Mollers

Kleptomanija: tai – nusikaltimas ar priklausomybė?

Dainininkės Irmos Jurgelevičiūtės kaltinimas galimomis vagystėmis iš kolegų, verčia spėlioti: tai tiesiog gerai apgalvotas nusikaltimas, o galbūt kleptomanija. Liga, kurios žmogus negali kontroliuoti, kaip ir savo poelgių.

Daiktų vertė nerūpi

Pasak Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausiojo gydytojo Aleksandro Slatvickio, kleptomanija – liguistas potraukis vogti – kaip elgesio sutrikimas literatūroje aprašytas jau labai seniai.

„Jis pasireiškia kaip nepaaiškinamu noru ką nors paimti be atlygio”, – vaizdingai sutrikimą apibūdino psichiatras.

Gydytojas paaiškino, kad kleptomaniją nuo įprastos vagystės dažniausiai padeda atskirti pasisavintų daiktų vertė.

Kenčiančiam dėl kleptomanijos pavogti daiktai neturi jokios reikšmės. Materialiai jie net gali būti menkaverčiai arba nebūti itin brangūs. Būtent pastarasis požymis leidžia įtarti apie elgesio sutrikimą.

A.Slatvickis šmaikštavo, kad sergantis žmogus vargu ar vogs deimantus, prisidengdamas kleptomanija. Mat toks žmogus gali pasisavinti net dantų krapštukus.

„Kleptomanui svarbiau yra pats procesas, nei paimamų daiktų vertė”, – atkreipė dėmesį gydytojas.

Melagius atpažįsta

Pasak A.Slatvickio, kenčiantis dėl kleptomanijos žmogus negali kontroliuoti savo potraukio – jis nesirenka nei savo aukų, nei daiktų. „Jeigu žmogus gali kontroliuoti potraukį vogti, tai nėra sutrikimas”, – atkreipė dėmesį gydytojas.

Kad svetimų daiktų pasisavinimas yra liga, signalizuoja ir tai, jog toks žmogus dažniausiai veikia ne itin apgalvotai. Būtent dėl šios priežasties jis neretai įkliūva.

Tačiau psichiatras pastebėjo, kad esama visokių kleptomanų. Kai kurie jų neįkliūva gana ilgą laiką.

Nustatyti, ar žmogus serga kleptomanija, ar tiesiog bando išsisukti nuo vagysčių, padeda tik diferencinė diagnostika.

Neskuba ieškoti pagalbos

A.Slatvickis pastebi, kad kleptomanija gydoma pakankamai sunkiai. Pagrindinė gydymo priemonė – psichoterapija. Tačiau tokių pacientų nėra daug.

Gydytojas spėjo, kad kleptomanija žmogui pradeda trukdyti tuomet, kai dėl vagysčių kyla problemų. Tik tada suskantama ieškoti medikų pagalbos.

Daugiau nei 30 metų psichiatro patirtį turinčio A.Slatvickio darbo praktikoje nepasitaikė nė vieno paciento, kenčiančio dėl kleptomanijos.

Ligą nustato profesionalai

Tačiau A.Slatvickis nemano, kad kleptomanija labiau būdinga garsiems ir turtingiems žmonėms. Negalima esą kalbėti apie ligos populiarumą tarp tam tikro sluoksnio žmonių, nes kleptomanija serga įvairių specialybių ir sluoksnių atstovai.

Psichiatro manymu, įspūdis, jog kleptomanija dažniau būdinga žvaigždėms, susidaro dėl žiniasklaidos įtakos.

„Jei žiniasklaida nušviestų kiekvieną kleptomanijos atvejį, suprastume, kad ji būdinga ne tik žvaigždėms, bet ir eiliniams”, – garantavo gydytojas.

Ar gali būti, kad žinoma Lietuvos dainininkė į teisėsaugos pareigūnų akiratį pateko dėl patologiško noro pasisavinti ne savo daiktus? Pasak A.Slatvickio, į šį klausimą galės atsakyti profesionalus psichiatras po pokalbio su dainininke.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE