Krikščionių medicinos centras

Psichologinė pagalba – ar išdrįsite kreiptis?

Dažnai tenka susidurti su nuomone, kad į psichologą pagalbos kreipiasi tik silpni ir ligoti žmonės, o stiprus žmogus turi pats spręsti savo problemas ir įveikti sunkumus savarankiškai. Tačiau profesionali psichologinė pagalba gali labai pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę, padėti susigaudyti sudėtingoje situacijoje, kurioje asmuo atsidūrė, ir surasti išeitį iš nemalonios padėties. Viena iš tokios psichologinės pagalbos rūšių yra psichologinis konsultavimas.

Psichologinis konsultavimas yra orientuotas į konkrečių psichologinių problemų sprendimą ir gali būti naudingas žmonėms, turintiems įvairių kasdienio gyvenimo sunkumų. Psichologinės konsultacijos metu psichologas gali padėti išgyventi krizę, geriau susivokti savyje, įveikti beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmus, spręsti tarpasmeninius konfliktus, efektyviau tvarkytis su stresu, geriau suprasti susiklosčiusią situaciją ir priimti sprendimą. Psichologinis konsultavimas padeda žmogui plačiau pasižiūrėti į savo gyvenimišką situaciją, naujai įvertinti savo vaidmenį tame, kas vyksta, ir remiantis nauju matymu, keisti savo elgesį.

Psichologinio konsultavimo trukmė gali būti įvairi. Jeigu žmogus nori pasitarti konkrečiu klausimu, gali užtekti vieno ar kelių susitikimų. Tačiau daug tikėtis iš vienos konsultacijos neverta. Didesnė pirmos konsultacijos dalis reikalinga tam, kad psichologas susigaudytų kliento gyvenimo situacijoje ir įvertintų jo emocinę būseną. Iš pirmos konsultacijos realu tikėtis paramos ir palaikymo, tam tikro įtampos sumažėjimo bei informacijos apie pagalbos galimybes. Tačiau norint, kad atsirastų tam tikri pokyčiai gyvenime, dažniausiai reikia mažiausiai 5-10 susitikimų. Taip pat svarbu suprasti, kad viskas yra labai individualu, daug kas priklauso nuo kliento įsitraukimo į darbą, aktyvumo ir motyvacijos. Jeigu problemos yra įsisenėjusios ir tęsiasi keletas metų, tuomet verta pagalvoti apie psichoterapijos galimybę.

Psichoterapija – tai ilgesnės trukmės kliento ir psichoterapeuto darbas. Paprastai kalbama apie 20 ir daugiau susitikimų. Psichoterapija nuo psichologinio konsultavimo skiriasi tuo, kad dirbama su gilesnėmis psichologinėmis problemomis, siekiama ilgai išliekančių pokyčių žmogaus asmenybėje ir jo gyvenime.

Tiek psichoterapijoje, tiek psichologiniame konsultavime labai svarbūs yra kliento ir psichologo tarpusavio santykiai. Geras terapinis ryšys padeda klientui labiau atsiskleisti, laisviau kalbėti apie savo sunkumus, saugiai jaustis, drąsiau reaguoti, labiau pasitikėti psichologu. Tokiam ryšiui atsirasti reikia laiko ir pastangų, todėl neįmanoma tiksliai pasakyti, kiek truks psichoterapija. Terapiniai santykiai yra ne tik psichoterapinio darbo pagrindas, bet ir galingas gydomasis veiksnys kliento gyvenime. Juk jeigu žmogus sukuria atvirumu ir pasitikėjimu grįstus santykius su vienu žmogumi, šiuo atveju, su psichoterapeutu, jam bus daug lengviau tokius santykius kurti savo gyvenime su kitais žmonėmis. Iš psichologo klientas gali gauti atgalinį ryšį apie tai, koks jis yra santykiuose, kaip vienoks ar kitoks jo elgesio būdas įtakoja santykius su psichologu. Klientas gauna atgalinį ryšį ne kaltinimų ir priekaištų forma, o su parama ir palaikymu, saugioje aplinkoje bei nušviečiant perspektyvą pokyčiams. Realiame gyvenime gauti tokį grįžtamąjį ryšį iš aplinkinių dažniausiai neturime galimybių.

Psichologo teikiama pagalba klientui labai skiriasi nuo gydytojo teikiamos pagalbos pacientui. Gydytojo kabinete pacientai dažniausiai būna pasyvūs, jie laukia nurodymų ir receptų ir iš esmės mažai dalyvauja gydymo procese. Psichologinė ir psichoterapinė pagalba – tai pirmiausia psichologo ir kliento bendradarbiavimas, kuriame klientui tenka aktyvus vaidmuo. Iš kliento laukiama, kad jis pagal galimybes atvirai pasakos apie savo išgyvenimus, stengsis suprasti, kas su juo vyksta, laiku ateis į konsultacijas, nepraleidinės susitikimų, nes reguliarumas psichoterapiniame darbe yra labai svarbus. Psichologas savo ruožtu atsakingas už tai, kad sukurtų tokią atmosferą, kurioje klientas galėtų kuo labiau atsiskleisti, todėl dažnai psichologai daug klausosi. Klausymasis nėra tiesiog sėdėjimas ir tylėjimas, tai aktyvus procesas, kurio metu psichologas stengiasi suprasti žmogaus problemų esmę, reaguoja į jo išsakomus rūpesčius, dalinasi savo matymu. Psichologas atkreipia žmogaus dėmesį į tuos dalykus, apie kuriuos anksčiau jis nebuvo susimąstęs, padeda susigaudyti užplūdusiuose jausmuose, pastebi kalbos ir emocinės būsenos pokyčius. Kartu su psichologu asmuo keliauja didesnio savęs ir savo gyvenimo įsisąmoninimo link, o tai ir padeda surasti sprendimus ir keistis.

Psichologinio konsultavimo centras „Sielos žemėlapis”

Maksimalietis

TAIP PAT SKAITYKITE