Gudručio vaistinė

Tinklelinių tvarsčių naudojimas žaizdų gydymui

Tinkleliai yra nelimpantys stambaus arba smulkaus audimo tinklelinės struktūros tvarsčiai iš medvilnės, viskozės ar poliesterio pluošto, kuris gali būti impregnuotas vazelinu, parafinu, vandens ir aliejaus emulsija arba sudrėkintas veikliųjų medžiagų, pvz., Fuzidino rūgšties, PVP-jodo, turinčiais preparatais. Tinklelinė struktūra užtikrina laisvą sekreto drenažą ir kartu neleidžia prilipti „antriniam“ tvarsčiui prie žaizdos.

Kitoks yra tinklelinis tvarstis „Mepitel“. Šis tinklelis yra padengtas minkštu silikono sluoksniu ir gali būti paliekamas ant žaizdos keletą dienų [1].

Tinkleliniai tvarsčiai: „Grassolind neutral“, „Atrauman“ ir „Atrauman Ag“

Šių tvarsčių medžiagos struktūra sukurta taip, kad tvarstis nepriliptų prie žaizdos, o tepalo sudėtinės dalys nedirgintų odos. Taigi, „Atrauman“ ir „Grassolind neutral“ tvarsčiais gali būti gydomi pacientai, turintys jautrią odą, ir pacientai, jautrūs tam tikriems medikamentams.

„Grassolind neutral“stambaus audimo medvilninis tinklelinis tvarstis, impregnuotas nemedikamentiniu, neutraliu tepalu ant parafininio pagrindo [2]. Tepalas nepasišalina net esant labai stipriai žaizdos sekrecijai.

Bet kuriuo žaizdos gijimo etapu „Grassolind neutral“ tvarstis išlaiko žaizdos kraštus elastingus ir apsaugo žaizdą nuo išdžiūvimo, skatina granuliaciją ir reepitelizaciją ir efektyviai apsaugo nuo randinio audinių susitraukimo. Impregnuotas tepalu tvarstis neprilimpa prie žaizdos. Tvarsčio keitimas nesukelia skausmo, nepažeidžiamas granuliacinis audinys bei naujai susiformavęs epitelis. Atviras tinklelinis audinys laidus orui ir sekretui, žaizdos sekretas lengvai drenuojasi į antrinį absorbuojamąjį tvarstį, todėl sekretas nesusikaupia po „Grassolind neutral“ tvarsčiu.

„Grassolind neutral“ tvarstį galima karpyti. Atsižvelgiant į žaizdos būklę, galima derinti su kitomis gydomosiomis priemonėmis. Nerekomenduojama ant „Grassolind neutral“ tvarsčio tepti tepalo.

Indikacijos:

  1. Bendrai žaizdoms gydyti, ypač paviršinėms, sekretuojančioms žaizdoms, pvz., plačioms žaizdoms, nubrozdinimams, sumušimams, nudegimams ir kt.
  2. Plastinėje ir kosmetinėje chirurgijoje.
  3. Pašalinus nagus, po fimozės operacijos.
  4. Odos donorinių plotų padengimui ir odos transplantanto fiksavimui.
  5. Idealiai tinka naudoti dermatologijoje, pacientams, turintiems jautrią odą.

Naudojimas. Atidarius sterilų įpakavimą, „Grassolind neutral“ tvarstis išimamas kartu su abiem apsauginiais lapeliais, jei reikia, atkerpamas reikiamas dydis. Nuėmus vieną apsauginį lapelį, tvarstis uždedamas ant žaizdos ir tik tuomet nuklijuojamas antrasis. Norint pašalinti sekreto perteklių, ant „Grassolind neutral“ tvarsčio uždedamas sterilus absorbuojamasis tvarstis. Jei gydytojas nenurodė kitaip, kiekvieną kartą perrišant, „Grassolind neutral“ tvarstis keičiamas kitu tvarsčiu. Svarbu: palikus tvarstį ant žaizdos ilgesniam laikui (ilgiau nei 2 d.), tepalas rezorbuojasi. Prilipus „Grassolind neutral“ tvarsčiui, ant viršaus uždedamas dar vienas „Grassolind neutral“ tvarstis, palaukiama, kol tepalas įsigers, ir tada lengvai pašalinami abu tvarsčiai.

„Grassolind neutral“   5 x 5 cm, 7,5 x 10 cm,  10 x 10 cm,  10 x 20 cm

„Atrauman“ – tai nemedikamentiniu tepalu impregnuotas tvarstis iš hidrofobinio, tankaus, lygaus paviršio poliesterio tinklelio [3]. Impregnuotas neutraliu tepalu „Atrauman“ tvarstis skatina ir palaiko žaizdos gijimą esant bet kuriai  žaizdos gijimo fazei.

