Agatas

Su seksualinio smurto aukomis dirbantiems specialistams – kuriamo Nacionalinio informacijos apie seksualinį smurtą centro pagalba

Seksualinis smurtas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyko viešoji ekspertų konsultacija – diskusija dėl nacionalinės pagalbos seksualinio smurto aukoms sistemos sukūrimo. Stiprinant kovą su seksualiniu smurtu ir pagalbą aukoms, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija finansuoja nevyriausybinių organizacijų projektą, kuris prisidės prie ilgalaikių pokyčių šioje srityje.

„Šiandien žengtas dar vienas žingsnis kovoje su seksualiniu smurtu ir pagalba nukentėjusiems. Turime sukaupę patirties ir žinių tiek nevyriausybinėse organizacijose, tiek institucijose ir naujai įsteigto metodinio centro pagalba galėsime ne tik kelti kompetencijas, bet ir tobulinti esamus pagalbos mechanizmus, užtikrinančius ne tik savalaikę pagalbą nukentėjusiems, bet ir mažinančius baimę kreiptis, pranešti ir siekti pagalbos. Organizuojamos viešinimo kampanijos padės stiprinti seksualinio smurto atpažįstamumą ir nepakantumą jam, o kompetencijų ugdymo veiklos bei metodinis palaikymas specialistams prisidės prie teikiamos pagalbos efektyvumo“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Pasak ministrės, ypač reikšminga, kad problemai spręsti pečius surėmė apsaugos nuo seksualinio smurto bei prevencijos srityje ne vienerius metus dirbančios nevyriausybinės organizacijos, kurių atstovai savo turimą įdirbį, ekspertines įžvalgas ir patirtį sutelkė siekdami reikalingo pokyčio.

Viešąją konsultaciją – ekspertų apskritojo stalo diskusiją „Seksualinis smurtas: kaip sukurti veiksmingą pagalbos sistemą?“ kartu su socialiniais partneriais surengė kuriamas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras (NISSC), teiksiantis metodinę pagalbą specialistams, dirbantiems su seksualinį smurtą patyrusiais suaugusiais asmenimis ar tokio smurto pavojų patiriančiais asmenimis bei informuosiantis seksualinį smurtą patyrusius ar tokio smurto pavojų patiriančius asmenis apie pagalbos gavimo galimybes.

„Šio metodinio centro kūrimas – ypatingai svarbus ir reikšmingas žingsnis stiprinant kovą su seksualiniu smurtu ir pagalbą aukoms. Dėkoju Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai už indėlį kuriant šį centrą“, – sako Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro direktorė Dr. Dalia Puidokienė.

Smurtas, taip pat ir seksualinis, išlieka viena opiausių mūsų visuomenės problemų. Didelį smurto atvejų skaičių lemia lyčių stereotipai, nesmurtinio konfliktų sprendimo įgūdžių, smurto apraiškų atpažinimo stoka.

Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros atliktų tyrimo duomenimis, 1-a iš 10 moterų yra patyrusi seksualinį smurtą nuo 15 metų amžiaus, o viena iš 20 buvo išžaginta. Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, seksualinės prievartos nusikalstamų veikų 2022 m. mūsų šalyje padidėjo net trečdaliu. Iš jų išžaginimų – 67, seksualinio prievartavimo – 70, privertimo lytiškai santykiauti atvejų – 4.

Maksimalietis

TAIP PAT SKAITYKITE