Nobel biocare

Liga, apie kurią moterys vis dar gėdijasi kalbėti

Liga, apie kurią moterys vis dar gėdijasi kalbėti

Įprasta manyti, kad inkontinencija, t. y. šlapimo nelaikymas, yra vyresnių žmonių bėda. Tačiau tyrimai rodo, kad šis sutrikimas vargina ir labai jaunas moteris – tai dažnesnė liga nei cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija. Visgi moterys gėdijasi apie ją kalbėti garsiai, o daugelis net nežino, kad šią problemą galima ir reikia spręsti.

Specialistų teigimu, šlapimo nelaikymu skundžiasi vidutiniškai viena iš keturių moterų: kas šešta gimdžiusi 30-metė, kas ketvirta gimdžiusi 45 metų moteris ir kas antra 50-metė. Šia liga moterys serga du kartus dažniau negu vyrai.

Pagrindiniai požymiai, rodantys šlapinimosi sutrikimus, yra noras šlapintis daugiau nei 8 kartus per dieną, o naktį – daugiau nei kartą; šlapimo ištekėjimas kosint, čiaudint, keičiant kūno padėtį, sportuojant; skausmas šlapinimosi metu; šlapimo nesulaikymas arba jo susilaikymas.

Visgi toms, kurioms juokiantis iki ašarų ar sportuojant kartais tenka sušlapti ne vietoje, neverta nusiminti – ši problema yra išsprendžiama. Šiuolaikinės technologijos leidžia šlapimo nelaikymą gydyti neinvaziniu lazeriniu būdu. Kalbiname „Sugihara“ Grožio Terapijos ir Chirurgijos Klinikos gydytoją ginekologę Inesą Žeimę.

– Dėl kokių priežasčių atsiranda šlapimo nelaikymas moterims?

– Moterims šlapimo nelaikymas pasireiškia kelis kartus dažniau nei vyrams. Dažniausios priežastys yra susijusios su nėštumu ir gimdymu bei po to išliekančiais mažojo dubens organų tarpusavio padėties pokyčiais, įtakos taip pat turi nutukimas, gretutinės ligos, natūralus senėjimas.

– Kokio amžiaus moterims tai dažniausia problema, koks amžius jauniausias?

– Pirmieji požymiai gali pasirodyti jau per nėštumą arba iš karto po gimdymo. Taigi šlapimo nelaikymas paliečia labai jaunas moteris jau nuo 25-30 metu amžiaus. Žinoma, jauname amžiuje atsistatymas po gimdymo vyksta lengviau ir jei nėra paveldėto jungiamojo audinio silpnumo ar tam tikrų tarpvietę žalojančių gimdymo komplikacijų, šlapimo nelaikymo problemų paprastai neatsiranda. Bet kai gimdoma vyresniame amžiuje, atsistatymas jau ne toks spartus, ypač jei yra sunkinančių aplinkybių. Labai jautrus yra pogimdyminis periodas, kada nerekomenduojama nešioti didesniu nei 4 kg svorio nešulių, automobilinių kėdučių, nešyklių, kt. Pirmaisiais mėnesiais vyksta atsistatymas po gimdymo, todėl reikėtų pasisaugoti, daryti Kėgelio pratimus, kas gali, „pasidovanoti“ atstatomąją lazerinę procedūrą. Tai investicija į sveikatą ir gerą savijautą.

– Kokias problemas sukelia šis sutrikimas?

– Net vadinamas lengvas šlapimo nelaikymas, kai tik didelio fizinio krūvio metu prateka vos keli lašiukai, jau sukelia moterims savivertės, nepilnavertiškumo, baimės dėl savo sveikatos jausmą. O tai atsiliepia šeimos santykiams, darbui, laisvalaikiui. Jei problema sunkėja, o su amžiumi silpnėjant jungiamajam audiniui dažniausiai taip ir būna, tai ir problemos gilėja. Todėl šią problemą reikia bandyti spręsti tada, kai tik pradedate pastebėti pirmuosius simptomus.

– Kokių apskritai yra (jei yra) šio sutrikimo gydymo būdų?

– Būdų yra pačių įvairiausių. Pirmiausia reikia stengtis, kad šlapimo nelaikymas neatsirastų, tai yra nepriaugti per daug svorio, sveikai gyventi, sportuoti, nerūkyti, neatidėlioti gimdymų per toli, daryti Kėgelio pratimus. Tačiau net idealiai laikantis šių rekomendacijų daliai moterų atsiras šlapimo nelaikymas, o daliai, kuri pažeis visus punktus – ne. Taip yra todėl, kad krūvio šlapimo nelaikymo išsivystymui didele reikšmę turi paveldėtas jungiamojo audinio nepilnavertiškumas. Tada reikia kreiptis į medikus pagalbos dėl lazerinio ar chirurginio gydymo. Deja, medikamentai šiam (dažniausiam) šlapimo nelaikymo tipui yra per mažai efektyvūs.

