REXSAN

Baimė pildo farmacininkų kišenes

Kol kas nė vienas iš įtartų naujo tipo gripo viruso A/H1N1 atvejų Lietuvoje nepasitvirtino, tačiau šios klastingos ligos priešnuodžiu mūsų šalies vaistinėse prekiaujama nelegaliai, o vaistų kontrolieriai tik bejėgiškai skėsčioja rankomis.

Įtarimai nepasitvirtino

Savaitgalį AIDS centro virusologijos laboratorijoje ištyrus grįžusių iš JAV panevėžiečių, įtartų susirgus naujo tipo gripu, mėginius diagnozė nepasitvirtino. Laboratoriškai nebuvo nustatyta nei A, nei B tipo gripo virusų.

Kiaulių gripo virusas nenustatytas ir Meksikoje viešėjusiam lietuviui.

Tokį atsakymą po Londone atliktų tyrimų gavo AIDS centro laboratorija. Siekiant tiksliai nustatyti gripo viruso tipą tyrimas laboratorijoje Londone dar tęsiamas. Galutinis oficialus atsakymas Lietuvą turėtų pasiekti šiandien.

Kaip vakar „Respublikai” sakė Ekstremalių sveikatai situacijų centro budėtojas, daugiau galimų kiaulių gripo atvejų Lietuvoje kol kas nėra žinoma.

Ministras ramina

Augant kiaulių gripo rizikai pasaulyje Lietuvos gyventojai, ypač keliaujantys į šios ligos paveiktas vietoves, raginami būti atsakingi ir neužsiimti savigyda, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). SAM pabrėžė, kad nacionaliniu mastu ruošiamasi galimam šios ligos protrūkiui, ir pabarė vaistininkus bei juos kontroliuojančias organizacijas už tai, kad be recepto parduoda antivirusinius vaistus.

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas paragino Lietuvos gyventojus nepanikuoti ir pažadėjo skirti 2,6 mln. litų papildomam antivirusinių vaistų kiekiui. Šiuo metu turimų atsargų pakaktų vos 4 proc. gyventojų. „Mes esame numatę lėšų ir vykdysime pirkimą valstybės rezervui papildyti”, – ministrą citavo ELTA.

A.Čaplikas teigė, kad patys gyventojai turi būti atsakingi už savo sveikatą, suprasti riziką ir be gydytojo recepto nevartoti antivirusinių medikamentų.

Kontrolė bejėgė

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Mindaugas Būta kalbėdamas su „Respublika” pripažino, kad parduodami vaistus be recepto formaliai vaistininkai yra neteisūs, tačiau nesutiko su A.Čapliko kritika, kad vaistų kontrolieriai dirba blogai.

„Viena vertus, yra 1,5 tūkst. vaistinių ir septyni mūsų inspektoriai. Kita vertus, nors tie vaistai receptiniai, vaistinės saugoti receptų neprivalo. Užtenka parodyti vaistininkui receptą ir jis turi teisę parduoti. Fiziškai patikrinti šito dalyko yra neįmanoma”, – savo vadovaujamos įstaigos bejėgiškumą paaiškino M.Būta.

Pasak jo, parduodami medikamentus be recepto, vaistininkai padaro farmacinės veiklos nusižengimą, už kurį gresia bauda nuo šimto iki kelių tūkstančių litų. Vis dėlto, anot M.Būtos, vaistų nuo gripo pardavimas be recepto neprilygsta nerūpestingai prekybai psichotropiniais medikamentais ar antibiotikais.

„Psichotropinių vaistų ir antibiotikų receptai privalo būti saugomi vaistinėje. Dėl to atėję mūsų inspektoriai gali de facto suskaičiuoti receptus, likusias pakuotes, pažiūrėti, kiek buvo užsakymų, ir nustatyti, ar buvo vaistai atiduoti be recepto, ar ne. O šiuo atveju to padaryti yra neįmanoma. Galima imituoti nusikalstamos veikos modelį – ateiti pačiam, nusipirkti be recepto, tiktai taip”, – sakė vaistų kontrolierių vadas.

M.Būta pažadėjo šiandien tarnybos interneto tinklalapyje paskelbti farmacininkams pabarimą. „Logiškai tikrai negalėjo taip būti – iššlavė per porą dienų visas atsargas, mano žiniomis, kažkur apie 4 tūkst. pakuočių mažiausiai. Tikrai tiek receptų negalėjo būti išrašyta, tiek vizitų pas daktarus nebuvo, ir galų gale daktarai nerašytų sveikiems žmonėms tokių vaistų, nes tai būtų irgi tam tikras nusižengimas. Tas panikos kėlimas naudos duoda tiktai farmacininkams. Matyt, jie patys nemažai prisideda prie tų visų paukščių, kiaulių gripų”, – svarstė M.Būta.


ELTA

TAIP PAT SKAITYKITE