Šiandienos pasaulyje, kai karai ir politiniai neramumai paveikia visą pasaulį, ramybės paieškos tampa ne prabanga, o būtinybe. Lietuviams, kaip ir kitų šalių piliečiams, esantiems geopolitinės įtampos zonoje, svarbu rasti būdus, kaip stiprinti savo emocinį atsparumą ir ieškoti būdų, kaip išlaikyti vidinę ramybę. Tarptautinis projektas „Inner Peace“, kofinansuojamas Europos Komisijos bei jungiantis Jordanijos, Egipto, Palestinos, Turkijos, Lietuvos ir Švedijos partnerius, siūlo įrankius, padedančius tai pasiekti.
Konfliktų poveikis ir psichikos sveikata Lietuvoje
Lietuva jau ilgą laiką susiduria su viena rimčiausių Europoje psichikos sveikatos krizių. Aukšti savižudybių rodikliai, žemas gyvenimo pasitenkinimo lygis ir stigmatizuota pagalbos kultūra apsunkina emocinio atsparumo ugdymą. Dabartinė geopolitinė situacija dar labiau sustiprina šiuos iššūkius, skatindama klausimą – kaip užtikrinti psichinę sveikatą ir padėti bendruomenėms išlikti stiprioms?
„Inner Peace“ projektas siekia spręsti šią problemą, supažindindamas jaunimo darbuotojus su dėmesingo įsisąmoninimo (angl. mindfulness), streso valdymo ir konfliktų sprendimo metodikomis. Tai įrankiai, kurie padeda ne tik mažinti emocinę įtampą, bet ir skatinti pozityvų pokytį bendruomenėse.
Tarptautiniai mokymai ir vietinės iniciatyvos
Projekto veiklos apėmė tarptautinius mokymus, vykusius Jordanijoje ir Egipte, kuriuose buvo nagrinėjamos temos, susijusios su traumų valdymu, dėmesingumo praktikomis, taikos kūrimu ir konfliktų sprendimu. Tuo tarpu vietinės iniciatyvos kiekvienoje dalyvaujančioje šalyje leido pritaikyti šiuos įgūdžius praktiškai.
Nuo seminarų ir diskusijų iki patyriminių veiklų – dalyviai turėjo galimybę įsisavinti įvairias metodikas ir jas taikyti skirtinguose kontekstuose. Tai padėjo geriau suprasti, kaip emocinį atsparumą ugdyti tiek asmeniniame gyvenime, tiek bendruomenėse.
Dėmesingumo praktikos: kodėl jos svarbios?
Projekto partneriai iš konflikto paveiktų šalių, tokių kaip Palestina, dalijasi įkvepiančiomis istorijomis, kaip dėmesingumo metodikos padeda išgyventi net karo siaubų akivaizdoje. „Net ir gyvenant tokio nežmoniško žiaurumo sąlygomis, mes, palestiniečiai, labai stengiamės vieni kitus palaikyti, suvaldyti emocijas ir kurti bent vidinę ramybę. Projekto metu pasiūlytas praktikas mes taikome kasdien ir jos mums nepaprastai padeda,“ – pasakoja vienas dalyvis.
Šios metodikos pritaikomos ne tik krizės metu. Jos padeda efektyviau valdyti stresą, spręsti problemas ir stiprinti bendruomeniškumą net kasdienybėje
Nauda Lietuvai
Lietuvoje „Inner Peace“ projektas suteikia vertingų įrankių jaunimo darbuotojams ir bendruomenėms. Praktinių įgūdžių diegimas, dėmesingumo ir emocinio atsparumo skatinimas ne tik padeda mažinti stresą, bet ir prisideda prie psichikos sveikatos stigmų mažinimo. Norintys sužinoti daugiau apie projektą ir jo siūlomus resursus, gali pasinaudoti šiais ištekliais:
„Inner Peace“ projektas įrodo, kad net sudėtingiausiomis aplinkybėmis įmanoma atrasti vidinę ramybę, pasitelkus tinkamus įrankius. Ši iniciatyva suvienijo skirtingas tautas, stiprino tiek asmenis, tiek bendruomenes, ugdė emocinį atsparumą ir skatino pradėti taiką kurti nuo savo vidinio pasaulio – ramybės, kuri neišvengiamai daro poveikį ir aplinkai.