REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Medicininės paslaugos Anglijoje. Ką būtina žinoti?

Šiais laikais, jau labai didelė dalis Lietuvos piliečių, gyvena ir dirba Anglijoje. Vieni važinėja pirmyn ir atgal uždarbiaudami papildomai, kiti įsitvirtinę svečioje šalyje, atsivežę čia šeimas, išsikovoję tam tikrą padėtį visuomenėje, pelnę pagarbą tarp užsieniečių. Tačiau, norint puikiai įsitvirtinti ir ramiai gyventi Anglijoje, reikėtų žinoti ir apie šios šalies sveikatos sektorių bei galimybes gauti medicininę pagalbą.

Valstybinė sveikatos apsaugos sistema Anglijoje

Gyvenant svetimoje šalyje, kyla įvairių klausimų ir apie sveikatą, pirmąją pagalbą, medicinines paslaugas. Juk gyvenant kitoje šalyje, taip pat, laikas nuo laiko tenka susidurti su įvairiomis sveikatos problemomis, ar patirti susižeidimų darbo vietoje. Todėl yra tiesiog privalu žinoti pagrindinius dalykus, apie sveikatos apsaugos sistemą Anglijoje, bei kur kreiptis, prireikus skubios medicininės pagalbos.

Tik turint visą reikalingą informaciją, bei reikiamas žinias, įmanoma suprasti kokios pagalbos reikia atitinkamai situacijai susidarius, bei kokios medicininės pagalbos galime, turime teisę, reikalauti.

Pirmiausia, derėtų žinoti patį svarbiausią pavadinimą, kalbant apie medicinos sistemą Anglijoje, tai – ,,NHS”. Šis pavadinimas anglų kalba reiškia – “National Health Service” (“Nacionalinė sveikatos tarnyba”), o tai apima visą Anglijos sveikatos apsaugos sistemą. Į šį pavadinimą, įeina – greitosios pagalbos centrai, stomatologijos kabinetai, šeimos (bendrosios praktikos centrai), ligoninės, klinikos ir visos kitos šalies medicininės įstaigos.

Visa ,,NHS” (,,National Health Service”) yra skirstoma į dvi grupes:

1.Pirminę sveikatos apsaugą

Šiai sveikatos apsaugos rūšiai priskiriami sveikatos patikrinimo centrai, optikos kabinetai, bendrosios praktikos centrai, stomatologijos kabinetai, vaistinės. Šiai sveikatos apsaugos rūšiai, galima priskirti ir visą parą veikiančią pagalbos telefonų liniją.

2.Antrinę sveikatos apsaugą

Šiai sveikatos apsaugos rūšiai priskiriami psichiatrinės priežiūros centrai, greitoji pagalba, ligoninės priežiūros centrai ir kritinių atvejų centrai.

Kur kreiptis, prireikus skubios medicininės pagalbos?

Visų pirma, derėtų žinoti, jog papuolus į bet kokią ektremalią situaciją, pagrindinis greitos pagalbos telefono numeris Anglijoje yra – 999.

Tačiau, šios linijos darbuotojai, per parą sulaukia krūvas skambučių, taigi šios linijos gan dažnai suletėja, stringa šių pecialiųjų tarnybų darbas, o tai tikrai didelė ir labai svarbi problema, norint stagiai sureaguoti į gautą pagalbos iškvietimą.

Taigi, štai kur kreiptis patariama, kuomet rimtai sunegalavote ir skubios pagalbos jums reikia tuoj pat:

1.Būtiniausiu atveju – ,,A&E” centrai arba tel. Nr. ,,999″

Jei jus, ar kartu su jumis esantį žmogų, ištiko rimti kvėpavimo sutrikimai (prasidėjo dusimas), susižeidėte ir netekote labai daug kraujo, arba įtariate galūnių lūžius, jums nedelsiant reikėtų skambinti ,,999″ skubios pagalbos linija, arba vykti į artimiausią ,,Accident and Emergency” (A&E) skyrių. Čia jums bus suteikta reikalinga skubi pagalba, jumis pasirūpins specialistai.

2.Nuosava vaistinėlė – pirmoji pagalba namuose

Medicinos parduotuvėse, tikrai galima nusipirkti įvairių pirmos pagalbos vaistų, kurie labai pagelbėtų ištikus ,,buitinėms” ligoms, ar atsitikimams, tokiems kaip – įbrėžimai, įsipjovimai, elementarus peršalimas. Kai kuriose vistinėse, galima įsigyti jau pilnai paruoštą medicininę vaistinėlę, kurioje rasite pagrindinius, pirmosios pagalbos vaistus. Šias vaistinėles dažniausiai sudarinėja farmacininkai, patyrę ir išmanantys savo darbą medikai. Taigi, turint medikamentus namuose, galima pirmąją pagalba pasirūpinti patiems.

Žinoma, jei medikamentai, esantys namų vaistinėlėje jums nepadeda, derėtų nedelsti ir kreiptis į medikus, ar gydymo įstaigas.

3.Telefonų pagalbos linijos ,,NHS Direct” Nr. 111 – pirmoji pagalba, pasiekiama visą parą

Šis telefono numeris, tai pagalba, kuri pasiekiama visą parą. Ši pagalba, lyg antras punktas, po namų vaistinėlės. Jei nepavyko rasti reikiamų vaistų, ar jie nepadėjo, paskambinę šiuo numeriu, sulauksite medicinos sesers pagalbos, kuri jums patars kaip elgtis ir ką daryti toliau. Šiuo numeriu galima skambinti ir lengviau sunegalavus, ar tiesiog ieškant aktualios informacijos – kur surasti artimiausią vaistinę, bendrosios praktikos gydytoją ar stomatologą.

Be šių trijų punktų, norint gauti skubiąją pagalbą, taip pat galima kreiptis ir į – vaistininką, nuvykti į bendrosios praktikos gydymo centrą, apsilankyti ,,Walk-in” centre (centre galima sulaukti gydytojo konsultacijos be išankstinės registracijos), ieškoti informacijos ,,NHS Direct” internetiniame puslapyje.

Kaip susigrąžinti mokesčius, dirbant medicinos srityje Anglijoje

Įsidarbinus medicinos srityje Anglijoje kyla daug neaiškumų mokesčių mokėjimo ir grąžinimo klausimais. Jei esate oficialiai įdarbintas darbuotojas, natūralu, kad nuo kiekvieno jūsų atlyginimo yra nuskaičiuojami socialinio draudimo ir gyventojo pajamų mokesčiai. Norint susigrąžinti mokesčius, privalu turėti P60 ar P45 formą (tai darbo metu, iš darbdavio gaunami algalapiai (payslips), P45, P60 ar CIS25 kvitai (voucher). Šių algalapių tipas, priklauso nuo jūsų pareigų – darbe užimamo statuso. Būtina žinoti ir tai, kad jūs privalote kaupti iš darbdavio gautus dokumentus, jei norite susigrąžinti moesčius patys arba patikėti tai mokesčius sugrąžinančiai įmonei.

Metams pasibaigus, jūsų darbdavys turi jums išduoti P60 formą (šioje formoje nurodomas mokesčių kodas, angliškai vadinamas ,,Tax code”). Ši forma labai svarbi, nes joje yra pažymėtas jūsų metinis uždarbis, bei suma, kuria padengėte mokesčius. Būtent todėl privaloma kaupti ir saugoti visus, darbo metu iš darbdavio gautus dokumentus. Tik tuomet, galima sėkmingai susigrąžinti dalį, ar net visus jūsų permokėtus ir jums priklausančius pinigus.

 

TAIP PAT SKAITYKITE