Gudručio vaistinė

Nutukimo gydymo ypatumai. Orlistatas – gydymo klasika

Nutukimo gydymo ypatumai. Orlistatas – gydymo klasika

Medicinos mokslų daktarė, dr. Edita Gavelienė, gydytoja dietologė

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Gastroenterologijos, nefrourologijos ir chirurgijos klinika, Santariškių g. 2, 08661Vilnius

Dvidešimto amžiaus pirmoji pusė buvo tas laikotarpis, kuomet išsivysčiusiose šalyse sparčiai padaugėjo sergančiųjų nutukimu  bei antsvorio turinčių asmenų. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse skaičiuojami nuostoliai susiję su nutukimo ir šios ligos komplikacijų gydymu.

Dar 2000 metais Pasaulinė Sveikatos Organizacija nutukimą įvardijo kaip greitai plintančią epidemiją ir suteikė šiai būklei ligos statusą. Nutukimas, kaip liga, ypatinga tuo, kad ji susijusi su daugelio organizmo sistemų sutrikusia veikla. (1 lentelė)

 

1 lentelė . Nutukimo įtaka sveikatos būklei.

1. Padidėja sergamumas

  • Hipertenzija
  • Dislipidemija  (padidinta cholesterolio, triglicerolių, didelio tankio lipidų koncentracija serume)
  • Koronarine širdies liga
  • II-o tipo cukriniu diabetu
  • Insultu
  • Vėžiu  (endometriumo, krūties, storosios žarnos)
  • Sutrikimais, susijusiais su sveikatos sąlygotomis emocinėmis problemomis, gyvenimo kokybe

2. Padidėja mirtingumas.

Nutukimas – liga, išsivystanti tuomet, kai ilgą laiką su maistu energijos (kalorijų) gaunama daugiau, negu sunaudojama, ko pasekoje išveša riebalinis audinys. Tai liga, kuria gali sirgti žmonės nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties, rasės, o ligos išsivystymą lemia sąveika tarp žmogaus genotipo bei aplinkos.

Liga diagnozuojama remiantis kūno masės indeksu.  Kūno masės indeksas (KMI) nustatomas pagal formulę:

kūno masė, kilogramais

KMI      =  —————————-

(ūgis, metrais)2

Diagnozės tikslinimui, riebalinio audinio kiekio nustatymui rekomenduojama atlikti bioelektrinio impedanso tyrimą, kuris padėtų sužinoti organizmo audinių (riebalinio, raumeninio, liesosios kūno masės), skysčių kiekius ir jų išsidėstymą žmogaus kūne.

NERECEPTINIS VAISTINIS PREPARATAS

Kūno masės indekso nustatymas patogus ne tik nutukimo laipsnio vertinimui, bet ir rizikos, susijusios su nutukimu nustatymui bei gydymo metodo parinkimui. (2 lentelė)

2 lentelė. Kūno masės indeksas, nutukimo laipsnis ir sveikatos rizika.

Kūno masės indeksas (KMI)

Nutukimo laipsnis

Su nutukimu susijusių ligų rizika

<18,5

Liesumas

Padidėjusi rizika susirgti ne su nutukimu susijusiomis ligomis

18,5-24,9

Normali kūno masė

Nėra

25,0-29,9

Antsvoris

Nedidelė

30,0-34,9

I laipsnio nutukimas

Padidinta

35,0-39,9

II laipsnio nutukimas

Didelė

>40

III laipsnio nutukimas

Labai didelė

 

Kadangi nutukimas yra liga, kaip ir kiekvieną ligą , taip ir šią, būtina gydyti.

Lietuvoje nutukimu sergantys pacientai gali kreiptis į šeimos gydytoją, endokrinologą, kardiologą, gydytoja dietologą. Pagrindinis nutukimo gydymo tikslas būtų – stabilizuoti kūno masės didėjimą, po to palaipsniui mažinti kūno masę ir išlaikyti sumažintą kūno masę ilgą laiką.

Išskiriami šie nutukimo gydymo metodai:

  1. Maitinimosi korekcija
  2. Fizinio aktyvumo didinimas.
  3. Įpročių (gyvenimo būdo ) korekcija (maitinimosi rėžimas, tradicijos, reakcija į stresą ir kt.).
  4. Medikamentinis gydymas.
  5. Chirurginis nutukimo gydymas.

Maitinimosi korekcijos tikslas – minimalių pastangų dėka pasiekti, kad pacientas pasirinktų maksimaliai sveikatinantį racioną ir pakeistų maitinimosi įpročius.

Atsižvelgiant į paciento dabartinį maitinimosi rėžimą ir maisto kiekį, rekomenduojamas maitinimosi planas, kurio energinė vertė 500-1000 kcal mažesnė negu dabartinio raciono.

Fizinis aktyvumas rekomenduojamas atsižvelgiant į dabartinį bei buvusį fizinį aktyvumą, užimtumą, galimybes, pridedant 30 min. papildomo judėjimo kasdien.

Visi vaistai skirti nutukimui gydyti sąlyginai gali būti skirstomi į dvi grupes:

  • Veikiantys virškinimo sistemoje, reguliuojantys rezorbciją arba skatinantys medžiagų apykaitą.
  • Veikiantys per centrinę nervų sistemą, įtakojantys apetitą, koreguojantys sotumo jausmą.

