Agatas

Ką veikia audinių bankai?

Ką veikia audinių bankai?

Audinių bankas – tai įstaiga, kuri surenka ir saugo žmogaus audinius medicininių tyrimų ar terapijos tikslais. Audinių banke, priklausomai nuo to kas ir kaip saugoma, gali būti saugomi gyvo ar mirusio donoro audiniai ar ląstelės. Žmogaus organai transplantacijai turi būti panaudoti pakankamai greitai, tuo tarpu audiniai ir ląstelės gali būti saugomi ilgą laiką.

Audinių transplantacijos prasidėjo nuo 1900 metų, o 1949 metais buvo įsteigtas U.S. Navy Audinių bankas, kuriame buvo ruošiami ir saugomi kaulai. O jau nuo 1970 metų, medicinai tobulėjant, prasidėjo audinių bankų kūrimosi era. Šiandien pasaulyje veikia įvairios asociacijos, akreditavimo įstaigos, išleista eilė teisinių dokumentų reglamentuojančių kaip audinių bankai turėtų dirbti. Audinių bankas apdorodamas ir saugodamas audinius turi užtikrinti, kad šie audiniai bus tinkami transplantacijai. Šiandien saugyklose yra saugojami ir transplantacijai naudojami kaulai, kaulų dariniai, oda, akies ragenos, širdies vožtuvai, kraujagyslės, amniono membrana, sausgyslės, raiščiai, įvairios kamieninės ir lytinės ląstelės.

Ką veikia audinių  bankai:

  1. Atlieka audinių/ląstelių donoro paiešką
  2. Tikrina donorą, ar jis atitinka kriterijus (anketa, tyrimai, ligos ir socialinė istorija, fizinė apžiūra)
  3. Surenka audinius / ląsteles (gyvų donorų – ląstelės, šlaunikaulio galvutė, kraujas; mirusių donorų – kaulai, širdies ir kraujagyslių audiniai, oda, akies ragena ir kita)
  4. Apdoroja, paruošia audinius/ląsteles saugojimui
  5. Atlieka kokybės tyrimus (ištiria ar audinys/ląstelės atitinka kokybės reikalavimus, infekcijų perdavimo kontrolė)
  6. Saugo audinius/ląsteles (pavyzdžiui – akies ragenos saugomos +4ºC 3-7 dienas, arba terpėje +37ºC iki 30 dienų. Tuo tarpu kaulai, oda, ląstelės -150ºC – 196ºC temperatūroje gali būti saugomos neribotai)
  7. Paruošia audinius/ląsteles transplantacijai (atšildymas)
  8. Paskirsto audinius/ląsteles gydymo įstaigoms (pristato transplantacijai)

Dauguma audinių bankų dalyvauja moksliniuose tiriamuose darbuose. Pavyzdžiui, kaulų bankas gali paruošti kaulą pagal poreikį – transplantacijai gali būti naudojamas visas kaulas, ar dalis, kaulo milteliai, ar specifinės formos kaulo fragmentas. Ląstelių bankai dalyvauja moksliniuose tyrimuose susijusiuose su terapinėmis ląstelių pritaikymo galimybėmis. Širdies ir kraujagyslių bankai tiria – ar transplantacijai geriau naudoti kraujagysles su ląstelėmis ar be. Nuolat tobulinamos audinių transplantacijos technologijos lemia ir audinių bankų tobulėjimą.

Autorė: Agnė Vaitkevičienė (molekulinės biologijos specialistė)

Šaltinis: http://mokslustudija.wordpress.com/2013/05/30/ka-veikia-audiniu-bankai/

Kamieninių ląstelių bankas UAB "Imunolita"

TAIP PAT SKAITYKITE