„Atrauman“ tvarsčio specifinės medžiagos užtikrina netrauminį žaizdos gydymą. Plonas ir minkštas hidrofobinis poliesterio tinklelis dėl paviršinės struktūros neleidžia audiniams prasiskverbti į tvarstį ir prilipti prie žaizdos. Ypač minkštas, lengvai priglundantis „Atrauman“ tvarstis neprilimpa prie žaizdos, nes yra impregnuotas tepalu. Todėl ir tvarsčio keitimas nesukelia skausmo ir netraumuoja. „Atrauman“ tvarstis išlaiko žaizdos paviršių ir kraštus elastingus, apsaugo žaizdą nuo išdžiūvimo. Išvengiama randinių kontraktūrų. Tepalu impregnuotas „Atrauman“ tvarstis laidus orui ir sekretui. Taip užtikrinama, kad pateks pakankamai oro ir greitai bus pašalintas perteklinis sekretas. Sekreto pašalinimui „Atrauman“ tvarstis naudojamas kartu su absorbuojamaisiais tvarsčiais, pvz., marliniu „Sterilux“,  ir kt.

Neutralus tepalas neturi vazelinų priemaišų ar kitų parafinų. Todėl “Atrauman” tvarstis nepalieka sunkiai pašalinamų tepalo likučių. Tai leidžia lengvai įvertinti žaizdos būklę ir lengviau ją valyti.

Indikacijos. Netraumuojančiam žaizdų gydymui esant  bet kokiai jos gijimo fazei, ypač kai reikia žaizdos paviršių palaikyti elastingą, pvz., plėštinėms žaizdoms, nubrozdinimams, nudegimams, trofinėms opoms, praguloms, esant spinduliniam pažeidimui, abscesams, furunkulams, karbunkulams, panaricijams. Rekomenduojamas donoro ir recipiento odos transplantacijos vietoms padengti, plastinėje ir kosmetinėje chirurgijoje, po nagų pašalinimo, fimozės operacijų ir kt. Kadangi „Atrauman“ tvarstis impregnuotas nemedikamentiniu tepalu, idealiai tinka naudoti dermatologijoje, taip pat pacientams, kurių oda jautri. Gydytojai savo nuožiūra gali derinti tvarstį su medikamentais.

„Atraumann“  5 x 5 cm, 7,5 x 10 cm, 10 x 20 cm.

„Atrauman Ag“ – tinklelinis tvarstis su sidabru. Jau ilgą laiką yra žinomas bakteriocidinis tvarsčių su sidabru poveikis. Sidabras tvarstyje gali būti integruotas sidabro jonų arba metalo pavidalu. Produktams, kurie turi sidabro jonų, būdinga tai, kad jie dažniausiai labai greitai atpalaiduoja didelius kiekius jonų. Dėl to bakterijos labai greitai nužudomos.

Kita galimybė – į tvarstį integruoti elementinį sidabrą, kuris nėra veiksmingas nuo bakterijų. Šiuo atveju naudojama tai, kad vandeningoje ar drėgnoje aplinkoje teigiami sidabro jonai (Ag+) nuolat atpalaiduojami nuo tvarsčio paviršiaus. Koks sidabro jonų kiekis susidaro, priklauso nuo paviršiaus, vandeningo skysčio sudėties ir temperatūros. Tokie produktai įprastai atpalaiduoja palyginti nedidelį sidabro jonų kiekį ir pradeda veikti tik tada, kai jie tiesiogiai kontaktuoja su bakterijomis (touch and kill mechanizmas). Dėl šios ypatybės yra užtikrinama, kad nebūtų daroma negatyvi sidabro jonų įtaka žmogaus ląstelėms žaizdoje. Tipiškas šios grupės atstovas yra „Atrauman Ag“ – tinklelinis tvarstis su sidabru [4].

Gydant kontaminuotas žaizdas, lėtines opas, esant padidėjusiai infekcijos rizikai, viltis pateisino tvarsčio „Atrauman Ag“ naudojimas. Uždėtas ant žaizdos „Atrauman Ag“ išskiria į aplinką sidabro jonus ir veikia įvairias bakterijas. Bakteriocidinis „Atrauman Ag“ tvarsčio veikimo spektras yra nepaprastai platus ir apima gramteigiamus ir gramneigiamus bakterijų štamus, pvz.: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Bacillus subtilis – tarp jų ir tokias bakterijas kaip meticilinui rezistentiški Staphylococcus aureus štamai, kurie vis dažniau ligoninėse sukelia rimtų infekcijų (J. Wound Care 2002, 11, p. 125). „Atrauman Ag“ – tvarstis, pasižymintis ne tik bakteriocidiniu poveikiu, bet ir nedideliu toksiškumu žmogaus ląstelėms, kadangi nuo tvarsčio paviršiaus atpalaiduojama tik tiek sidabro jonų, kiek jų reikia efektyviam antimikrobiniam veikimui.