– Kuo lazerinis šlapimo nelaikymo gydymo būdas pranašesnis už kitus?

– Lazerinis šlapimo nelaikymo gydymas turi savus pliusus ir minusus. Pliusai, kad jis neskausmingas, greitai duoda rezultatus, nesukelia diskomforto, tiesiai iš kabineto galima grįžti prie kasdieninių darbų, jau po savaites turėti lytinius santykius. O minusas, kad gali padėti tik esant lengvam ir vidutinio sunkumo šlapimo nelaikymui. Esant pažengusiam šlapimo nelaikymui, reikės griebtis chirurginio gydymo.

Lazerio veikimo principas yra be pjūvio sukeliami pokyčiai audiniuose, kurie veda prie visiško pasveikimo arba ryškaus šlapimo nelaikymo simptomu sumažinimo. Lazeriu paveiktuose audiniuose sutrumpėja jungiamojo audinio molekulės (kolagenas), taip gaunamas pakėlimo, susiaurinimo efektas. Struktūros sutrumpėja,  o jų prisitvirtinimo taškai prie kaulų nepakinta. Sutrumpėdamas ir įsitempdamas jungiamasis audinys pakelia virš jos esančią šlapimo pūslę. Taip pat yra suaktyvinamos ląstelės, sintetinančios kolageną, bei sužadinamas naujų kraujagyslių formavimasis, taip sustiprinamas jungiamasis audinys. Šis gydymo būdas labai efektyvus taikant laiku, neužleidžiant ligos.

– Ar visoms moterims tinka tokios operacijos?

– Lazerinis šlapimo nelaikymo gydymas tinka ne visoms moterims. Deja, jis netinka esant didelio laipsnio nutukimui (KMI > 40), sergančioms cukriniu diabetu, vartojančioms antikoaguliantus, daug rūkančioms moterims, nėščiosioms. Taip pat jo negalima taikyti tol, kol neišgydyti ūmūs uždegimai, onkologinės ligos. Visoms kitoms moterims, nepriklausomai nuo amžiaus (25-70 metų) jį galima sėkmingai taikyti.

– Ar šios procedūros skausmingos? Kiek laiko trunka? Koks pooperacinis periodas?

– Lazerinė šlapimo nelaikymo procedūra trunka iki 25 min., yra neskausminga, po procedūros nereikalinga ypatinga priežiūra. Lytiniai santykiai galimi jau po savaites. Tiek pat laiko negalima maudytis vonioje, baseine, ežere ar kitame. vandens telkinyje, rekomenduojama nenešioti didesnių nei 5 kg svorių apie 1 mėnesį po procedūros.

– Ar problema išsprendžiama visam laikui, ar po kiek laiko operaciją vėl reikia pakartoti?

– Rekomenduojama lazerinę procedūrą pakartoti po 2 metų arba vėliau, kai pradeda atsinaujinti simptomai. Mat mums senstant progresuoja ir pokyčiai jungiamajame audinyje.

– Ar dažnai moterys kreipiasi? Dėl ko dažniausiai nerimauja?

– Kuo jaunesnė moteris, tuo drąsiau ji išsako nusiskundimus, prie šlapimo nelaikymo dažnai pamini ir sumažėjusį pasitenkinimą lytiniais santykiais po gimdymo. Vyresnio amžiaus moterys dažniau kreipiasi dėl šlapimo nelaikymo ir makšties sausumo. Visas šias problemas taip pat galima sėkmingai spręsti lazerio pagalba, todėl labai svarbi yra konsultacija prieš procedūra. Atsižvelgus į nusiskundimus, dėl kurių moteris kreipiasi, parenkamas optimalus gydymo planas. Dažniausiai moterys nerimauja, kad skaudės, bet galiu nuraminti, kad procedūra tikrai nėra skausminga.

Tad rūpinkitės savimi, stiprinkite savo dubens dugno raumenis, kurie padeda lengviau gimdyti, suvaldyti savo tarpvietę, šlapimo kanalo, išeinamosios angos ir makšties raumenis. Išlavinti dubens dugno raumenys leis lengviau patirti orgazmą ir gimdyti, vyresnėms – išvengti inkontinencijos ir gimdos nusileidimo. O jeigu susidursite su nemalonia šlapimo nelaikymo problema, nebijokite kreiptis pagalbos – ji tikrai yra.

Šaltinis: cosmopolitan.lt

TAIP PAT SKAITYKITE