarpu ministerija pernai ne kartą kreipėsi į VLK, prašydama apskaičiuoti, ar nėra galimybės atkurti finansavimą sveikatos priežiūros įstaigoms.

Pasak viceministrės, šiuo metu rezerve yra maždaug 300 mln. litų.

Direktoriaus likimas paaiškės po tarnybinio patikrinimo

Valstybinės ligonių kasos direktoriaus Algio Sasnausko likimas paaiškės po tarnybinio patikrinimo. Jo darbo sveikatos apsaugos ministras Raimundas Šukys nekomentuoja ir sako laukiąs patikrinimo išvadų. Kaip jau skelbta, ministras po Valstybės kontrolės išvadų prašo Generalinės prokuratūros ištirti, ar viename komerciniame banke terminuotuose indėliuose didesnį nei būtina rezervą be ministerijos žinios kaupusi Valstybinė ligonių kasa (VLK) elgėsi teisėtai, ar iš to nebuvo pasipelnyta.

Valstybės kontrolė nustatė, kad pernai Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto perteklius metų pabaigoje buvo 551 mln. litų.

Prievolė sukaupti rezervą, kuris siektų iki 10 proc. PSDF, yra numatyta įstatymu. Valstybės kontrolės specialistai suskaičiavo, kad, nuo 551 mln. litų atskaičius 10 proc., vis tiek dar lieka 117 mln. litų.

Šie pinigai buvo laikomi banke kaip terminuotas indėlis. Per 2010 metus VLK terminuotiems indėliams pervedė 700 mln. litų, metų pabaigoje esant pertekliniam biudžetui buvo apie 125 mln. litų terminuotuose banko indėliuose.

Pasak VLK Ekonomikos departamento direktorės Linos Puidokienės, indėliai buvo padėti daugiau nei su 2 proc. palūkanomis, tuo tarpu rinkoje jos siekia 1-1,5 proc. Už indėlius planuota gauti 7 mln. litų, gauta 10,7 mln. litų palūkanų.

 


ELTA

TAIP PAT SKAITYKITE