„Atrauman Ag“ tvarsčio pagrindą sudaro hidrofobinis smulkaus audimo tekstilinis audinys poliamidas, padengtas elementiniu sidabru. Sidabras cheminiu būdu tvirtai sujungtas su audiniu. Be to, sidabru padengtas tvarstis yra impregnuotas hidrofiliniu tepalu. Dėl tokios struktūros „Atrauman Ag“ tvarstis yra laidus eksudatui, orui ir vandens garams.

„Atrauman Ag“ tvarstis veiksmingas išlieka mažiausiai 7 dienas. Tai įrodyta eksperimentu, kurio metu 9 dienas buvo testuojamas poveikis gramteigiamoms ir gramneigiamoms bakterijoms (Staphylococcus aureus ir Klebsiella pneumoniae).

„Atrauman Ag“ tvarsčio veikimo mechanizmas:

1.         Uždėjus „Atrauman Ag“ tvarstį ant žaizdos, tvarstis, kontaktuodamas su eksudatu, atpalaiduoja sidabro jonus.

2.         Bakterijos, kurios kontaktuoja su tvarsčiu, yra sunaikinamos. Atpalaiduotų sidabro jonų kiekis yra gana mažas, nes „Atrauman Ag“ tvarsčio veikimas susijęs su jo užimamu plotu.

3.         Žaizdos sekretas kartu su žuvusiomis bakterijomis absorbuojami į „antrinį“ tvarstį.

Kadangi „Atrauman Ag“ tvarstis yra impregnuotas tepalu, jis apsaugo žaizdos kraštus nuo maceracijos. Plonas, minkštas tvarsčio audinys užtikrina glaudų kontaktą su žaizdos dugnu. „Atrauman Ag“ tvarstis neprilimpa prie žaizdos, todėl neskausmingai nuimamas. Ypatingą praktinę reikšmę turi tai, kad „Atrauman Ag“ tvarstį galima derinti su įvairiais „antriniais“ absorbuojamaisiais tvarsčiais, pvz., su „TenderWet plus“, kalcio alginato, putų tvarsčiais, tradiciniais sugeriamaisiais arba marliniais tvarsčiais.

„Atrauman Ag“ tvarstis – veiksmingas gydant kritiškai kolonizuotas, infekuotas visų gijimo fazių žaizdas. „Atrauman Ag“ tvarstis nenaudojamas esant sausoms žaizdoms. Jis negali pakeisti efektyvaus žaizdos valymo (debridmento). Žaizdą valyti reikia, kai ji yra padengta nekroze, fibrinu ar pūliais. Tokiu atveju turi būti atliktas chirurginis, enziminis ar autolizinis (naudojant „TenderWet plus“) debridmentas.

Indikacijos: trofinės opos, pragulos, diabetinė pėda, pooperaciniai žaizdų gijimo sutrikimai.

Naudojimas. „Atrauman Ag“ tvarstis iš abiejų pusių padengtas apsauginiais lapeliais. Nuėmus vieną apsauginį lapelį, tvarstis dedamas ant žaizdos, po to nuimamas likęs lapelis. Žaizdos eksudatui sugerti ant „Atrauman Ag“ tvarsčio dedamas sterilus absorbuojamasis tvarstis. Esant gilioms žaizdoms, „Atrauman Ag“ tvarstis turi turėti kontaktą su absorbuojamuoju tvarsčiu ir nesudaryti raukšlių, kurios pablogintų eksudato sugėrimą. Esant tirštam eksudatui, rekomenduojama steriliomis žirklėmis įkirpti „Atrauman Ag“ tvarstį, kad būtų išvengta eksudato susikaupimo.

Nors „Atrauman Ag“ tvarstis veiksmingas išlieka 7 dienas, siekiant geresnių rezultatų, rekomenduojama tvarstį keisti kas 3–4 dienas [5].

Svarbu: „Atrauman Ag“ tvarsčio nerekomenduojama naudoti kartu su parafininiais tvarsčiais ar parafino turinčiais tepalais, nes sumažėja tvarsčio veiksmingumas. Taip pat „Atrauman Ag“ tvarsčio negalima naudoti kartu su jodo turinčiais preparatais.

„Atrauman Ag“  5 x 5 cm, 10 x 10 cm ir 10 x 20 cm.

 

Literatūra

  1. Dr. med. Thomas Horn. Übersicht und Klassifikation lokaler Wundauflagen, 2010.
  2. Medžiaga internetiniame tinklalapyje: „Grassolind – die Salbenkompresse mit dem weitmaschigen Baumwollgewebe“.
  3. Medžiaga internetiniame tinklalapyje: „Atrauman – die Salbenkompresse mit dem hydrophoben Polyestertüll“.
  4. Wundbehandlung „Atrauman Ag – Fragen und Antworten“ ir Wundbehandlung „Die Behandlung infizierter und infektions gefährderter Wunden mit Atrauman AG“.
  5. Medžiaga internetiniame tinklalapyje: Atrauman Ag.

Allium UPI, UAB

TAIP PAT SKAITYKITE