Biorythm

Kaip gydoma dvylikapirštės žarnos opa

Ką galite pasakyti apie dvylikapirštės žarnos opą? Ar tai pavojinga?

Žana

Vilniaus žvėryno klinikos bendrosios praktikos gydytoja

Eglė Markovski:

– Tai lėtinė liga, kai pažeidžiama skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinė. Kai šie organai sveiki, sekreto sluoksnis saugo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivines nuo rūgščių bei kitų virškinimą skatinančių išskyrų. Opos atsiranda, kai šis apsauginis sluoksnis pažeidžiamas ir virškinimo sultys su jose esančiomis rūgštimis pasiekia ir pažeidžia skrandžio gleivinę. Ligą sukelti gali į organizmą patekusios bakterijos, netaisyklinga mityba, rūkymas, alkoholio vartojimas, neigiamos emocijos, stresas, paveldimumas.

Nors tikslios susirgimo priežastys gali būti pačios įvairiausios, kai kurie ligą sukeliantys faktoriai labai aiškūs. Vienas jų – į organizmą patekusi bakterija. Tiesa, yra nemažai žmonių, kurių virškinimo trakte aptikta ši bakterija opos ir nesukelia.

Antrasis faktorius – rūkymas, dėl kurio gali atsirasti tiek skrandžio, tiek dvylikapirštės žarnos opa arba sulėtėti jų gijimas.

Kartais skrandžio gleivinė sudirginama be recepto parduodamas vaistais nuo uždegimo (aspirinu, ibuprofenu ir kt.), ypač, kai jie vartojami ilgesnį laiką ir didelėmis dozėmis. Alkoholis bei maisto produktai, tarp jų ir aštrūs, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opų nepadaro. Daug kas mano, jog šiai ligai atsirasti didelę įtaką turi emocinė įtampa, nuolat patiriami stresai.

Pati, be gydytojo pagalbos, šių ligų neišsigydysite, nes tik jis gali skirti medikamentinį gydymą.

Be to, gydytojas gali pakoreguoti ir mitybos režimą, kuris taip pat labai svarbus sergant šia liga.

Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos nustatomos rentgeniniu tyrimu arba gastroskopija. Kad opos užgytų, reikia stengtis sumažinti dirginančios rūgšties kiekį skrandyje. Liga dažniausiai gydoma vaistais. Juos, kaip minėjau, skiria gydytojas.

Jeigu ištyrus skrandžio audinio mėginį arba iš kraujo tyrimų nustatoma, kad skrandyje yra bakterija, gydoma antibiotikais. Šis gydymas veiksmingas – opa užgyja ir paprastai nebeatsinaujina. Jeigu antibiotikai nevartojami, užgydytos bakterijų sukeltos opos dažniausiai po poros metų vėl atsinaujina. Sunkiais atvejais, kai vaistai nepadeda, opos kraujuoja arba skrandis ar dvylikapirštė žarna prakiūra, ligonis operuojamas.

Jei skrandžio skausmai atsiranda ilgesnį laiką nevalgius ir kamuoja ligonius naktį, galima įtarti dvylikapirštės žarnos opą.

TAIP PAT SKAITYKITE