Jungtinės Tautos paragino visas valstybes, kuriose siautėja Aids, pradėti masines vyrų apipjaustymo programas, nes moksliniai tyrimai parodė šią procedūrą sumažinant užsikrėtimo Žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) riziką, rašo „The Guardian”.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir JT Aids programa oficialias rekomendacijas išplatino po ekspertų susitikimo Šveicarijos Montrė mieste, kur buvo aptarti trijų tyrimų Afrikoje rezultatai. Įrodyta, kad apipjaustyti vyrai net 60 proc. mažiau rizikuoja užsikrėsti ŽIV.
Ekspertai sutinka, kad apipjaustymas yra jautri tema, susijusi su valstybių socialinėmis ir religinėmis tradicijomis. Kilus religiniams konfliktams Indijoje musulmonai ir hindi tikinčiųjų bendruomenės nariai netgi atpažindavo priešą nuo draugo nusimovus kelnes – visi musulmonai buvo apipjaustyti.
Tyrimai parodė, kad moterys ir vyrai Afrikoje sutiktų su apipjaustymu, jei tai galėtų padėti sumažinti ŽIV riziką. Ši procedūra galėtų ateityje duoti įvairių teigiamų rezultatų. Skaičiuojama, kad visuotinis vyrų apipjaustymas ŽIV epidemijos nustekentose Afrikos šalyse galėtų padėti išvengti 5,7 mln. naujų infekcijų ir 3 mln. mirčių per 20 metų.
PSO ekspertai taip pat perspėjo, kad toks entuziazmas negali būti beatodairiškas. Jų teigimu, apipjaustymas negali būti vertinamas kaip stebuklinga priemonė. Jis tik iš dalies sugeba apsaugoti, ir jei apipjaustyti vyrai pradės tikėti esantys apsaugoti nuo ŽIV ir nebepraktikuos saugių lytinių santykių, tokiu atveju gali kilti dar didesnė krizė.