Ditel

Medicinines operacijas atliks garso peiliu

Per eksperimentus Šveicarijoje sėkmingai išbandyta ultragarso bangų technologija, leidžianti operuoti pacientus be jokių skalpelių ar švitinimo radiacija.

Dar prieš trisdešimt metų toks metodas buvo laikomas moksline fantastika.

„Svarbiausia čia yra tai, kad galime operuoti sritis giliai smegenyse – kiaurai per nepažeistą odą ir kaukolę – ypač tiksliai ir saugiai”, – aiškina operacijose tiesiogiai nedalyvavęs JAV Virdžinijos universiteto neurochirurgas Nealas Kasselas.

Jis vadovauja Fokusuotos ultragarso chirugijos organizacijai, kuri buvo įkurta ieškoti naujų būdų panaudoti koncentruotoms labai aukšto dažnio garso bangoms.

Šveicarijos mokslininkai technologiją išbandė su devyniais pacientais, kuriuos kamavo chroniškas galvos skausmas. Įprastai jis gydomas pašalinant nedidelę dalį smegenų gumburo – struktūros, kuri perduoda informaciją tarp skirtingų smegenų sričių. Praeityje tai buvo daroma įvedant radijo bangų zondą per skylę kaukolėje arba paveikiant sritį radiacijos spinduliais.

Chirurgų nuomonę, naujoji technika bus greitesnė ir tikslesnė nei abu ankstesnieji metodai.

Ją taikant, ultragarso bangos yra sukoncentruojamos į ryžio grūdo didumo tašką smegenyse (jo vieta priklauso nuo negalavimų priežasties). Šiame taške esantis smegenų audinys sugeria bangų energiją ir įkaista iki apytiksliai 50 laipsnių Celsijaus, todėl ląstelės žūsta.

Tai daug greičiau nei gydymas radiacija, kuri ląsteles numarina per kelias savaites ar net mėnesius. Prie sistemos yra prijungtas magnetinio rezonanso skaitytuvas, rodantis, ar garso bangos nukreiptos tiksliai ten, kur reikia, bei vėsinimo sistema, neleidžianti kaukolei perkaisti


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE