Gudručio vaistinė

Laboratorijoje pavyko išauginti kraujagyslių

Tyrėjams iš JAV Raiso universiteto ir Beiloro medicinos kolegijos (BCM) pavyko išauginti kraujagyslių ir kapiliarų.

Mokslininkai įveikė didžiausią kliūtį kelyje į sėkmingą transplantuotinų audinių auginimą laboratorijose – jiems pavyko išauginti kraujagyslių ir kapiliarų, būtinų auginamų audinių gyvybei ir augimui palaikyti.

„Didžiausia šių dienų regeneratyvinės medicinos problema yra nesugebėjimas laboratorijoje išaugintuose audiniuose išauginti kraujagyslių tinklo, – pažymi viena tyrimo grupės vadovė Jennifer West. – O jei nepavyksta audinius aprūpinti reikiama kraujotakos sistema, nėra jokių šansų išauginti stambesnių audinio struktūrų.”

Tyrėjų grupė, vadovaujama J.West ir BCM molekulinės fiziologijos specialistės Mary Dickinson, eksperimento metu naudojo polietileno glikolį (PEG) – netoksišką plastiką, plačiai naudojamą medicinos įrangos ir maisto pramonėje.

Remdamiesi per dešimt metų J. West laboratorijoje surinktais tyrimų duomenimis, mokslininkai pakeitė PEG struktūrą taip, kad ji taptų panaši į žmogaus audiniuose esančių proteinų ir polisacharidų tinklą, kuris sudaro didžiąją audinių dalį.

J. West vadovaujamas jaunųjų mokslininkų kolektyvas apjungė modifikuotą polietileno glikolį (PEG) su dviejų tipų ląstelėmis, kurios būtinos kraujagyslių formavimuisi ir augimui. Pasinaudoję šviesa, kuri PEG polimerų pluoštus paverčia į drebučių pavidalo masę, jie sukūrė minkštus hidrogelius su gyvomis ląstelėmis.

Sukurti hidrogeliai buvo filmuojami 72 valandas. Pažymėję kiekvieną ląstelių tipą skirtingų spalvų švytinčiais dažais, mokslininkai galėjo stebėti, kaip ląstelės iš lėto minkštame, plastiškame gelyje audžia kapiliarų tinklą.

Naujuosius kraujagyslių darinius norėdami išbandyti, mokslininkai modifikuotus hidrogelius implantavo pelėms į akių ragenas – jose nėra natūralių kraujagyslių tinklų. Pelėms kraują įšvirkštę dažų, tyrėjai įsitikino, kad kraujas naujai išaugintais kapiliarais teka.

J.West ir kolegų tyrimas buvo atliktas Raiso universiteto „BioScience Research Collaborative” centre (BRC) laboratorijoje. BRC yra nauja mokslo erdvė, kurioje Raiso ir kitų universitetų mokslininkai ir dėstytojai kartu vykdo moderniausius tyrimus medicinos srityje. Tyrimo rezultatai paskelbti internete ir pasirodys žurnalo „Acta Biomaterialia” sausio mėnesio numeryje.


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE