REXSAN

Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su atskiru finansavimu

Kelias dienas Vyriausybė  įnirtingai diskutavo, kiek laisvadienių per metus reiktų skirti profilaktiniams sveikatos tikrinimams. Kaip nurodoma Seimo narės A. Zuokienės pranešime spaudai, šioje diskusijoje nebuvo įsigilintina į žymiai svarbesnius dalykus – kokie nemokami sveikatos tyrimai yra garantuojami mokesčių mokėtojams bei kodėl negriaunamos įsisenėjusios kliūtys tuos tyrimus gauti greitai ir kokybiškai – taip, jog nereikėtų darbdaviams užkrauti papildomos naštos.

„Šalyje jau ne vienerius metus geriau ar blogiau, bet vykdomos keletas prevencinių programų suaugusiems (storosios žarnos vėžio, moterims – gimdos kaklelio ir krūties vėžio, vyrams – prostatos vėžio), kurioms skiriamas atskiras finansavimas. Tuo tarpu bendras kasmetinis sveikatos būklės įvertinimas įskaičiuojamas į mokestį pirminės sveikatos priežiūros  centrams „už galvą”. Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su savo finansavimu,” – sako Seimo sveikatos reikalų komiteto narė Agnė Zuokienė.

Nors profilaktinių sveikatos patikrinimų tvarka nustatyta prieš daugiau kaip 10 metų, nei vienoje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje negausime išsamios informacijos, kokie tyrimai ir kaip dažnai priklauso kiekvienam pacientui pagal jo amžių, lytį, rizikos grupes, todėl nerasime ir bent vieno žmogaus šalyje, kuriam bent kelerius metus iš eilės būtų buvę atlikti visi jam priklausantys tyrimai.

Štai, pavyzdžiui, premjero amžiaus vyrui, šiais metais priklausytų toks sveikatos patikrinimo paketas: ūgio ir svorio matavimas, burnos ertmės apžiūra, periferinių limfmazgių apčiuopa, odos ir matomų gleivinių apžiūra, arterinio kraujospūdžio matavimas, širdies elektrokardiograma, akispūdžio matavimas, klausos ir regos aštrumo patikrinimas, bendras šlapimo bei kraujo tyrimas, cholesterolio  ir gliukozės kiekio nustatymas kraujyje, digitalinis tiesiosios žarnos tyrimas, storosios žarnos tyrimas, prostatos antigeno tyrimas. Daugelis tyrimų priklauso tik kas dvejus metus, todėl kitų metų profilaktikos programa būtų  trumpesnė.

Kadangi yra patvirtintas ilgas profilaktikos tyrimų paketų sąrašas, ir jie dubliuojasi, gydymo įstaiga laukia, kol žmogų tikrintis atsiųs ir tyrimus apmokės darbdavys, arba pats pacientas parodys iniciatyvą susimokėti, todėl vengia pacientui pasiūlyti jo asmeninį profilaktikos paketą, kuris jam priklauso, įsiregistravus į įstaigos pacientų sąrašą. Taip pat dalis profilaktinių tyrimų, kuriuos turi atlikti bendrosios praktikos gydytojas, įforminami kaip papildomos specialistų konsultacijos, o ne profilaktinio paketo dalis ir taip švaistomos valstybės lėšos.

„Kuo skundžiatės?” – tai pirmasis klausimas, kuriuo pacientą šiandien pasitinka gydytojas. Dažnas, atėjęs pasitikrinti sveikatos profilaktiškai, sutrinka ir pasijunta gaišinąs gydytoją.  Jei visi kasmetiniai profilaktiniai sveikatos tyrimai būtų sudėti į specialų atnaujintą paketą, būtų ir racionaliau panaudojamos valstybės lėšos, ir pacientai šiems tyrimams sugaištų mažiau nei dvi valandas.

Atnaujintame pakete vietos turėtų rasti išsamesni bei informatyvesni tyrimai: cholesterolio formulės nustatymas, o ne tik cholesterolio kiekio matavimas, taip pat gliukozės tolerancijos testas, o ne tik gliukozės kiekio kraujyje nustatymas, būtina įtraukti ir vidaus organų echoskopiją, o moterims – skydliaukės hormonų tyrimus ir kt.

„Didžiulė mūsų medicinos sistemoje įsišaknijusi bėda – jog pagrindinis sveikatos sutrikimų indikatorius yra skausmas. O jei skausmo nėra, vadinasi, esi sveikas. Tuo tarpu šimtai itin sudėtingų, tarp jų ir vėžinių, susirgimų gali dešimtmetį tūnoti organizme nesukeldami jokių nemalonių pojūčių ir per tą laiką suspėti itin giliai suleisti savo šaknis. Tuomet pavėluotas užleistos ligos gydymas būna itin varginantis, brangus ir ne visada sėkmingas, todėl taip svarbu sveikatą tikrintis profilaktiškai,” – sako Agnė Zuokienė, prieš 9 metus pradėjusi nevalstybinį onkologinio budrumo skatinimo projektą „Nedelsk”, kurio metu išaiškina daugiau nei 600 krūties vėžio susirgimų.


Bernardinai

TAIP PAT SKAITYKITE