Orlistato vieta gydant nutukimą

Orlistatas – nutukimo gydymui skirtas vaistas, veikiantis virškinimo sistemoje.  Jis  selektyviai slopina skrandžio ir kasos fermentą lipazę. Tai seniausiai rinkoje esantis vaistas, su kuriuo atlikta daugiausia klinikinių tyrimų. Vaistas apie 30 proc. sumažina riebalų skaidymą ir absorbciją,  neturi sisteminio poveikio, nes absorbuojamas minimaliai. Daugelyje atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamųjų tyrimų nustatyta, kad, vartojant orlistato, vidutiniškai netenkama 5–10 proc. kūno svorio per 3-6 mėn laikotarpį.

Orlistatas veikia žarnyne, praktiškai nepatekdamas į kraujotaką ir neveikdamas centrinės nervų sistemos.

Virškinamojo trakto fermentai lipazės, hidrolizuoja su maistu gaunamus trigliceridus, skaido juos (iš dalies iki laisvųjų riebalų rūgščių ir monogliceridų), todėl jie lengviau rezorbuojami pro žarnos sienelę. Orlistato struktūra labai panaši į trigliceridų, todėl jis prisijungia prie žarnyno lipazės, taip konkuruodamas su trigliceridais. Orlistato ir lipazės ryšys grįžtamas, tačiau užtrunka pakankamai daug laiko, kol junginys praeina pro žarnyną. Dėl šios priežasties apie 30 proc. riebalų lieka nesuskaidyti ir nepasisavinami taip sudaromas kalorijų deficitas.

Orlistatas yra labai selektyvus. Net skiriant dozes, 100 kartų viršijančias terapines, kiti fermentai (amilazė, tripsinas, chimotripsinas, fosfolipazės ir kiti) neblokuojami, todėl nesutrinka angliavandenių ir baltymų pasisavinimas. Be to, tik 1 proc. orlistato absorbuojamas į kraujotaką. Tokia koncentracija nesukelia jokių tikėtinų sisteminių šalutinių poveikių. Beveik visas orlistatas (> 97 proc.) nepakitęs pasišalina su išmatomis. Orlistatą galima skirti  sergantiesiems nutukimu ir esant gretutinei patologijai: širdies kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas ir kt.

Nutukimas yra lėtinė liga, kurios gydymas iš pažiūros atrodo labai nesudėtingas, reikia sumažinti gaunamų kalorijų kiekį ir padidinti sunaudojamų kalorijų kiekį. Tačiau vertinant nutukimo plitimo tendencijas akivaizdu, kad dėmesio šios ligos gydymui skiriama nepakankamai.


 

*Orlistat Polpharma 60 mg kietosios kapsulės. Kokybinė ir kiekybinė sudėtis: vienoje kietojoje kapsulėje yra 60 mg orlistato.Terapinės indikacijosOrlistatas yra skirtas antsvorio turintiems (kūno masės indeksas KMI ≥28 kg/m2) suaugusiems žmonėms svoriui mažinti. Vartojant šį vaistinį preparatą reikia laikytis šiek tiek sumažinto kaloringumo ir sumažinto riebalų kiekio dietos. Dozavimas: rekomenduojama orlistato  dozė yra viena 60 mg kapsulė tris kartus per parą. Per 24 valandas galima išgerti ne daugiau kaip tris 60 mg kapsules. Gydymo trukmė turi neviršyti 6 mėnesių. Kapsulę reikia išgerti užsigeriant vandeniu prieš pat valgį, valgant arba ne vėliau kaip 1 valandą po kiekvieno pagrindinio dienos valgymo. Jeigu nevalgoma arba maiste nėra riebalų, orlistato dozę reikia praleisti. Kontraindikacijos: padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai, kartu taikomas gydymas ciklosporinu, lėtinės malabsorbcijos sindromas, cholestazė, nėštumas, žindymas, kartu taikomas gydymas varfarinu arba kitais geriamaisiais antikoaguliantais. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės: jei orlistatas vartojamas kiekvieno maitinimosi metu arba valgomas riebus maistas, gali dažniau pasireikšti virškinimo trakto simptomų tikimybė. Gydymas orlistatu gali sutrikdyti riebaluose tirpių vitaminų (A, D, E ir K) absorbciją, todėl rekomenduojama vartoti polivitaminų papildą. Cukriniu diabetu sergančių asmenų, kurie vartoja vaistinius preparatus diabetui gydyti, svoriui sumažėjus gali pagerėti metabolizmas, todėl šie pacientai prieš pradėdami gydymą orlistatu  turi pasitarti su gydytoju. Pacientai, vartojantys orlistatą  kartu su vaistiniais preparatais hipertenzijai arba hipercholesterolemijai gydyti, turi pasitarti su gydytoju. Amjodaroną, levotiroksiną, vaistus nuo epilepsijos vartojantys pacientai, prieš pradėdami gydymą orlitatu, turi pasitarti su gydytoju. Sunkaus viduriavimo atveju, kai galimas nepakankamas geriamųjų kontraceptikų poveikis, rekomenduojama naudoti papildomą kontracepcijos būdą. Orlistato negalima vartoti nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu. Rinkodaros teisės turėtojas: Pharmaceutical Works POLPHARMA SA. Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el.paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data 2019 m. sausio mėn.

TAIP PAT SKAITYKITE